Architektura a design

Kostky jsou vrženy: Rodinný dům na kraji lesa a přesto blízko města

Od   | 

Deset kilometrů od Kladna, v klidné obci, navrhli architekti krásné bydlení pro tříčlennou rodinu. Do hlavní vizuální role povýšili kámen, který nejdeme na obkladech i v gabionové konstrukci oplocení.

Gabionový plot domu sluší

Bydlení v dosahu Prahy, přitom dosti daleko od městského ruchu – tak takový sen se splnil tříčlenné rodině. Jejich pozemek v klidné obci měl takřka ideální parametry – rovinatý a čtvercový. Jedinou vadou na kráse je blízká elektrostanice, která “vyšachovala” ze hry jihovýchodní roh pozemku, ale ve výsledku to příliš nevadí. Architekti tedy logicky umístili dům na severní část pozemku ke komunikaci tak, aby byl na jižní části parcely prostor pro klidnou, nikým a ničím nerušenou zahradu. V okolí je velice řídká zástavba a mnoho zeleně, což bylo prioritou majitelů.

Vyvýšené řešení domu je netradiční a zajímavé

Gabiony ozvláštnily základovou desku

Stavbu tvoří dva výrazné, barevně oddělené kvádry položené na sebe. Střecha je plochá. Fasáda horního kvádru je tvořena bílou omítkou, ve spodním kvádru se doplňuje šedohnědá omítka s kamenným obkladem. Kameny pak najdeme i v gabionové konstrukci v čelní stěně základové desky. Okna orientovaná na jih potřebovala proti přemíře horkých slunečních paprsků stínění v podobě tmavých venkovních žaluzií.

V přízemní najdete klasicky obývací pokoj s kuchyňským koutem o rozloze cca 60m2. který zaujímá podlahovou plochu necelých 60 metrů čtverečních.V patře potom najdeme dvě ložnice, každá má vlastní koupenlnu a šatnu. Garáž pro dvě osobní auta je součástí stavby.

Garáž pro dva osobní automobily je součástí domu.

Hravé linie dodávají domu šmrnc

Architekti si vyhráli s liniemi. Přesahy střechy tvoří v horním patře hravé L. Tvar vjezdu do garáže je zopakován lemem kamenného obložení. Hravé rozmístění oken povyšuje nejméně zajímavou stranu domu tak, že ani ona nepůsobí nudně či fádně.

Okna jsou umístěna v rozdílné výšce, což působí velice hravě.

Technické paramentry stavby jsou následující: Jako základní stavební materiál slouží keramické tvárnice Heluz v tloušťce 300 mm, izolace je z polystyrenu síly 200 mm. Stropy jsou z železobetonových monolitckých desek.

Fotogalerie:

 

Realizace a foto: Master design


You must be logged in to post a comment Login