Doplňky do bytu

Hrátky s obrázky…aneb kam umístit velký obraz

Od   | 

Každý interiér je jiný a každý obraz potřebuje ke svému maximálnímu působení jiné místo. Obrazy mohou zdůraznit jedinečnost interiéru, podpořit atmosféru prostoru či osobitost obyvatelů bytu. 

Proto vždy zvažte, zda si obraz a interiér budou rozumět a zda právě ten který obraz má být součástí vašeho života. Potom už stačí jen najít obrazu to správné místečko. Jeden velký obraz (plátno, plakát, fotografie, …) se může stát opravdovou dominantou pokoje, a proto si zaslouží dostatečně velké místo na hlavní stěně.

Můžete ho umístit nad sedací soupravu, krb či postel, nebo na stěnu prázdnou. Ideální je umístění na střed. Vždy dbejte na to, aby žádná část obrazu nebyla skrytá za nábytkem, dekoracemi, květinami a zajistěte dostatek prostoru nejen na stěně okolo obrazu, ale také před ním. Velký obraz vyžaduje pohled z odstupu, proto může být umístěn o něco výš, než je obecně doporučovaná výška spodní třetiny ve výši očí. Optimální výšku umístění obrazu si za asistence druhé osoby jednoduše otestujte. Ideální je nepřímé přirozené osvětlení, ale protože většina společenských událostí se v interiéru odehrává večer, vyplatí se investovat do kvalitního nasvícení obrazu umělým světlem a dát obrazu možnost poutat pozornost i po setmění, či v místech s nízkou hladinou osvětlení. 

Rám obrazu může být tenký i robustní. Více než na velikosti obrazu záleží na jeho stylu a vybavení interiéru. Velká malířská abstraktní plátna vypadají výborně i bez vnějšího rámu, napnuté jen na rámu vnitřním. Takové plátno ani nemusíte věšet na zeď, velký obraz bude působivý i jen tak ležérně položený přímo na zemi. Nepodlehněte však pokušení doplnit ho dalšími obrazy – velkému obrazu prostě sluší být sám a nebýt rušen. Nemáte dostatek prostoru pro velký obraz nebo dáváte přednost menším obrazům? Tak pro vás budu mít pár rad v dalším pokračování tohoto seriálu.