Inspirace

Jaro jako malované: Osvěžení si po dlouhé zimě zaslouží i interiér

Od   | 

Po dlouhé zimě se konečně těšíme z probouzející se přírody, ranního zpěvu ptáků a prvních okamžiků, kdy zaboříme své ruce do chladivé hlíny. Všichni zahrádkáři se již tetelí blahem. V jarní euforii však nezapomeňte na své domovy, ani opečovávané chalupy a chaty. Otevřete okna, vyvětrejte skříně a udělejte si radost třeba novým bavlněným doplňkem.

Bavlněné povlečení Jaro na vsi. Zdroj: Matějovský a.s.

Česká klasika interiéru sluší

Nejen obrazy, pohledy, knihy, ale také bavlněné povlaky, kuchyňské utěrky, a dokonce i ložní povlečení! Nechte ve svém domově zavládnout kouzlo nestárnoucích kreseb Josefa Lady, které jsou pro mnohé z nás symbolem dětství, harmonického venkova a české tradice. Limitovanou edici s motivy kreseb Josefa Lady uvedla semilská firma Matějovský, tradiční český výrobce ložního povlečení a bytového textilu. „Máme velkou radost z toho, že můžeme zákazníkům a zákaznicím nabídnout produkt, který je zároveň i naší srdcovou záležitostí,“ říká s úsměvem Martina Matějovská, ředitelka společnosti Matějovský. Na bytových doplňcích z 100% bavlny ožily půvabné, typicky černou barvou konturované, ladovské scenérie. Poetické kresby Josefa Lady vás mohou provázet všemi ročními obdobími. „Celou kolekci jsme pečlivě sestavili tak, aby mohla být součástí interiérů po celý rok,“ podotýká Matějovská.

Povlečení, které vypráví pohádku o Budulínkovi. Zdroj: Matějovský a.s.

Josef Lada: Symbolika české tradice

Josef Lada se narodil jako čtvrté dítě do skromných ševcovských poměrů v roce 1887 v Hrusicích, malé vesničce v Posázaví. „Rodina bydlela v domku o jediné obytné místnosti, která byla zároveň kuchyní, obývacím pokojem, ložnicí a v zimě bývala i chlévem. Místnost neměla pevnou podlahu, ale jen udusanou hlínu, a malý Josef v nejranějším dětství trávíval většinu času na peci, kde spával, hrál si a jen o kousek výš u komína měl později také první malou knihovnu naplněnou starými kalendáři a sešity,“ uvádějí autoři Jiří Olič a Lev Pavluch v knize Lada, monografii, která přináší rozsáhlý vhled do umělcova života a téměř tisícovku barevných reprodukcí děl, která představují jedinečný fenomén v dějinách českého výtvarného umění i literatury. Josef Lada s nadšením kreslil již od dětství. Pro radost a pobavení, nejprve svých vrstevníků, později nás všech. Obrazy vnímal jako něco magického. Sám ve svém díle nebyl realista, nekreslil podle modelu, ačkoli v jeho paměti zůstala rodná ves, umělcovu ruku vedly vlastní představy a fantazie. Kresby se tak staly něčím mimořádnějším než všední realita. Imaginárním. Nadčasovým. Možná i proto jsou Ladova díla, napříč jednotlivými etapami jeho tvorby, blízká a srozumitelná i současné generaci.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznáte kvalitní povlečení? Máme pro vás 5 praktických tipů

Ladovské kuchyňské utěrky jsou také milým a originálním dárkem. Zdroj: Matějovský a.s.

Povlečení Bajky bude slušet každému dětskému pokojíčku. Zdroj: Matějovský a.s.

 

Fotogalerie:

 

You must be logged in to post a comment Login