Kuchyně

Indukční deska: Jaké má výhody a jak správně poznat indukční nádobí? Opravdu díky ní ušetříme?

Od   | 

Varné centrum je středobodem kuchyně a nechybí v žádné domácnosti. V posledních letech se stále větší oblibě těší indukční varná deska, která příjemně doplňuje celkový vzhled kuchyně a má řadu výhod. A proč si tedy indukční varnou desku pořídit?

Indukce má velké výhody a v kuchyni si ji zamilujete. Zdroj: Franke

Pokud jste si položili otázku, jak se vlastně od klasické sklokeramické desky odlišuje, je to poměrně jednoduché. Indukce ohřívá jen dno nádoby, kdežto sklokeramická deska se zahřeje a sálá teplo. 

Výhody a nevýhody indukce

Indukční deska se oproti jiným variantám varných desek ohřeje za velmi krátkou dobu, díky čemuž alespoň trochu snižuje náklady na energii, protože teplo neutíká do okolí. Navíc díky tomu, že ohřívá pouze dno hrnců a pánví, není po sejmutí nádob rozpálená. Ideálním řešením je tak do domácností s malými dětmi. Dalším plusem, který ocení každá hospodyňka, je jednodušší údržba. Při vylití vody, nebo ukápnutí pokrmu se vám už nikdy nestane, že by se nečistota připálila a vy ji pak museli drhnout – je to díky tomu, že deska není horká.

 

Která pračka ve SLIM verzi vypere až 10 kg prádla?

 

Nevýhodou může být pro někoho cena, která je výrazně vyšší než jiné typy varných desek. Kompenzací však může být energetická úspora. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že indukční deska vyžaduje speciální nádobí, které je vhodné pro indukci. Kromě koupě samotné desky tak musíte obnovit i veškeré nádobí na vaření. 

Velkou výhodou je minimalizování tepelných ztrát i rychlost ohřevu. Zdroj: Hoover

Jak poznat indukční nádobí?

Nádobí, uzpůsobené pro indukci je magnetické. Jednoduše ho poznáte podle přilnutí libovolného magnetu. Při koupi si můžete také všímat znaku, symbolizujícího indukci, kterým je cívka. Na trhu dnes najdete nepřeberné množství druhů a značek indukčního nádobí a už jen málokdy natrefíte na takové, které by pro indukci nebylo. 

Počítejte však s tím, že si budete muset koupit speciální nádobí na indukční desku. Zdroj: MTF

Vybíráme indukční desku

  • Vybírat lze z varných desek s 2 – 6 plotýnkami. Podle počtu členů rodiny tak jednoduše odhadněte, kolik plotýnek budete potřebovat.
  • Plotýnky mohou mít různé rozměry a odlišné výkony. Ta nejmenší mívá výkon do 1 200 W, velká klidně i 2 300 W a některé speciální hořáky mohou mít až 4 000 W. Na indukčních deskách můžete najít klidně všechny.
  • Indukční desky dnes mají i spoustu funkcí a jednoduše se dají ovládat dotykem. Nastavit můžete zvukové signály, dětskou pojistku, funkci Booster, která opravdu rychle ohřeje pokrm, časovač, pozastavení vaření a následné znovu spuštění, udržování teploty, automatické vypnutí po dlouhé nečinnosti, nebo dokonce flexi zónu, která umí přizpůsobit varnou zónu podle velikosti hrnce či pánve.

Součástí indukční varné desky může být i odsavač par. Zdroj: Franke

Zdroj info: Franke, Hoover, Rady pro chytrou hospodyňku, elektro.cz

Fotogalerie:

 

Trendy jsou zkosené odsavače. Kam pro ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login