Inspirace

I malý obývací pokoj může splňovat vysoké nároky na pohodlí: Zjistěte, jak na to

Od   | 

V malém obývacím pokoji potřebujete pár chytrých nápadů, abyste vytvořili kompaktní prostor, který je zároveň funkční i pohodlný. Existuje celá řada triků od promyšleného umístění nábytku až po kouzla s barvou, díky kterým vám obývák připadá větší, než ve skutečnosti je.

Trendy je hra vzorů a textur. Zdroj: Canstockphoto

Než začnete s jakoukoliv realizací, nejdříve dobře plánujte. To je v případě omezeného prostoru naprosto klíčové. Při plánování vzhledu obývacího pokoje si odpovězte na otázku slavného interiérového designéra Maxe Humphreyho: „K čemu budete místnost nejvíc využívat? I když chcete občas pozvat přátele a udělat společností večer, je velmi pravděpodobné, že nejvíce ji budete využívat vy a vaše rodina. Při navrhování na tuto skutečnost pamatujte.“

1. Do malé místnosti se příliš velký nábytek nehodí

Pokud máte malý obývací pokoj, nepřecpávejte ho příliš velkými kusy nábytku. Vyberte pohovku úměrnou velikosti prostoru, a pokud občas potřebujete více míst k sezení, použijte stoličky nebo menší sedací polštáře apod. Zaberou mnohem méně místa, dá se s nimi manévrovat a je možné je uklidit, když je zrovna nepoužíváte. Chytrým řešením mohou být stoličky, které lze zastrčit pod konferenční stolek nebo do pohovky s ukrytým úložištěm.  Sezení vybírejte raději s nožičkami, aby byla více vidět podlaha. Místnost pak působí větší. Tento trik funguje opravdu dobře. Pokud je vedle pohovky málo místa, umístěte za ni úzkou polici, která poslouží jako odkládací stolek a polička v jednom.

Objemná pohovka dokáže rychle pohltit volné místo, takže pokud máte zvláště malý pokoj, zeptejte se sami sebe, zda by vám nepostačilo trochu menší místo k sezení.

 

Římské rolety interiér skvěle oživí

2. Vyberte světlé barvy na stěny

Tmavší barvy jsou sice momentálně v kurzu, ale práce s nimi v malých prostorech je přinejmenším obtížná. Mnohem lépe fungují světlé barvy, protože místnost opticky zvětšují. Držte se bledých tónů, jako je bílá, krémová a šedá, aby vznikl lehký, vzdušný a otevřený obývací pokoj. Zejména tam, kde není moc přirozeného zdroje světla, něco takového potřebujete. Se světlými odstíny působí místnost příjemně, světě a útulně. Vyhněte se zářivě bílé a místo toho vyberte jemně zelenou, nebo béžové tóny. S tolika dostupnými odstíny se výběr nejlepší barvy může trochu zkomplikovat. Před malováním určitě vyzkoušejte vzorky barev v prostoru.

Světlé stěny místnost prosvětlí –  a nemusí být zrovna bílé. Zdroj: Primalex

3. Přirozené světlo vítejte s otevřenou náručí

Využijte co nejvíce přirozeného světla v místnosti a okna zatemňujte co nejméně. Skvělou volbou jsou žaluzie a rolety namísto záclonám a závěsům. Poskytují dostatek soukromí, můžete ovládat průchod světla a nezabírají místo. Jestliže na záclonách trváte, volte lehké látky, nebo použijte římské rolety jako alternativu.

Do obývacího pokoje volte světlé odstíny. Zdroj: Casamoderna

4. Podlahové lišty v barvě stěn

Prostor opticky zvětšíte také tak, že natřete podlahové lišty stejnou barvou jako zeď. Celá stěna pak vypadá mnohem vyšší. Když totiž máte stěnu např. bílou a lištu v jiné barvě, připomíná to nošení ponožek s nohavicí příliš vysoko na noze. Takový vzhled vypadá divně. Další možností jsou bílé soklové lišty, které jakoby ze zdi vystupují. Řešení se hodí hlavně ve chvíli, kdy využíváte v obývacím pokoji tmavé barevné schéma. Tento trik zabrání rozdělování zdí a pomůže je prodloužit.

