Ložnice

Jak zařídit ložnici podle aktuálních trendů? Všechno je povoleno

Od   | 

Moderní trendy se nevyhýbají ani ložnicím, přestože je to místnost, kam si návštěvu nezveme. A i když jste s ní spokojeni, chtělo by to čas od času změnu. Uvidíte, že prospěje i vašemu intimnímu životu. Co by tedy v této soukromé zóně nemělo podle současných trendů chybět?

Lůžko by vždy mělo působit elegantně. Zdroj: Casamoderna

Nebojte se moderny

V letošním roce se rozhodně nemusíte bát zářivých barev. Když je vhodně sladíte s bílou či světlejšími odstíny dřeva, hodně vás překvapí, jak příjemné jsou to kombinace. Jestliže máte raději něco trošku neutrálního pro případ, že současné trendy zase brzy vyjdou z módy (a je to dost pravděpodobné), pořiďte si nábytek v neutrálních barvách, např. v bílé matné nebo lesklé. K tomu se hodí bříza, jasan, dub. Barvy můžete použít třeba na dekoracích, svítidlech, polštářích a jiných textiliích. Tyto věci se dají vždycky změnit nebo pravidelně střídat, aniž by vám to zruinovalo peněženku.

Ve větší ložnici můžete před lůžko postavit nízkou komodu nebo lavici, zdroj: Ikea

 

Osvědčují se lavice umístěné před lůžkem.

 

Modrá barva je do ložnic vhodná, protože navozuje pocit většího chladu,než ve skutečnosti je. Zdroj: Dreambeds

Všechno je povoleno

Ať už máte raději klasiku, moderní a jednoduché tvary, barevné kreace či neutrální odstíny, nic není zakázáno. Existuje jen jedno pravidlo. Vybírejte to, co se líbí vám. Bez čeho se neobjedete, aby se vám dobře spalo? Naplánujte si, kde chcete mít v ložnici funkční zóny, zda tam s vámi bude spát i váš mazlíček, zda tam chcete mít psací stůl, toaletku nebo volný prostor. Velké změny docílíte, použijete-li rozdílné zařízení, které zpravidla bývá stejné. Například noční stolek může být na každé straně jiný. Podobně to je se svítidly, které navíc můžete pověsit ze stropu. Velkým hitem se stává v posledních letech lavice umístěná před postelí.

Buďte kreativní a zvolte na každou stranu postele různé noční stolky, zdroj: Decoland

 

U postele můžete na každé straně použít jiný noční stolek. Místnost získá originální šmrnc!

 

Myslete na ekologii

Trvalá udržitelnost, příroda, minimalismus a ekologie. To jsou pojmy, které teď rezonují světem a setkáváme se s nimi ve všech aspektech života, ať už se to týká jídla, kosmetiky, cestování nebo třeba vybavení interiéru. Také při plánování ložnice můžete podpořit šetrné zacházení se zdroji. Kupte koberce a nemusíte tolik topit. Na zimu použijte zatemňovací závěsy, takzvaný blackout. Zabráníte úniku tepla skrz okna. Řiďte se heslem raději méně, ale kvalitní, než spousta zbytečností za pár korun. Vybavení vybírejte z recyklovaných nebo přírodních materiálů a vynechte všechno, kde byly použity nejrůznější chemikálie. Jistě je nechcete noc co noc dýchat a příroda vám také poděkuje.

 

Místo nástěnné či stolní lampy použijte závěsné svítidlo.

 

Zapomeňte na stereotypy a zvolte závěsná svítidla, zdroj: Pianca

Nezapomeňte na kvalitní osvětlení

Ložnice by vždy měla představovat určitý komfort. Vždyť v ní strávíte třetinu života. To se pravděpodobně nikdy nezmění. Proto nezapomínejte na správné a příjemné osvětlení. Nemělo by chybět hlavní světlo, které osvítí celý prostor,a pak světla funkční, např. lampy pro čtení v posteli nebo ve skříni pro lepší přehled uvnitř. Příjemnou atmosféru pak dotvoří náladové osvětlení.

LED žárovky volte s teplou barvou světla. Mají 3 000 a méně Kelvinů. Toto světlo je vhodné pro navození odpočinkové atmosféry a dále pro usínání.

Na zastínění můžete využít závěsy, ale i rolety nebo žaluzie. Některé lze ovládat bezdrátově s ovladačem nebo pomocí mobilní aplikace. Abyste zatemnili okna, nemusíte ani vylézat z postele. Nesmíme zapomenout na lůžkoviny. Měkké polštáře a nadýchané peřiny v kvalitním povlečení přímo vybízejí k ulehnutí. Vybírejte materiály přírodní a vyhněte se těm umělým. Hodí se například bavlna nebo len. Vhodný polštář vybírejte podle toho, zda spíte na zádech, na boku či na břiše. Nezapomeňte pravidelně větrat, nepřetápět místnost a udržovat svěží vzduch.

Pokud čelo vaší postele není právě vysoké,můžete ho doplnit dodatečně deskou, nebo větší záhlaví vytvořit na stěně. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 

Jaký je rozdíl mezi kontinentální a klasickou postelí?


You must be logged in to post a comment Login