Zahrada

Jak se efektivně zbavit komárů na zahradě přírodní cestou?

Od   | 

Letní posezení na zahradě patří ke kratochvílím, které si rádi užíváme plnými doušky. Ovšem nepříjemný létající hmyz nám takové chvíle dokáže dost otrávit. Jak vyřešit problém s komáry a dalšími bzučícími „potvůrkami“, aniž byste před nimi museli utíkat domů nebo používat zbytečnou chemii?

Věřte tomu nebo ne, ale na komáry jednoznačně negativně působí některé rostliny, kterými se můžete na zahradě obklopit. Ony totiž i dobře vypadají, takže si s nimi rozhodně neuříznete ostudu. Mimo vysázení nejrůznějších květin vyzkoušejte také aromalampy, UV lapače, svíčky nebo nechte pracovat ve vaší pergole pár pavouků.

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Neúnavný bojovník neboli afrikán

Afrikán je nedílnou součástí našich zahrad a často ani nevíme, jaký poklad nám na zahradě kvete. Odpuzuje statečně komáry, ale také mšice, mouchy, slimáky. Je pravda, že jeho vůně příliš nejde pod nos ani lidem, žluté a oranžové květy na druhou stranu vypadají krásně a rostlina nepotřebuje žádnou velkou péči. Jako přírodní insekticid působí měsíček lékařský a kopretina růžová. Jejich nepříjemnou vůni nesnáší komáři a mravenci. Měsíček má navíc celou řadu léčivých účinků a ve vaší zahradě jistě najde své místo. Vysázejte tyto rostliny ke květinovým či zeleninovým záhonům a kolem terasy nebo přístřešku s posezením.

Afrikány příliš nevoní, ale jejich květy lahodí oku. Zdroj: Pixabay

Zbavte se i klíšťat

Trvalka zavinutka nebo také monarda výrazně voní a překvapivě krásně. Rozhodně se nejedná o nějaký nepříjemný zápach, takže si klidně vysaďte tuto krásku blízko terasy. Krásně kvete celé léto, milují ji včely a motýli. Komáři a klíšťat ji naopak nesnáší. Až půjdete na houby, klidně se potřete jejími lístky. Proti komárům skvěle bojuje také rýmovník, který má také další úžasné vlastnosti, zejména funguje na různé zdravotní problémy. Jeho výrazná vůně odpuzuje hmyz, lidem pomáhá proti rýmě a nachlazení. Postavte truhlík s rostlinou blízko místa, kde máte posezení a klidně i na okno v ložnici. Skvěle se pěstuje a je naprosto nenáročný.

Citrónová tráva

Citrónovou trávu neboli voňavku citronovou možná máte doma v obýváku, ale klidně ji přes léto můžete postavit na terasu. Voní krásně po citronu, z čehož ovšem komáři moc nadšení nejsou. Výtažky z této rostlinky se používají při výrobě repelentů a svíček určených na odpuzování hmyzu. Další rostlinou, která díky svému mátově kořenitému aroma odpuzuje hmyz, je šanta kočičí. Jak již název napovídá, milují ji kočky a magicky je přitahuje. Dokonce by měla odpuzovat také hlodavce.

Citronová tráva krásně voní, snadno se pěstuje a funguje jako odpuzovač hmyzu. Zdroj: Pixabay

Pěstujte bylinky

Bylinky se vyplatí doma pěstovat za všech okolností. Mají spoustu léčivých vlastností, jsou skvělé do kuchyně a velká část z nich dost intenzivní aroma, které odpuzuje hmyzí populaci. Ideálními rostlinami jsou bazalka, máta, mateřídouška, rozmarýn, levandule a meduňka. Zejména levandule kvete překrásně a patří k oblíbeným zahradním rostlinám. Sušené svazky krásně ozdobí vaši pergolu.

Jedním z aktivních odpuzovačů komárů je také polokeř routa vonná, který dorůstá do výšky 30 až 60 cm. Zasaďte ji co nejblíž vašeho posezení, aby mohla její intenzivní vůně odrazovat veškerý nepříjemný hmyz.

Rostliny sázejte kolem záhonů, chodníků a blízko míst, kde často posedáváte. Můžete osázet nejrůznější truhlíky a květináče, nejlépe závěsné kolem dokola, abyste vytvořili perfektní ochranu.  

Bylinky najdou využití v kuchyni, skvěle se hodí při grilování a jejich vůně odhání nepříjemný hmyz. Zdroj: Pixabay

Zkuste speciální lapače

Pokud máte zavedený elektrický proud u posezení, můžete zkusit speciální lapače, které lákají na UV záření nepříjemný hmyz, ten na ně naletí a elektrický proud je usmrtí. Je to tiché, není potřeba měnit žádné náplně a není v nich nic chemického. Samotná elektroda je ukrytá za černou mřížkou, takže se nemusíte bát o bezpečnost, ale většina lidí je má pověšené ve výšce, takže se do blízkosti nedostanou domácí zvířata nebo děti.

Využít můžete také aromalampy s vonnými oleji. Pomáhá aroma citrusů, citronové trávy, eukalyptu, levandule a jehličnanů. Pomáhá také ocet, ale ten by asi nikdo nechtěl cítit příliš dlouho. Přírodní éterické oleje si můžete namazat také na pokožku.

Ujistěte se, že nevytváříte živnou půdu pro komáry

Komáři se množí ve stojaté vodě. Pokud vás na zahradě trápí, možná jste pro ně vytvořili spoustu míst, kde se mohou vesele množit. Máte tam nějaký rybníček, kašnu, pítko pro ptáky? Jak často v nich měníte vodu? Začněte ji měnit pravidelně a možná se problémy s otravným hmyzem vyřeší nebo alespoň zlepší.

Čistota komáry odpuzuje

Pro komáry tvoříte ideální prostředí, když pravidelně nečistíte květináče, nestaráte se o keříky a své rostliny. Stačí pár kapek vody a během několika dní máte o zábavu postaráno, protože bojujete s celou armádou komárů. Dalším velkým nešvárem, který je lákadlem pro nejrůznější hmyz, jsou zbytky jídla a pití na stole. Proto vždy vše pečlivě uklízejte, vyhazujte a umývejte. Jídlo mějte uzavřené v krabičkách a pití raději v uzavíratelných sklenicích. Snažte se udržovat svou zahradu opečovávanou a v čistotě. Komáři a jiný hmyz čistotu nemají rádi.

A nesnáší také pavouky. Jestliže vám nevadí, klidně je nechte ubytované v rozích vaší pergoly či altánku. Pochytají spoustu nezvaných hostů. Pokud pavouky nad hlavou nesnesete, pomohou také žáby, ryby, vážky či želvičky. K tomu ale potřebujete nějakou vodní plochu.

Sladké jídlo a pití je obrovským lákadlem pro nejrůznější hmyz. Nezapomeňte vše pečlivě zakrývat a pravidelně uklízet. Zdroj: Pixabay

Osvěžení, které odrazuje hmyz

V horkých letních večerech je svěží vánek nevýslovně žádoucí. Použijte ventilátor, který příjemně ochladí a vytváří perfektní vánek. Jako bonus ještě funguje proti nepříjemnému hmyzu. Jednoduše si také můžete vyrobit ekologický sprej na komáry za pomocí pár stroužků česneku. Ty rozdrťte a povařte ve vodě. Nesmí jí být moc. Nechte vychladnout a přelijte do vhodné nádoby. Můžete takto stříkat sebe nebo různé textilie na terase a nábytek.

Fotogalerie

 

Originální světla na zahradu

 


You must be logged in to post a comment Login