Zahrada

Hortenzie je díky záplavě květů královnou zahrady: Jak se o ni správně starat?

Od   | 

Hortenzie patří mezi oblíbené okrasné keře na našich zahradách a není divu. Díky velkým květům vytvoří na zahradě barevnou záplavu. Dekorativní funkci plní nejen během kvetení na zahradě, ale i po usušení. Tyto nádherné keře lze pěstovat volně na zahradě, ale i na terase či na balkoně. Jak hortenzie pěstovat, aby se jim dařilo?

Hortenzie jsou díky záplavě květů dokonalým zahraním keříkem. Zdroj: Pixabay

Najděte vhodné stanoviště

Hortenzie ke svému kvetení potřebuje zejména správné stanoviště. To by mělo poskytnou rostlině dostatek světla, které mimo jiné ovlivňuje i sytost květů. Ze zahradnictví si tedy můžete přinést rostlinu se sytými a výraznými květy, ale pokud jí neposkytnete dostatek světla, může poměrně rychle vyblednout. Je však potřeba mít na paměti, že ani místo s celodenním sluníčkem pro hortenzii není to pravé. Nejvhodnější místo je tedy polostín, kde má rostlina dostatek světla, ale zároveň na ni nesvítí celodenní sluníčko. 

Jakou půdu vyžaduje?

Pro hortenzii zvolte takové místo, kde je kyselejší půda. Hortenzii se bude dařit také tam, kde je dostatek vláhy. Ale pozor, nemá ráda přílišné přemokření. Pamatujte také na to, že hortenzie ocení dobře propustnou a kyprou půdu. Ještě předtím, než rostlinu vysadíme, je potřeba stanoviště a jeho okolí dobře zrýt a přidat ideálně rašelinu, kompost anebo kravský hnůj.

 

Kam pro zahradní svítidla?

 

Hnojivo a výživa hortenzií

Pro bohaté kvetení je potřeba, aby se rostlině pravidelně dostávalo dostatek živin. Je tedy nutné začít s hnojením hned zkraje jara a použít taková hnojiva, která neobsahují vápník. Během dubna můžeme začít přihnojovat kravským hnojem, rašelinou nebo kompostem. Jakmile však rostlina nasadí květy, s hnojením přestáváme a další hnojení provedeme až během léta a poté koncem září. Poohlédnout se můžete také po speciálním hnojivu určeném přímo hortenziím v zahradnictví.

Hnojení podpoří kvetení a dodá keři potřebné živiny. Zdroj: Pixabay

Kdy provést řez?

S řezem začínáme zhruba v polovině května, a to tak, že hortenzii uřízneme nad 3. – 4. pupenem. Řez provedený níže by mohl mít na svědomí slabé kvetení, protože hortenzie si na kvetení na další rok zakládá právě na jaře předchozího roku. Na keři si všímejte také slabých výhonků nebo oschlých částí, které je také potřeba odstranit. 

Řez provádějte nad 3. – 4. pupenem. Zdroj: Pixabay

Pozor na škůdce

Přestože se o své hortenzie staráme jak nejlépe umíme, je možné, že je napadnou nechtění škůdci. Ti se mohou objevit, pokud je v zimě teplé počasí, nebo pokud během sezóny vládne teplé a vlhké počasí. Nemile nás tak mohou překvapit mšice nebo svilušky, kterých se zbavujeme speciálním postřikem. Hortenzii může napadnou také plíseň, která překrývá listy a daří se jí právě při vlhkém počasí. Jako prevenci proti plísni lze použít postřik. 

Hortenzie dovedou potrápit mšice nebo plíseň. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Naše zahrada, Rostliny od A do Z, Hortenzie: Krásky našich zahrad

 

Látky, kterým nevadí déšť ani slunce

 

 


You must be logged in to post a comment Login