Dětské pokoje

Holka a kluk v jednom pokoji: Jak chytře rozdělit společný dětský pokoj?

Od   | 

Když máte dvě děti rozdílného pohlaví, a pro ně jen jednu místnost, musíte trochu plánovat a organizovat, abyste vytvořili prostor, kde každý získá své soukromí. Dneska už je naštěstí dost možností, jak problém vyřešit. Od dvoulůžkových postelí až po super cool palandy. Chcete další nápady?

Dvě vyvýšené postele zabírají jednu stěnu a zbytek místnosti zůstává volný pro zábavu. Zdroj: Aldo

Přijít na to, jak rozdělit sdílený dětský pokoj, může být někdy složité. Vytvořit kouzelný pokoj, ve kterém budou obě děti spokojené a zároveň každý má svůj individuální prostor, to je takřka výtvarné umění. Problémem může být tvar a velikost pokoje. Ale naštěstí existuje řešení pro každý tvar, velikost i různé věkové kategorie. Hlavním kritériem při vymýšlení plánu, je podlahová plocha. Pokud máte to štěstí, že máte ještě oddělenou hernu, můžete pokoj vytvořit jen se dvěma samostatnými lůžky a získat klidné útočiště pro děti, kde budou odpočívat a spát. Na menší ploše jsou lepší volbou patrové postele, aby zůstalo místo pro hru a studium. V některých případech je možné ložnici rozdělit.

Každé dítě by mělo:

…mít vlastní pracovní stůl

…najít v pokoji soukromí (schované pod nebesy lůžka, za paravánem)

…vlastní skříň, anebo část skříně

…barevně oddělenou zónu

…mít vlastní část knihovny a přihrádky pro své hračky

…mít vlastní nástěnku

 

Tradičně oddělené postele vytváří chytrou sdílenou ložnici

Jednoduché designové triky umí i ze společného pokoje vytvořit prostor pro každého. Můžete vyzkoušet umístit nebesa nad každou postel. Tak získá každé dítě dostatek soukromí a skutečně kouzelný pocit. Navíc dojde k blokování světla, když jeden čte a druhý chce už spát. Tento nápad je skvělý v dobových nemovitostech a v pokojích s vysokými stropy. U nižších stropů zvolte raději postele umístěné naproti sobě. Zaberou pouze jednu stěnu a zbytek místnosti lze využít pro aktivity a hru dětí. Soukromí lze dětem zařídit s různými paravány a tzv. stany, které tvoří oblouk nad jednotlivými postelemi. 

 

Jak správně osvětlit pracovní místo?

 

Do malé místnosti potřebujete světlou barvu

Jako společný pokoj obvykle vybíráte největší místnost. Ale ani ta nemusí být úplně velká, takže stojí za zvážení, zda zvolíte neutrální či světlé odstíny, které pocit prostornosti ještě umocní. Krásná je neutrální šedá, která je zároveň jedna z nejoblíbenějších a dobře se kombinuje s různými texturami a povrchovými úpravami. Vymalujte s ní stěnu nebo stěny a získáte dokonale prázdné plátno pro jakýkoliv prostor. Chytrým nápadem jsou rovněž tapety. Jako perfektní pozadí pro celou řadu barevných řešení je uklidňující zelená. V menších místnostech volte raději stejný nábytek a stejné vzory na tapetě či zdech. Odlišujte pouze barvou. Zůstane rovnováha a nedojde k optickému zmenšení.

Světlé odstíny zvětší opticky jakoukoliv místnost. Neutrální nábytek v bílé barvě můžete doplnit různými doplňky. Zdroj: Nábytek Monarc

Snový svět se vzory

Tapety do dětského pokoje jsou báječným způsobem, jak dát dohromady perfektní schéma. Představte si pokojík svých dětí, kde pomocí různých vzorů vytvoříte snový svět. Buďte odvážní s výběrem barvy a vzoru a vytvořte takové místo, ve kterém si děti budou chtít hrát i spát. Do pokoje, kde budete mít chlapce i děvče, zvolte teplejší tóny. Působí dospělejším dojmem a zajistí to, že výzdoba poroste s nimi. Skvělou volbou je jemný květinový design v odstínech vyzrálé růžové vyvážené jemnými neutrálními tóny nebo světle modrou připomínající jasné nebe.

