Inspirace

Korkové obklady jsou neokoukané, praktické a mají hromadu skvělých vlastností

Od   | 

Korek je pro své vynikající vlastnosti stále častěji vyhledávaným materiálem. Je obnovitelný a na zpracování není potřebná přehnané množství chemie. A především vypadá výborně nejen na podlaze, ale i stěnách moderních i stylových interiérů.

korkem můžeme ozdobit i stěnu.

Korkový obklad vnese do pokoje příjemný dotek přírody

Korek a jeho vlastnosti

Korek se získává z korkového dubu z odumřelé kůry (borky). Tento strom má velmi ojedinělou schopnost regenerace a svrchní kůru postupně obnovuje. Olupovat se smí jen jednou za osm až dvanáct let. Samotná kůra oplývá výbornými akustickými a izolačními vlastnostmi. Tlumí zvuk, poradí si s vysokými teplotami (asi do 120 °C). Odolává opotřebení a jeho povrch se nepoškodí, ani když do něj zapíchnete špendlík. Je lehký, měkký, pružný a tvarové stálý. Nedrží se na něm prach a k očištění stačí vlhká utěrka. Žádné chemické prostředky nepotřebujete.

Korek je oblíbeným materiálem i pro výrobu nábytku

Barové židle se sedákem z korku.

Tyto židle se sedátkem z korku jsou bezpochyby velmi pohodlné

Korkové obklady mají nezaměnitelný půvab

Korkové obklady a dlaždice působí velmi přirozeně, vnesou domů kousek přírody a jsou vyhledávanou dekorací. Rovněž cena je velmi příznivá a instalaci zvládnete s trochou zručnosti sami. Nabídka se stále rozrůstá, k dispozici máte různé odstíny, dekory a struktury, takže snadno doladíte jakoukoliv místnost. Velmi působivé je obložení stropu korkem. 

Z korku se vyrábí také praktické prostírání, podnosy, mísy nebo podložky. Samozřejmě pak známé korkové zátky. Velice efektivně působí tapety z tohoto obnovitelného materiálu.

korek můžete nalepit i na stěnu. Získáte velkorysou nástěnku.

Korkem na stěně vytvoříte i velkorysou nástěnku

Mnohostranné využití

Korek můžete v podstatě nalepit na jakoukoliv stěnu. Velkou službu udělá v dětském pokoji, kde dobře utlumí rámus, který se z něj často ozývá. Ochrání zdi vnitřních prostor u vchodových dveří a nemusíte se ho bát ani ve vlhkých místnostech, protože odolává vodě. Začleňte obklady jako estetický prvek od obývacího pokoje, ložnice nebo podkroví.

Do moderních koupelen, umýváren či toalet zvažte korkové mozaiky, které vykouzlí útulnou atmosféru a příjemný pocit.

odkládací stolek s korkovou plochou.

Na podlaze i desce stolu.dokonale sladěný detail

Výhody korkových obkladů:

 • přírodní a ekologický materiál
 • dlouhá životnost
 • barevná stálost
 • velký výběr vzhledů
 • příjemná cena
 • voděodolnost
 • nehořlavost
 • dobrá tepelná a zvuková izolace
 • antialergenní
 • snadná montáž,
 • lehce se opracovává.

Korkové obklady jsou cenově dostupné. Za balení obkladů zaplatíte zhruba od 200 Kč do 1000 Kč za metr čtvereční. Vždy záleží na zvoleném dekoru, kvalitě a tloušťce desky. Cena je jen orientační. Na trhu najdete dokonce i role korku o síle 2 milimetrů, kde se s cenou vejdete i pod 100 Kč za roli.

Nejprodávanější je klasický přírodní vzhled ve světlém či tmavém odstínu. Pořídit můžete i různé mozaikové struktury, netradiční barevné kombinace, imitaci jiných materiálů (mramor, kámen nebo beton). Výborně působí korkové obklady s 3D strukturou, která vystupuje do prostoru. Do chodeb, předsíní a jiných více frekventovaných míst se hodí korek s voskovaným povrchem, jako ochrana proti nečistotám.

Korková podlaha mimo jiné tlumí hluk.

Na korkové podlaze nejsou slyšet kroky, je velmi tichá

Korkové podlahy jsou velmi praktické

Korek nemusí být jen na stěnách nebo jako dekorace. Hodí se také jako podlahová krytina, protože odolává opotřebení, izoluje, tlumí vibrace, nedeformuje se, je tvarově stálá a snadno se udržuje. Protože plovoucí podlahy i korkové dlaždice pomáhají zateplit byt, můžete ušetřit i na topení. Nemusíte se bát ani podlahového. Podlahy z korku vydrží při pravidelné péči, která není nikterak náročná a občasných renovacích, klidně přes 40 let. Volit můžete plovoucí korkovou podlahu nebo lepenou na podklad. Rozhodně se hodí do každé místnosti, včetně kuchyně a koupelny. Dobře se myje, je příjemná na dotyk a nevadí ani působení vody. Do předsíní se hodí podlaha s vyšší odolností, nejlépe vinylová se spodní vrstvou korku, který tlumí hluk. Do obývacího pokoje, jídelny a haly patří spíše lakované designové plovoucí podlahy s odolným povrchem a v ložnicích nebo dětských pokojích dávejte přednost co nejpřírodnějšímu povrchu, protože je příjemný pro bosé nohy, je pružný i tichý.

Z korku celkem snadno vytvoříte neotřelé dekorace. Zdroj: Canstockphoto


You must be logged in to post a comment Login