Kuchyně

I v malé kuchyni si můžete pohodlně zavařit: Praktická pravidla pro zařízení nevelké kuchyně

Od   | 

Každá hospodyňka si přeje funkční kuchyni, ve které se nemusí příliš omezovat, a to i přesto, že zrovna její kuchyně nepatří k těm největším. Stačí se držet několika pravidel a i v nevelkém prostoru lze vymyslet praktické a útulné místo pro vaření. 

Horní řadu skříněk nechte oproti té spodní světlejší. Opticky to zvětší prostor. Zdroj: Ikea

Začněte barvami

Důležitou roli hraje výběr barev, se kterými si i leckdy můžeme dopomoci. V malých prostorech se vyhněte tmavým a křiklavým odstínům, které by prostor ještě více opticky zmenšily. Dejte přednost neutrálním světlým barvám, a to zejména na velkých plochách. Máte-li rádi barvičky, můžete jemné, pastelové barvy s citem zakomponovat například na kuchyňskou linku nebo na jednu stěnu. Pokud toužíte po výrazných barvách, vyzkoušejte je do prostoru vnést pomocí doplňků, které lze kdykoliv vyměnit. 

Trendy jsou barevné kuchyňské baterie

Stejně tak přemýšlejte i o podlaze, která svou velkou plochou dovede místnost opticky zvětšit, nebo naopak nechtěně zmenšit. Ideální volbou jsou jednobarevné světlé tóny, nebo dekor dřeva ve světlém odstínu. 

Pokud se do místnosti vejde alespoň malý kuchyňský stůl, rozhodně ho zakomponujte. Zdroj: Canstockphoto

Dodržujte magický trojúhelník

Nejen v prostorných kuchyních, ale i v těch malých je potřeba si dobře rozvrhnout jednotlivé části a zóny. Za magický trojúhelník považujeme místo se stejně dlouhými stranami, a to minimálně 90 cm, který se skládá z mycí zóny, varné zóny a prostoru se zásobami potravin. V malé kuchyni však dlouhé strany jen těžko dodržíme, ale je potřeba se tomuto pravidlu co nejvíce přiblížit. I když odborníci doporučují mycí zónu oproti ostatním lehce vyvýšit, u malého prostoru se tomuto vyhněte. Vyvýšení by prostor ještě více opticky zmenšovalo. Pamatujte také na to, že pracovní prostor pro přípravu pokrmů by měl být dlouhý minimálně 60 – 70 cm. 

Magický trojúhelník je třeba dodržovat i v malé kuchyni. Zdroj: Kuchyně Oresi

Nábytek až ke stropu

Hlavním úkolem je již do tak malé místnosti vměstnat co nejvíce úložného prostoru. Při návrhu kuchyně věnujte velkou pozornost výběru samotného nábytku a kuchyni pokud možno vždy sestavte jak z dolních, tak i horních skříně. Ty by navíc měly dosahovat až ke stropu. Do horních prostor nejspíše nedosáhnete, proto sem umísťujte takové věci, které nepotřebujete každý den – například sváteční nádobí. Volné prostory navíc doplňte nejrůznějšími poličkami, ale dávejte pozor, abyste místnost zbytečně nezahltili. Potřebujete-li ušetřit opravdu každý centimetr, poohlédněte se po posuvných dvířkách, která nemusíte vyklápět. Vzdušnost zajistí i prosklená dvířka skříněk, nicméně ne do každého prostoru se hodí. Pokud je přesto zvolíte, dejte přednost mléčnému sklu, díky kterému do skříněk není vidět.  

Prosto využijte až ke stropu. Zdroj: Blum

Zbavte se zbytečností

Každý z nás má doma přebytečné věci, které neměl už léta v ruce. Projděte pořádně všechny skrýše a nemilosrdně se zbavte všech zbytečností, které nejspíše už stejně nikdy nepoužijete. Zbytečně na ně usedá prach a kuchyně vypadá neustále neuklizeně. Naopak ty pravidelně používané umístěte do dobře dostupných komod a zásuvek. 

Pro ukládání využijte i sokly. Zdroj: Blum

I osvětlení dělá divy

Důležitá je také volba kuchyňského osvětlení. Snažte se do prostoru dostat co nejvíce denního světla a podtrhněte ho zapuštěnými LED bodovkami pokud možno s možností změny barvy bílého světla. Odborníci doporučují na práci v kuchyni zvolit studený odstín, pro pohodovou atmosféru pak světlo změnit na teplý odstín. Linku podtrhněte nenápadnými LED páskami nalepenými vespod horních skříněk, které osvětlí pracovní plochu a zároveň vytvoří i dekorativní prvek. 

Kromě světel pod horními skříňkami pořiďte do kuchyně i další osvětlení. Tím místnost prosvětlíte. Zdroj: Deho

Volte také spotřebiče v barvě.
Zdroj: Candy

Pár rad na závěr

  1. Mezi digestoří a varnou deskou by mělo zůstat minimálně 75 cm volného prostoru.
  2. Pečicí i mikrovlnou troubu se snažte umístit do výšky očí.
  3. Varnou desku umístěte alespoň 40 cm od stěny, abyste nádobím nenaráželi na zeď. 
  4. Pracovní plocha by měla být ve výšce cca 75 – 85 cm. 
  5. Mezi varným a mycím centrem ponechte alespoň 55 – 65 cm volného prostoru.

Mezi varnou deskou a dřezem ponechte minimálně 55-65 cm volného místa. Zdroj: Blum

I v malé kuchyni dbejte na kvalitní spotřebiče.
Zdroj: Franke

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Ergonomie bydlení, Pravidla moderní kuchyně

Fotogalerie:

 

Jaká světla nad jídelní stůl?

 

 


You must be logged in to post a comment Login