Zahrada

Je nejvyšší čas zazimovat zahradní jezírko: Jak na to?

Od   | 

S končící sezónou nekončí údržba jen zahrad, ale i zahradních jezírek. Péče o ně je před zimou důležitá, protože zanedbání péče může vést k zelené a kalné vodě, nechtěné tvorbě řas, k vyššímu výskytu bakterií a v neposlední řadě i k úhynu ryb.

Je nejvyšší čas připravit jezírko na zimu. Zdroj: Pixabay

Kdy je ten správný čas?

Odborníci doporučují začít s přípravou včas a nenechávat si vše na poslední chvíli. Jako první můžete začít se střihem rostlin a odstraněním viditelných nečistot. Jezírko by však mělo být na zimu připravené tehdy, když klesne teplota vody zhruba na 6 °C. S krmením ryb pak přestáváme, jakmile teplota vody klesne na 10 °C. Největším strašákem jezírek v zimním období je vysoké pH a amoniaku, které vede k úhynu ryb během zimy pod vrstvou ledu. Je tedy potřeba jezírko zbavit co nejvíce nečistot.

Jak je to s filtrací a aplikací zimních bakterií?

Je důležité, zda je filtrace přizpůsobena pro provoz v zimě, či nikoliv. Pokud ano, pak je potrubí a filtrace umístěna v nezámrzné hloubce a tvoří filtrační okruh, kdy se voda do jezírka vrací u dna a neochlazuje teplotu vody, což je ideální zejména pro ryby. V tomto případě filtraci během zimy nevypínáme. Ovšem toto řešení je finančně poměrně nákladné, proto převážná část jezírek tento systém nemá. V praxi to funguje tak, že se z filtrace vypustí voda a na zimu se jednoduše vypne. Tento krok provedeme, pokud teplota vzduchu klesne pod -1 °C. 

Častou otázkou je také to, zda na zimu aplikovat do jezírka nějaké bakterie. Odpověď odborníků je ale jednoznačná. Žádné bakterie nemají smysl, protože jakmile teplota vody klesne pod 6 °C, bakterie ve vodě téměř nefungují. Ideální teplota pro aplikaci čistících bakterií je kolem 15 °C.

Zanedbaná příprava jezírka na zimu může zahubit ryby. Zdroj: Canstockphoto

Udělejte otvor do ledu

V jezírku bychom měli mít také zařízení, které zabraňuje zamrznutí vody. Neznamená to, že by voda v jezírku nesměla zamrznout, nicméně je nezbytně nutné mít nezamrznutý otvor ve vodě. Ryby ve vodě spotřebovávají kyslík, který přeměňují na amoniak a oxid uhličitý, jejichž výměnu nezamrznutý otvor umožní. 

Postup pro zazimování

V první řadě proveďte střih rostlin a okrasných trav v jezírku a v okolí – s tímto začněte klidně dříve. Pokud jezírko zdobí lekníny, taktéž je zastřihneme a uskladníme třeba ve sklepě, či zimní zahradě. Následuje vyčištění jezírka na hladině, i na dně a to pomocí jezírkového vysavače. Ve specializovaných prodejnách zakoupíte i čističe vody. Jakmile klesnou teploty, začneme se zazimováním filtrace, před kterým je vhodné ještě upravit pH vody a to na ideálně na hodnotu 7. Na konec si připravíme několik PET lahví, které naplníme vodou a upevníme je například provázkem ke břehu s rozestupem 1,5 – 2 metry. Jedině tak zabráníme poškození fólie vlivem rozpínajícího se ledu.  

Lekníny zastřihněte a na zimu umístěte třeba do sklepa. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj: Jezírko v zahradě, Okrasná jezírka, Naše zahrada

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login