Nejčastější způsoby, jak zavěsit záclony a závěsy

5. Využijte nevyužitelné architektonické prostory

Má váš obývací pokoj málo místa kvůli nepříjemným rozměrům místnosti? Často jde o různé výklenky, arkýře apod. Jde o logistickou noční můru pro uspořádání nábytku. Ovšem i takové prostory můžete využít ve svůj prospěch. Máte-li kompaktní pohovku, která tam zapadne, vyhráli jste. Bude vypadat skvěle a nezabere drahocenný podlahový prostor. Nevyužitou oblast se nebojte použít také k umístění větších a objemnějších kusů nábytku, komodu nebo televizi. Tak je odklidíte z hlavní části pokoje a využijete místo, které by jinak zůstalo volné.

Jeden z nejstarších triků sloužící ke zvětšení prostoru skutečně funguje. Iluzi větší místnosti vytvoříte jednoduchým přidáním několika zrcadel v dostatečné velikosti. Tím, jak odráží světlo a vnitřní uspořádání, zdvojnásobí celou místnost. Světlé barvy celý efekt ještě umocní.

Zkosení pod okny využijte klidně na umístění sedací soupravy. Zdroj: Westwing

6. Přidejte jednu funkční stěnu

Každý touží potom, aby se cítil v obývacím pokoji útulně a dokázal si tam odpočinout. Na malém prostoru je to ovšem občas komplikované. Aby vše ladilo tak dobře, že nikde není žádný rušivý element. Základním předpokladem je správná volba barev, která sama o sobě dokáže místnost pozvednout na vyšší úroveň nebo hodně pokazit. Jak jsme zmínili výše, ideální jsou světlé odstíny, ale ani těch tmavých se úplně nemusíte vzdávat. Vyberte v takovém případě bohatou teplou barvu, například švestkovou, jako pozadí do části místnosti určenou k relaxaci. Vhodné místo je za pohovkou. Hluboký záběr barvy působí jako vizuální objetí, které uvolňuje a nezmenšuje místnost.

Stěny rozhodně využijte až ke stropu. Jednu ze stěn můžete “zabydlet” celou, získáte tak hromadu úložného prostoru. Zdroj: Home Style

7. Úložné prostory vedoucí až do stropu

Využijte každý kout na maximum, a především výšku stěn. Nechte přidělat úložné skříňky do horní části stěn, kam můžete ukrýt jakýkoliv nepořádek. Skvělou službu udělají kuchyňské nástěnné skříňky, jen si při jejich využívání dejte pozor na maximální zatížení, které každá jednotka unese, když visí na zdi. Určitě nechcete, aby se vám zřítila na hlavu.

Vybírejte nábytek v jednoduchém tvaru, který působí více uhlazeněji. Například oválný konferenční stůl bez ostrých hran na vysokých nohách odhalí více podlahové plochy a působí na vás tak, že vám místnost připadá větší, než ve skutečnosti je.

8. Multifunkční nábytek

Pokud jde o nápady pro malý obývací pokoj, klíčovou roli hraje multifunkční nábytek. Konferenční stolek může sloužit zároveň jako úložný prostor, který umožní okamžitě odstranit veškerý nepořádek. Nebojte se investovat do taburetů s víkem nebo pohovky s dostatečným místem k uschování věcí. Přidejte nábytek s reflexními povrchy, kterými maximalizujete množství přirozeného světla a pokoj bude jasnější a vizuálně větší.

Rozkládací pohovka se může hodit. Zdroj: Natuzzi Italia

Fotogalerie

Rozkládací sedačka s úložným prostorem i vlastní matrací pro spaní

 

 


You must be logged in to post a comment Login