Kuchyně

Jak propojit kuchyň s obývákem

Od   | 

Při plánování současného interiéru se v naprosté většině automaticky počítá s polyfunkční prostorem, ve kterém se nenásilně propojí obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem. Aby výsledek působil dokonale esteticky, ale i funkčně, je nutné takto nezvykle velký prostor vyladit do nejmenšího detailu.

Důvody, které ke spojení těchto tří rozdílných prostorů vedou, jsou praktické, funkční a ekonomické. Jejich sloučením získáme více místa, což je žádoucí především u projektů s celkově nižší obytnou plochou. Spojení samozřejmě vyhovuje i funkčně, protože život členů rodiny je pospolitý.

Kuchyňský prostor je možné opticky vymezit od obývacího třeba jen sníženým stropem.

Kuchyňský prostor je možné opticky vymezit od obývacího třeba jen sníženým stropem.

Místnost řešte dohromady

Nejdůležitější částí návrhu polyfunkčního prostoru je kuchyň nebo kuchyňský kout. U novostaveb bytů nebo domů mívá konečný uživatel běžně k dispozici pouze stavební plány místností a nemá zpracovaný detailní projekt interiéru. Klient si vyhlédne kuchyň svých snů, nechá si zpracovat ve studiu její návrh, odsouhlasí ho, ale nemá k dispozici řešení zbytku obytného prostoru.

Výsledkem je často zbytečně velká kuchyň, která v důsledku citelně zmenšuje nejen prostor obytné části, ale hlavně i možnosti jejího využití.

Z dispozičního hlediska je proto třeba při návrhu zároveň sledovat velikost a umístění jídelního stolu vzhledem k nejčastějšímu počtu stolujících, požadovaný rozměr a tvar sedací soupravy, umístění televizoru, požadavky na rozmístění reproduktorových soustav, případně jiné okolnosti jako třeba umístění klavíru nebo krbu. Nemá-li místnost pravidelný tvar, můžeme využít výklenku, a to třeba pro umístění kuchyně, vestavěných skříní sloužících jako spíž nebo sezení. 

Sedací souprava v blízkosti jídelního stolu umožňuje společné setkání více osob najednou.

Sedací souprava v blízkosti jídelního stolu umožňuje společné setkání více osob najednou.

Nadechněte se…

V místnosti, kde se vaří a kde zároveň můžeme relaxovat, je nutné dbát na dostatečně čistý vzduchu. Proto bychom měli nad varným centrem použít digestoř s odtahem zplodin mimo místnost. Jsou účinnější než digestoře recirkulační. Pokud z nejrůznějších důvodů nemůžete venkovní odtah použít, dejte přednost sklokeramické varné desce před plynovou. Snížíte tím množství škodlivin a mastného prachu v místnosti.

Všimněte si vestavěných skříní, které zastávají funkci spíže. Interiér nijak nenarušují.

Všimněte si vestavěných skříní, které zastávají funkci spíže. Interiér nijak nenarušují.

Každý detail hraje roli

Na plochu, která vymezuje kuchyňskou část, jsou ideální odolné podlahové krytiny, kterým nevadí vysoká zátěž a častý kontakt s vodou. Použít můžeme dlažbu či laminátové podlahoviny určené do místností s vysokým zatížením. Vhod přijde také linoleum či marmoleum. Do obytné části pak můžeme zvolit povrchy navozující útulnou atmosféru, oblíbené jsou podlahoviny ze dřeva, kusové koberce apod.

V místnosti, kde se odehrává několik činností současně, je nutné vytvořit také různé světelné zóny. Osvětlení bychom proto měli plánovat už při úvahách o celkovém pojetí interiéru, řídí se mj. rozmístěním interiérového vybavení. U osvětlení totiž není důležité, jen jak světla vypadají, ale i to, jak a kam svítí. Jejich vhodnou volbou a rozmístěním můžete v polyfunkčním prostoru vytvořit několik světelných zón a atmosfér, které dokážou  proměnit vyznění a náladu v interiéru.

Položíte-li na podlahu stejný materiál v celé místnosti, opticky ji sjednotíte.

Položíte-li na podlahu stejný materiál v celé místnosti, opticky ji sjednotíte.

Spojené, a přesto rozdělené

Ve velkých místnostech je možné mezi obývacím pokojem a kuchyní instalovat dveře, které se v případě potřeby zavřou a místnosti se oddělí. To se využívá v momentě, kdy někdo vaří a jiný se chce koukat na oblíbený pořad, takže se vzájemně neruší. Nebo se tím zabrání průchodu výparů z vaření do obytného prostoru.  Obecně se doporučuje posuvná varianta, kdy jsou křídla dveří schovaná v kapse ve zdi, nebo jsou přiznané. Tehdy se dveře posouvají na zeď. 

Dveře mezi kuchyní a obývákem mohou být z čirého skla. Pak evokují blízkost a nestísněný prostor, i když jsou zavřené.

V kostce:
1. Vzhled polyfunkční místnosti plánujte jako jeden celek.
2. Kromě základních zařizovacích předmětů berte v patrnost speciální požadavky (např. umístění krbu, klavíru apod.).
3. S ohledem na funkci prostoru zvolte vhodnou podlahovou krytinu.
4. Osvětlení plánujte společně s návrhem celkového pojetí místnosti. Použijte několik různých typů lamp, jejichž světlo se bude doplňovat a bude vytvářet různé světelné atmosféry. Použít můžete stmívací systémy, které zjednoduší jejich ovládání.

Pokud se nevejde stůl, může postačit jen menší stolek navazující na kuchyni.

Pokud se nevejde stůl, může postačit jen menší stolek navazující na kuchyni.

Fotogalerie:

 

Co radí odborníci? Jak propojit kuchyň s obývákem?


1 Komentář

  1. Pingback: Křeslo (nejen) pro hosta - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login