Obývací pokoje

Křesla (nejen) pro hosta aneb jak si doma udělat pořádné pohodlí

Od   | 

Ať už ve svém obývacím pokoji dáváte přednost odpočinku s knihou v ruce, při sledování dobrého filmu nebo bujarému veselí ve společnosti přátel, v žádném případě se neobejdete bez pohodlného křesla. A vybírat přitom můžete rovnou z těch nejkrásnějších.

Mammoth, konstrukce z dubového dřeva, potah z bavlněného plátna, design Humlevik a Krøjgaard, NORR11

Mammoth, konstrukce z dubového dřeva, potah z bavlněného plátna, design Humlevik a Krøjgaard. Zdroj: NORR11

Pohodlí vnímá každý trochu jinak, většina z nás však dává přednost odpočinku vsedě s opřenými zády. V takovém případě je vhodné mít podepřenou více než třetinu délky páteře. Při obvyklém sklonu sedu od 120° má opěradlo dosahovat těsně pod lopatky, aby vám nezačala tuhnout krční páteř. Důležitá je také výška sedu, měříte-li méně než 180 centimetrů, měla by být maximálně 40 centimetrů. Nejčastější je hloubka 52 až 54 centimetrů, ale vzhledem k individuálním tělesným proporcím nelze pevně stanovit přesný rozměr. Ohyb nohy by měl vždy odpovídat hraně křesla tak, aby rám netlačil do podkolení. Odborníci proto doporučují vyzkoušet si křeslo ještě před samotným nákupem ve všech oblíbených polohách.

Noir Chair se zabudovaným odkládacím stolkem a lampou, Innovation

Noir Chair se zabudovaným odkládacím stolkem a lampou. Zdroj: Innovation

Rozměr a tvar křesla by měl vycházet z velikosti místnosti. Počítejte s průchodem 60 centimetrů u nižšího nábytku třeba v podobě konferenčního stolku a nejméně 80 centimetrů mezi pohovkou a zdí nebo skříní. Samořejmostí je vzdálenost od sledované televize odpovídající přibližně trojnásobné délce úhlopříčky.

Velmi komfortní variantou jsou takzvané ušáky. Současní designéři je pojímají po svém, na první pohled proto nevypadají jako klasická rozměrná křesla, která si můžeme pamatovat od svých babiček, přesto mohou být stejně pohodlné. Jejich důležitým doplňkem je podnožka, s ní se dočkáte vytouženého odpočinku. Vzpřímený sed je příjemnější při aktivní konverzaci a vhodnější jsou pro něj proto menší křesílka s nižší opěrou sahající maximálně do poloviny zad a s užšími opěrkami na ruce.

New York, kovová konstrukce, potah kombinace textil a kůže, design Sergio Bicego, Saba

New York, kovová konstrukce, potah kombinace textil a kůže, design Sergio Bicego. Zdroj: Saba

Estetiku sedacího nábytku určuje především jeho konstrukce. Celočalouněná křesla jsou měkká ze všech stran a můžete se o ně opřít opravdu v každém směru. Vizuálně však působí robustněji, jsou proto vhodná spíš do větších prostor. Již několik let trvající trend přírodních materiálů si dobře rozumí s nábytkem s dřevěnou konstrukcí. Nezáleží přitom, jestli jde o retro nebo minimalistická křesla, do současných interiérů skvěle zapadají a lze je snadno kombinovat s prvky mnoha stylů. Stále častěji se také objevují křesílka s kovovou konstrukcí. Ne však s klasickou trubkovou s ocelovým leskem inspirovanou nadčasovým funkcionalismem, která z módy vlastně ani nikdy nevyjde, ale aktuálně především s černě nebo barevně lakovanou a maximálně subtilní konstrukcí ponechávající interiéru žádoucí vzdušnost.

Thonet S808, podnoží z kovu, polstrování textil nebo kůže, design Formstelle, Thonet

Thonet S808, podnoží z kovu, polstrování textil nebo kůže, design Formstelle. Zdroj: Thonet

About a lounge chair, konstrukce z dubu, potah Kvadrat (90% nová vlna, 10% nylon), design Hee Welling, Hay

About a lounge chair, konstrukce z dubu, potah Kvadrat (90% nová vlna, 10% nylon), design Hee Welling. Zdroj: Hay

Poäng, pružný rám z ohýbaného dřeva, design Noboru Nakamura, Ikea

Poäng, pružný rám z ohýbaného dřeva, design Noboru Nakamura. Zdroj: Ikea

Rolf Benz 394, konstrukce z ohýbaného kovu, potah 100% bavlna, Rolf Benz

Rolf Benz 394, konstrukce z ohýbaného kovu, potah 100% bavlna. Zdroj: Rolf Benz

Lounge Chair, ocelová konstrukce s ohýbanou překližkou, design Charles & Ray Eames, Vitra

Lounge Chair, ocelová konstrukce s ohýbanou překližkou, design Charles & Ray Eames. Zdroj: Vitra


You must be logged in to post a comment Login