Kuchyně

Jak na úložné prostory v malé kuchyni: Díky novým řešením získáte další prostor

Od   | 

Největším mínusem malé kuchyně je nedostatek úložných prostorů. Abychom jich získali co nejvíc, je třeba sestavu využít na maximum. Možná jste ani nevěděli, jaké možnosti existují. 

Využijte místo až ke stropu

Hlavní pravidlo zní – nikdy nevynechávejte horní skříňky. Mnozí horní skříňky nechtějí, jelikož méně nábytku prostor příjemně provzdušní, ale v malé kuchyni jsou zkrátka nutností. Zvolit můžete například bezúchytkové provedení, které podtrhne strohé a čisté linie. Skvělým řešením v malém prostoru jsou také výklopná dvířka.

 

Podívejte se na konkrétní vychytávky ZDE

 

Na co je třeba ale opravdu dbát je jejich výška. V maličkém prostoru je nutné využít každý centimetr, a proto nikdy nesahejte po skříňkách s výškou 40 cm, ale naopak je protáhněte až ke stropu. Na výběr je prodloužená varianta horních skříněk, nebo můžete k hořejším skříňkám přidat ještě další řadu navrch. Pamatujte také na to, že do vysokých prostor pod stropem budete ukládat pouze takové věci, které nepotřebujete v kuchyni každý den. Ideální je například sváteční nádobí, nebo kuchyňské spotřebiče, které využíváte opravdu jen jednou za čas. Do klasických horních skříněk poté ukládáme ostatní nádobí a kuchyňské potřeby, které pro práci v kuchyni využíváme každý den. 

Nože by se rozhodně neměly „povalovat“ volně v zásuvce. Zdroj: RŐSLER

Jak má vypadat dřez v malé kuchyni?

 

Kuchyňský ostrůvek

Disponuje vaše již tak malá kuchyně i kuchyňským ostrůvkem? Pak i ten je skvělým pomocníkem, který může nabídnout další úložný prostor. Popřemýšlejte také o tom, zda se nevyplatí zrušit běžný jídelní stůl a ostrůvek neprodloužit pro posezení, včetně dalších komod a zásuvek.

Využijte úložný prostor v rohové skříňce. Zdroj: Decoland

Využijte prázdné rohy

Rohy ve starších kuchyňských sestavách často zely prázdnotou. Pokud tedy disponujete kuchyňskou sestavou ve tvaru L, nebo U, je potřeba zaplnit a využít i rohy, které bývají hůře přístupné. Většina výrobců na tyto rohy pamatuje a nabízejí řešení jejich vnitřních prostor. Stačí do nich nainstalovat otočné koše a karusely, které mohou být i výsuvné. Jednoduše tak umístíte kuchyňské potřeby až dozadu.

 

 

Poličky a police

Volné stěny využijte k  prospěchu a umístěte na ně nejrůznější police a poličky, které mohou být asymetricky umístěné. Mnohdy se na ně vejde více věcí, nebo do klasických skříněk. Vyjímat se na nich budou kořenky, bylinky, nebo oblíbené nádobí. Vždy sem umísťujte takové věci, které používáte každý den.  Dalším elegantním řešením je umístit mezi horní a dolní skříňky nerezovou tyč, na kterou se zavěsí háček nebo košíček, a lze tak skvěle skladovat kuchyňské náčiní, hrnce, nebo pánve.

Police, nebo závěsné systémy jsou dalším skvělým řešením. Zdroj: Ikea

 

Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření

 

Počítejte centimetry

Už jste se někdy zamysleli, proč jsou zásuvky tak vysoké, když využijete jejich dvě třetiny výšky? Prostor získáte, když si pořídíte zásuvky jejichž výšku využijete celou a instalujete jich co nejvíc nad sebou. Další prostor získáte pořízením hlubších zásuvek nebo polic a novinkou na trhu je  mechanizmus, kterým můžete využít sokl. Do něj instalujete výsuvnou zásuvku se stupínkem, který zároveň poslouží když potřebujete vzít něco z horních polic. 

Nezapomeňte nad jídelní stůl pověsit světlo, které osvítí celou desku. Zdroj: Eglo

Zdroj info: Blum, Kapitoly o bydlení, Rady pro chytrého truhláře

Nezapomeňte, že úložný prostor můžete získat i v soklu. Zdroj: Blum

Fotogalerie:

 

Nové baterie do kuchyně: Co umí?

 

 


You must be logged in to post a comment Login