Rady a tipy

Jak můžete jako nájemce vylepšit své bydlení a na co už nárok nemáte?

Od   | 

Bydlíte v podnájmu a chcete si to doma udělat hezčí a nevíte, co můžete a na co už nemáte právo? Ačkoliv by to mělo být přesně definované v nájemní smlouvě, platí obecná pravidla, která nájemce opravňují učinit v bytě alespoň některé drobnosti.

Pravidla by měla být jasně definována ve smlouvě. Zdroj: Pexels

Opravy a údržba bytu

Je samozřejmé, že běžný úklid a celkovou údržbu bytu vykonává nájemce sám. Mimo to ale může sám opravit, nebo nechat opravit drobné vady, aniž by pronajímatele musel informovat, nebo ho žádat o souhlas. Opravy, které přesáhnou 1 000 Kč, by měl nájemce nejen nahlásit pronajímateli, ale zároveň má nárok na doplatek převyšující tuto částku. 

Omítky, malování a tapetování

Obzvlášť při dlouhodobém nájmu si nájemce chce byt zařídit a přizpůsobit svým požadavkům a představám. Přesto by však opravy omítek, malování nebo dokonce tapetování měl prodiskutovat s majitelem bytu, který má poslední slovo. Zejména stěny by v nájemní smlouvě měly mít jasně stanovená pravidla. V praxi se poměrně často vidí, že majitel povolí nájemci vymalovat, nebo vytapetovat stěny libovolně, ale po skončení nájmu požaduje, aby byly vráceny do původního stavu.

I na barvě stěn se domluvte s pronajímatelem.
.Zdroj: Primalex

Výměna nábytku

Někomu nemusí vyhovovat původní kuchyně, koupelna, pohovka nebo stůl. V tomto případě se s pronajímatelem opravdu domluvte, jak změnu provedete. Pokud vás nechá vyměnit kuchyni za jinou, neměla by snižovat hodnotu bytu a zároveň počítejte s tím, že veškeré náklady půjdou za vámi. Na druhou stranu je zbytečné platit peníze za to, co vám nepatří. Pokud naopak chce změny majitel, zřejmě s tím nic nezmůžete. Pronajímatel je však povinen zajistit běžné užívání bytu. 

Po domluvě nábytek vyměnit můžete, ale otázkou je, zda-li to není zbytečné.
Zdroj: Blum

Lze něco udělat bez souhlasu?

Bohužel i drobnosti, jako je připevnění poličky nebo pověšení obrazu na stěnu, mohou být problém. I taková pravidla lze zanést do nájemní smlouvy a pokud si majitel nebude přát žádné zásahy do stěn, a to ani přitlučení hřebíků, nic nenaděláte. Samozřejmě to, jakou květinu si koupíte do obývacího pokoje, nebo jaké doplňky vyberete do koupelny je pouze vaše věc. 

Drobnosti do bytu můžete kupovat dle svého uvážení.
Zdroj: Pexels

Zdroj: Peníze.cz, Novinky.cz, Remax

 


You must be logged in to post a comment Login