Dětské pokoje

Jsou děti na táboře? Uspořádejte jim pokoj podle zažitých pravidel

Od   | 

Odjely vaše děti na prázdniny, takže máte víc času i prostoru jim uspořádat jejich království? Dětský pokoj přece neslouží pouze ke hře, ale také k odpočinku a někdy i studiu. Musí se v něm nacházet hned několik zón, měl by se přizpůsobit měnícím se potřebám dítěte a současně by se měl snadno udržovat. Pokud máte nyní prostor zorganizovat jejich království, tak s chutí do toho. Poradíme, jak na to!

Dětský pokoj by měl být prostorem ke hře, ale také by měl být praktický a dobře udržovatelný. Zdroj: Pixabay

Zainvestujte do kvalitní postele a matrace

První a nejdůležitější věcí v dětském pokoji je kvalitní postel a matrace. Pokud nechcete každý rok kupovat postel novou, pak se poohlédněte po takové, která potěší školáka, ale později neurazí ani dospívajícího teenagera. Kromě kvality je dobré se u postele zaměřit na ještě jednu věc, a tou jsou úložné prostory. Otevírací postel nebo postel se zásuvkami jsou ideálním místem pro uložení hraček, povlečení nebo sezónního oblečení.

Kvalitní postel poslouží nejen ke spánku, ale také k ukládání věcí.
Zdroj: Decoland

Vybudujte maximum úložných prostor

Dětský pokoj překypuje hračkami, oblečením, drobnostmi a později i věcmi do školy. A každá z těchto věcí musí v pokoji najít svém místo. I když máte pocit, že postačí pár šuplíků, nespoléhejte na to. Věcí stále přibývá, a tak už při zařizování pokoje myslete na úložné prostory. Velmi praktické je již zmíněné úložné místo v posteli. Dále můžete jednu ze stěn využít po celé její šířce a výšce a vytvořit zde úložnou stěnu. K ukládání věcí mohou posloužit též různé boxy, které se dají umístit do polic a regálů. zejména menší děti ocení možnost barevných boxů, do kterých hračky a ostatní věci jen naházejí a mají uklizeno. Barvy pomohou ke snadnému třídění.

Pamatujte na úložné prostory.
Zdroj: Decoland

Vystavte oblíbené hračky

Aby ale pokojíček působil útulně a hezky, nebojte se některé oblíbené věci vystavit. Ať už se jedná o postavičky superhrdinů, autíčka nebo panenky, vše krásně podtrhne hravého ducha dětského pokoje. Vystavte i knížky. Ideální jsou v tomto ohledu poličky. Knihy nezaberou zbytečně moc prostoru na zemi a zůstane zde dostatek místa na hraní. Pokud poličky umístíte do okolí postele, vytvoříte tak kouzelný prostor pro večerní čtení pohádek. Budete je totiž mít hezky po ruce.

Pokud máte pocit, že pokoj praská ve švech a už se do něj nic nevejde, možná to tak skutečně je. Čím je dítě větší, tím víc hraček a věcí se v pokoji nahromadí. Proto pokaždé, když do pokoje putuje nová hračka, vyřaďte jednu z těch, se kterou už si nikdo nehraje. Jedině tak rozrůstání dětských pokladů zastavíte.

Zdroj: Decoland

Vytvořte studijní koutek

Už na začátku myslete na to, že každé dítě časem potřebuje vyhovující studijní koutek. Ačkoliv se školní docházka zdá daleko, čas uběhne rychleji, než si myslíte. Navíc kvalitní stůl a židličku ocení i předškolní děti. Oddělit hrací zónu od studijní je velmi důležité. Proto vytvořte takové studijní prostředí, které bude příjemné a praktické. Trh nabízí takové psací stoly a židličky, které rostou spolu s dítětem, a poslouží tedy řadu let. Nástěnka zase dětem pomůže s organizací úkolů.

 

Jak správně osvětlit pracovní místo?

 

Nekombinujte příliš

Někdy se stane, že pokoj působí chaoticky a nepřehledně, i když v něm nepořádek vlastně není. Na vině může být přílišná přeplácanost hračkami, obrázky, plakáty a nejrůznějšími vzory na nábytku a textiliích. Pokud chcete, aby pokoj působil organizovaně a harmonicky, zvolte jednoduchý design nábytku i koberce. Když budete myslet i na úložné prostory, pokoj bude odlehčený a vystavené věci pouze oživí jinak jemný pokoj.

Barvu dodejte do pokoje pomocí povlečení. Zdroj: Matějovský

Zapojte děti do výzdoby

Pokud vám naopak dětský pokoj připadá příliš neosobní a trocha chaosu a výstřednosti vám nevadí, pak k výzdobě a organizaci pokoje přizvěte děti. Můžete společně namalovat obrázky, které rozvěšíte po pokoji, ozdobit úložné boxy nebo stěny ozvláštnit originální tapetou. Fantazii se zkrátka meze nekladou a takto společně strávený čas si užijete vy i děti.

Děti zapojte třeba do výběru povlečení. Zdroj: Matějovský

Dětské pokoje bývají královstvím her a fantazie. Je důležité myslet na jejich funkčnost, organizovanost a dostatek úložných prostor. Nicméně stále je třeba mít na paměti, že trocha nepořádku a osobitosti k dětství a dospívání patří. Zařiďte tedy pokoj tak, aby vyhovoval potřebám dítěte, ale nechte tam i dostatek prostoru pro zábavu a rebelství.

Fotogalerie:

 

Jakou vybrat žárovku?

 

 


You must be logged in to post a comment Login