Kuchyně

Jaké jsou trendy v kuchyních? Tato veledůležitá místnost už neslouží jen pro přípravu jídla

Od   | 

Trendy v kuchyních se mění každým rokem. Kromě vzhledu se posunula i její funkce – tato místnost už neslouží pouze pro přípravu jídla. Naopak je dnes většinou součástí otevřených polyfunkčních prostor. Důraz se klade na jednoduchost, kombinaci materiálů, praktičnost a na moderní technologie.

Inspirujte se současnými trendy mezi kuchyněmi. Zdroj: Kuchyně Schüller

Skříněk minimum a bez úchytek

Dříve jsme v kuchyních vídali klasicky horní i dolní skříňky. Dnes je tomu ale naopak a čím dál častěji se setkáváme pouze s kuchyní s dolními skříňkami. Horní část většinou nahrazují vysoké spížní skříně, které jsou mnohdy praktičtější. Díky absenci nábytku působí kuchyně vzdušně a opticky se zvětší.  Začalo se také opouštět od klasických úchytek. Ty nahradil bezúchytkový systém, díky kterému se v kuchyni zvýrazní čisté a jednoduché linie skříněk. 

Přírodní materiály a barvy

Trendem posledních dob jsou přírodní materiály jako je dřevo, mramor a žula. Samozřejmě pravé přírodní materiály jsou poněkud finančně náročnější, a proto lze použít i kvalitní a věrohodnou imitaci. Dřevo, kámen, i mramor lze skvěle kombinovat například s kovem, který vytvoří zajímavý a nevšední kontrast. Lze ho zakomponovat v podobě úchytek, kuchyňských ostrůvků nebo drobných detailů. Opomenout nesmíme ani sklo, které je sice náročnější na údržbu, ale v kuchyni vytvoří originální doplněk, který vyzdvihne celou kuchyňskou sestavu. 

Také barvy podléhají určitým trendům a v poslední době hrají hlavní roli neutrální odstíny jako je šedá, čistě bílá, antracitová nebo černá. Tmavší barvy se nemusíme bát použít ani do malých prostorů. Je ale nutné je doplnit světlým dřevem, nebo výraznými barvami. Nic nezkazíte ani čistě bílou barvou doplněnou o nepřehlédnutelné doplňky. Zajímavé a trendy pojetí může být také ladění kuchyně tón v tónu a to ideálně tak, kdy použijete na horní skříňky světlejší odstín dané barvy a na dolní naopak tmavší. Jste-li však zastánce veselejší a výraznějších barev, pak rozhodně nešlápnete vedle s pastelově mátovou barvou nebo elegantní olivovou. 

Antracitová barva v kombinaci s dřevem je hit. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Jděte s dobou

Asi největší pokrok zaznamenáváme v moderních technologiích. Většina spotřebičů jde dnes ovládat chytrými telefony třeba z práce, nebo mají čidla či senzory na pohyb. Samozřejmostí jsou chytré vodovodní baterie, vysunovací digestoře z varné desky nebo moderní osvětlení. Dálkovým ovládáním můžete vařit jídlo také přes noc, nebo vám chytré spotřebiče navrhnou ideální program. Také ledničky prošly velkými změnami a dnešní modely dokážou upozornit třeba na malou zásobu konkrétních potravin. Skvělou vychytávkou během chaotického rána může být i kávovar s přesně nastaveným časem, kdy se vám uvaří čerstvá káva. Existují také chytré kuchyňské baterie, které mají v sobě zabudovanou malou kameru, která umí rozpoznat potravinu k mytí a podle toho nastavit správnou teplotu, i množství vody. U některých modelů nechybí displej informující o teplotě vody, z kohoutku může dokonce téct rovnou i vařicí voda.

Hitem posledních let jsou digestoře instalované ve varné desce. Zdroj: Franke

Zaměřte se na kuchyňskou baterii

Moderní baterie může v místnosti sloužit nejen jako šperk, ale jako neobvyklé, chytré zařízení. Dnes už není výjimkou, že si z jedné a té samé baterie můžete naplnit skleničku perlivé nebo neperlivé vody. Výrobci pamatují i na filtrování vody, a proto baterie umí přímo přefiltrovat vodu během napouštění a vy si tak můžete vychutnat čistou a zdravou vodu bez nežádoucích látek. Některé baterie lze jednoduše ovládat hlasem nebo chytrým telefonem. Na trhu najdete také provedení se zabudovanými senzory, které jasně rozpoznají, kdy mají dát baterii povel ke spuštění vody.

Je libo perlivou vodu přímo z kohoutku? Zdroj: Grohe

Vše schovejte

Známe to každý. Stále přibývající kuchyňské doplňky nebo menší spotřebiče se nám hromadí na pracovní desce, která začíná připomínat nekontrolovatelný chaos. Veškeré spotřebiče, které se dají schovat schovejte do příslušných komod nebo zásuvek. Také objemnější spotřebiče jako je myčka nebo lednice opatřete dvířky tak, aby s ostatními skříňkami vytvořily jeden celek. Zkrátka, co jde schovat z očí, to rozhodně ukliďte. Zabráníte tak nepořádku a chaosu.

I drobné spotřebiče se snažte schovat.
Zdroj: Decoland

Jak na osvětlení?

V kuchyni potřebujeme osvětlit jak samotnou místnost, tak i pracovní plochu, což je pro práci a přípravu pokrmů velmi důležité. Osvětlení tak, jako v jiných místnostech kombinujte a využijte hned několik zdrojů a druhů svítidel. Jako centrální světlo volte například zabudované LED osvětlení, které nikde nevyčuhuje a do kuchyně se skvěle hodí. Na osvětlení pracovní plochy použijte oblíbené LED pásky, které se dnes s oblibou dávají i do sádrokartonových podhledů. Za zvážení stojí osvětlení, u kterého je možné regulovat stmívání nebo nastavení barvy světla. Pokud se potřebujete soustředit, zvolte studenější barvu od 4 000 K. Jestli v kuchyni ale relaxujete, je ideální použít teplejší tón světla a to méně než 3 000 K. 

Nezapomínejte ani na dostatečné a kvalitní osvětlení v kuchyni. Zdroj: Aulix Lighting

Kolejnicový systém zabezpečí, že nemusíte sekat do stěn při instalaci svítidel

Fotogalerie:

 

Stmívatelný pásek je vhodný do každé kuchyně

 

 


You must be logged in to post a comment Login