Doplňky do bytu

Hrátky s obrázky…. aneb najít správné místo pro obraz není zas takové umění

Od   | 

Žijeme v době (téměř) neomezených možností, takže ode mě nečekejte žádnou univerzální radu.

Módní diktát není dnes striktní, ani co se nástěnných obrazových dekorací týče – pověsit si na zeď můžete nejen malované obrazy, grafiky, plakáty, ilustrace či fotografie, ale třeba i sbírku ubrousků či kolo. Drahá a umělecky hodnotná díla dnes najdete většinou jen v muzeích, galeriích a výstavních síních. Domovy stále častěji zdobí díla vlastní výroby, fotografie a dětské kresbičky čistě jen s osobní hodnotou, kdy nám peněženka krvácí tak maximálně při nákupu vhodného rámu.

Přesto je zde několik zásad, které se i dnes vyplatí respektovat:

1. Styl obrazu a jeho rámu by měl kopírovat styl interiéru, do kterého bude umístěn (i když výjimky někdy působí velmi efektně).

2. Nejlépe obraz vynikne na jednobarevné stěně – je lepší, když rámy a stěna nemají stejnou barvu (na bílé stěně vyniknou tmavší rámy, pro stěny barevné je bílý rám jasným favoritem).

3. Nálada vyzařující z obrazu by měla korespondovat s náladou a účelem interiéru (klidnému spánku opravdu neprospěje umístit si nad postel extravagantní obraz v červených odstínech).

4. Výrazně barevnému interiéru sluší barevně nevýrazné obrazy a naopak (nedopusťte, aby se barvy interiéru a obrazu praly o vaši pozornost – takový zápas nemá vítěze).

5. Nesnažte se sladit barvu rámu s barvou obrazu a raději zvolte rám v neutrální barvě.

6. Pasparty zažívají renesanci a malým obrázkům a fotografiím velmi sluší

7. Než začnete zatloukat hřebíčky, tak vhodnost umístění obrazu otestujte a pro rozmístění více obrazů či obrazové galerie použijte papírovou maketu


You must be logged in to post a comment Login