Zahrada

Jiřiny a begónie: Tajemství úchvatné zahrady plné barev od května do podzimu

Od   | 

Představte si, jak září slunce na vaší zahradě, ptáci zpívají a jarní květy se radují z prvních teplých dnů. Mezi těmito květinami kráčí důstojně královny – jiřiny a begónie. Jejich barvy mohou být od střídavých pastelových odstínů až po syté, svůdné tóny. Jiřiny přináší eleganci a sofistikovanost do vaší zahrady. V tomto článku vám představíme tyto krásné květiny, základy jejich výsadby a péče o ně, abyste si mohli užívat jejich krásy co nejdéle to jde.

Jiřiny jsou v různých barvách. Zdroj: Pixabay

Poznejte jiřiny blíže

Jiřiny, známé také jako gladioly, jsou hlíznaté rostliny, které pocházejí z jižní Afriky. Díky svému jasně barevnému květu a atraktivnímu vzhledu se staly populárními po celém světě. Jiřiny mohou dosáhnout výšky až 120 centimetrů a kvetou od května do září. Vytvářejí ideální pozadí pro zahradní záhony nebo mohou být použity jako řezané květiny do vázy.

Látky, kterým nevadí déšť ani slunce. Kam pro ně?

 

Řízkování před výsadbou

Vyberte zdravou hlízu s viditelnými pupeny a ostrým nožem ji opatrně rozřízněte tak, aby každý kus obsahoval alespoň jeden pupen. Po oddělení částí hlízy nechejte řezné rány zaschnout po dobu 24 hodin. Tím se sníží riziko infekce. Následně řízky zasaďte do vlhkého substrátu nebo rašeliníku a udržujte vlhkost do zakořenění. Jakmile řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do zahrady dle návodu uvedeného níže. Tento postup množení vám získá více rostlin z jedné hlízy a umožňuje rozšířit svou sbírku jiřin. Předklíčení a řízkování před zasazením do země jsou efektivními metodami pro dosažení silnějších a zdravějších rostlin, které budou lépe kvést a růst.

Hlízy jiřin zkontrolujte, ty duté vyhoďte. Jsou -li lehce seschlé vložte je do vlažné vody. Zdroj: Canstockphoto

Výsadba krok za krokem

Pokud chcete si na vaší zahradě užívat jiřiny, je třeba je vysadit v první polovině května, kdy už mrazíky hrozí jen výjimečně. Vyberte si slunné, dobře odvodněné stanoviště. Pro zdravý růst a kvetení potřebují jiřiny dostatek světla a vody.

Připravte zahradní půdu na výsadbu tím, že ji prokypříte a přimícháte kompost či zahradní hnojivo. Hlízy jiřin zasaďte do hloubky přibližně 10-15 cm a nechte mezi nimi 15-20 cm prostoru, aby měly dostatek místa pro růst. Hlízy vysazujte s pupeny nahoru, což usnadní růst. Při výsadbě můžete použít opory pro stabilizaci rostlin, pokud to bude potřeba. Po výsadbě záhon zavlažte a pravidelně kontrolujte vlhkost půdy. Jiřiny potřebují dostatek vláhy, ale přemokření může vést k hnilobě hlíz. Pravidelně odstraňujte plevel kolem rostlin. Po odkvětu rostliny můžete řezem udržet jejich tvar a podpořit další kvetení. Na konci vegetačního období, když listy začnou žloutnout, je třeba hlízy vyjmout z půdy, neboť mrazíky by je mohly poškodit.

Jiřinky s kaktusovitým květenstvím nebývají v zahradách vidět často. Zdroj: Pixabay

Begónie – skvělá společnice pro jiřiny

Begónie jsou další oblíbenou a atraktivní květinou, která se hodí k výsadbě společně s jiřinami. Pocházejí z tropických a subtropických oblastí a mají bohatou škálu barev a tvarů květů. V České republice se často pěstují jako jednoletky a jejich květy zdobí zahrady od června do října. Výsadba begónií je podobná jako u jiřin. Před výsadbou je třeba zkontrolovat hlízy a zasadit je do hloubky 2-4 cm s pupeny nahoru. Begónie potřebují dobře propustnou půdu a polostinné až slunné stanoviště. Stejně jako jiřiny, i begónie potřebují pravidelnou zálivku a kontrolu vlhkosti půdy.

 

Kde vám navrhnou i ušijí ty nejhezčí záclony, závěsy a další dekorace?

 

Jiřiny a begónie jsou skvělou volbou pro zahradníky, kteří hledají barevné a krásné květiny pro svůj domov či zahradu. Výsadba na začátku května zajistí, že tyto květinové královny budou zdobit váš záhon až do podzimu. S náležitou péčí a údržbou se stanou okrasou vaší zahrady a zdrojem obdivu. Přidejte jiřiny a begónie do své zahrady a užijte si jejich květinový ples!

Zdroj: Sazenička, Přírodní zahrady, Naše zahrada

Begónie jsou také známé pro svou nenáročnost. Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login