Obývací pokoje

Jaká kritéria má moderní a zároveň i praktická obývací stěna: Odlehčený design i praktičnost

Od   | 

Bez úložného nábytku si obývací pokoj snad ani neumíme představit. Mohutným sestavám dávno odzvonilo a dnes se klade důraz na  odlehčený design, ale stále je potřebná i praktická stránka. Holt někam ty věci dávat musíme! Podívejte se, jaká řešení přinášejí současní výrobci, inspirujte se a třeba své srdce bytu obnovíte, změníte nebo jen tak zlehka doladíte.

Stěnu v obýváku můžete pojmout i méně tradičně. Zdroj: Němec

Zavzpomínejte na obývák babičky, nebo rodičů. Vzpomínáte na robustní stěny, které vedly od jedné strany místnosti k té druhé? Poskytovaly sice dostatečný prostor, ale na údržbu už tak skvělé rozhodně nebyly. Trendy posledních let jsou moderní a jednoduché sestavy, které místnosti dodají tu pravou útulnou atmosféru, ale zároveň vypadají vzdušně a opticky prostor neubírají.

Moderní obývací stěny jsou vzdušné a jednoduché. Zdroj: Home Style

Trendy je vzdušnost

Vzdušného a odlehčeného efektu docílíte například zavěšením sestavy na zeď. Toto řešení je praktické také při úklidu, protože se vysavačem nebo mopem dostanete jednoduše pod samotný nábytek. Skvěle se hodí také do malých prostorů, kde nezabírají příliš místa reálně ani opticky. Většina z nás ocení i variabilitu během rozmístění sestavy. Dnes již najdeme na trhu takové možnosti, kdy je možné si stěnu seskládat přesně podle sebe, díky čemuž docílíte originálního a neotřelého vzhledu. Většinou však bývá středobodem televize a okolo ní uspořádané skříňky a police vertikálně nebo i horizontálně. Tím pádem si můžete kdykoliv dokoupit libovolný kus sestavy a umístit ho podle sebe.

Volte jemné odstíny barev. Zdroj: Ikea

Úložné prostory

Moderní obývací sestavy nabízí dostatečný úložný prostor i u té nejmenší sestavy. Velmi působivá je kombinace otevřených i uzavřených prostor, které jsou seskupeny v geometrické jednoduchosti, výsledný prvek je sám o sobě nevšedním prvkem. Když ho „obléknete“ knihami, fotografiemi, soškami a dalšími dekoracemi, získáte nepřehlédnutelný solitér.

Kombinujte otevřené i uzavřené skříňky. Zdroj: Casamoderna

Popřemýšlejte nad velikostí

Velmi důležitá je velikost samotné sestavy. Pokud nedisponujete moc velkým prostorem, dejte přednost nízkému provedení, které opticky prostor nezmenší. Klasické komody a skříňky raději nahraďte jednoduchými policemi, které poslouží třeba jako knihovna, nebo další úložný prostor. Jestliže je ale obývací pokoj prostorný, nebojte se sáhnout po větší sestavě. Nezapomínejte, že nutně nemusíte zaplnit celou stěnu nábytkem. Naopak zkoušejte kombinovat nejrůznější varianty tak, že ve finále z obývací stěny vykouzlíte hlavní designový prvek obývacího prostoru. 

Velikost obývací stěny volte s ohledem na dispozici místnosti. Zdroj: Decoland

Zaměřte se na dekor i barvu

Při detailnějším prozkoumání možností zjistíte, jak široký výběr obývacích stěn je. Mezi stálice patří stěny v dekoru dřeva, který lze zvolit v nejrůznějších barvách a tónech. Velmi často ale vídáme i čistě bílé stěny, které patří především do nadčasových interiérů, kam přináší punc luxusu a prostor opticky zvětší. Odvážlivci ale rozhodně nepohrdnou také tmavším provedením, nebo černou barvou. Při výběru dbejte na samotný styl místnosti a také na barevnou kombinaci stěn a podlah. Jestliže jsou stěny a podlahy v tmavých barvách, dejte přednost raději světlejší stěně, která prostor prosvětlí. Pokud jsou však stěny a podlahy laděny do světlejších barev, můžete klidně pokoj zkombinovat s tmavší obývací stěnou, díky které vznikne příjemný kontrast.

Dopřejte si stejný design svítidel

Nezapomínejte také sladit styl obývací stěny s ostatním interiérem. Jen těžko by nadčasová sestava zapadla do venkovsky laděného bydlení. Při výběru dejte přednost sestavě, která nevyjde za pár let z módy, ale naopak bude v kurzu i desítky let.

Vybírejte sestavu, která ani za několik let nevyjde z kurzu.
Zdroj: Casamoderna

S dekorací opatrně

Obývací stěnu většina z nás pořizuje jako hlavní prvek obývacího pokoje, úložný prostor ale i jako místo pro dekorování. Dekoraci na sestavu umístit můžete, ale rozhodně to nepřehánějte. Ve finále byste mohli místo elegantního vzhledu nechtěně místo přeplácat tak, že by působilo chaoticky. Police využijte jako knihovnu, na komody umístěte květináče se zelení, i příjemný doplněk z cest. Chybu neuděláte ani oblíbenou rodinnou fotografií ve stylovém rámečku, nebo romantickým svícnem. Praktické i moderní řešení nabízejí také LED lišty, které zpod skříněk pěkně prosvěcují. 

Fotografie:

Použijte LED pásky

 

 


You must be logged in to post a comment Login