Osvětlení

Home office a naše zdraví: Jak správně osvětlit domácí pracovnu, aby práce šla snadno a od ruky?

Od   | 

Home office je dnes moderní a skoro všichni máme doma nějaký pracovní kout nebo celou místnost, kde se potřebujeme se svojí prací schovat před dětmi či manželem. I tato místnost, kde trávíme hodně času, by měla být správně osvětlená. Jak na to?

Osvětlení řešíme právě podle toho, jak pracovnu využíváme a kolik času v ní trávíme. Pokud krátkodobě, pak stačí základní osvětlení – např. stropní svítidlo, které vždy musí vycházet z místa nad hlavou, abychom se ze tmy nedívali do světla. Zároveň by neměla chybět lampička na stůl jako taková klasika. Nejlépe s možností měnit teplotu barvy – bílou pro soustředěnou práci, žlutou pro uklidnění a s možností stmívání. Obecně se doporučuje pracovnu nasvítit přibližně 300lm/m2. Do pracovny o rozměru například 20m2 by pak mělo stačit svítidlo či svítidla s celkovým světelným tokem 2000lm. Rozhodně si navíc pořiďte ještě i zmíněnou stolní lampu.

Pokud však trávíme na home office v pracovně několik hodin denně, pak je již zapotřebí vybrat vhodná svítidla, aby se nám dobře pracovalo po celý den. Nejlépe použijeme osvětlení podle norem pro kanceláře – neoslňující typy osvětlení s odpovídající hodnotou UGR (<19), studenější barvy světla pro soustředěnou bdělou činnost, zkrátka využijeme rady odborného světelného studia. Počet svítidel a jejich vhodnost vám spočítají ve speciálním programu. Možná jsme vám právě osvětlili, proč se vám nepracuje doma dobře. Stačí změnit osvětlení. A vaše pracovní výkony se jistě zlepší.

 

 

 

 

VÍCE INFORMACÍ O OSVĚTLENÍ NAJDETE ZDE

 


You must be logged in to post a comment Login