Barvy? Do dětského pokoje rozhodně ano. Zdroj: Delso interiéry

Využijte různá zákoutí

Pokojíčky a výklenky ve tvaru písmene L se hodí k jednomu z nejběžnějších nápadů společných ložnic, tedy palandám na míru. Kdo by nechtěl jít spát do tak dokonalého království? Navíc díky tomu zůstane i prostor na hraní a učení. Použijte zároveň světlou modrou nahoře a tmavě modrou dole, což dodá místnosti hloubku a vytvoří zajímavý vizuální prostor. Když máte místa dostatek, můžete pořídit palandy širší, aby každé dítě mělo skutečně dost místa na spánek. Vhodné je umístit do čela postele malou poličku na knížku či lampičku.

Palanda s úložným prostorem ušetří spoustu místa. Zdroj: Domestav

Podkroví je skvělé

Půdní prostory jsou pro dětský pokoj ideální. Je zábavné spát v podkroví a děti to obvykle nesmírně baví. Navíc jde o vzrušující dobrodružství, které můžete udělat ještě zajímavější například pomocí zavěšených letadel a balonů nebo začleněním polic do prostoru stěny za postelemi. Zvýrazníte útulnost pokoje a uděláte ho mnohem hezčí. Výzdobu ponechte co nejvíce vzdušnou a světlou, abyste využili přirozené světlo.

 

Jak obnovit už okoukané polštářky, záclony a závěsy?

 

I dívky touží po odvážnějších odstínech

Zapomeňte na stereotypní pastelové holčičí odstíny a jiné podobné tony. Klidně použijte jasně růžovou a fialovou. Hodí se pro batolecí období i pro ranné dospívání. Když použijete bílý nábytek, máte jistotu, že se bude hodit ke všemu a jak se změní váš i dětí vkus, jednoduše ho doplníte novými barvami a dekoracemi.

Ne všechny holčičky preferují klasické růžové odstíny. Nechte je, ať si vyberou samy. Zdroj: Aldo

Chytře řešený nábytek a úložné prostory

Tvarovaná čela u postelí navozují pocit luxusu. Jde o dobrou příležitost, jak do ložnice vnést nové barvy, vzory a tvary. Toto řešení se hodí do ložnice rodičů a stejně dobře funguje i u dětských postelí. Jelikož bývá podlahová plocha dost omezená, je nezbytné chytře vyřešit úložné prostory. Místo může být součástí čela postele, pod postelemi od zásuvek pod postelí na kolečkách až po výklenky pro děti na ukládání knih, oblíbených hraček a vody na pití. Při výběru úložného nábytku promyslete dopředu, co by mohly vaše děti potřebovat i za pár let. Zvažte pohyblivé skříňky a skládací stolky.

Ve společném dětském pokoji jsou chytře vyřešené úložné prostory důležité. Zdroj: Tumidei

Každý má svůj kout

Děti, zejména ty starší, chtějí mít své místo. Ovšem vytvořit v dětském pokoji každému kout není vůbec lehké. Holčička se chce možná cítit jako princezna a syn zase jako indián. Jak tohle vhodně spojit? Vybírejte neutrální bílý nábytek a stejně barevné tapety. Odlišujte různými textiliemi, obrázky a doplňky. Hledání správných barev a vybavení zabere dost času, ale stojí to za to.

Trendem posledních let jsou vyvýšené postele, které obsahují také skříň na oblečení, psací stůl či police k uložení různých věcí jako sešitů, knih, propisek, tužek a jiných psacích potřeb. Takto multifunkční nábytek se do spojeného pokoje výrobně hodí. Oblíbené jsou i tyto postele bez úložného prostoru. Místo pod může sloužit jako hrací kout i místo vhodné k úkrytu.

Každý občas potřebuje trochu soukromí. I děti. Zdroj: Tumidei

Jak zařídit společný pokoj? 

Na závěr ještě pár krátkých rad a doporučení ke společnému pokoji. Je-li to možné, volte samostatná lůžka namísto paland. Můžete je od sebe oddělit pomocí závěsů s nebesy, závěsem zavěšeným na strop, knihovnou nebo paravánem. Stejné povlečení a textilie jen s různými vzory je další vhodný způsob, jak vizuálně rozdělit pokoj a uspokojit vkus každého z dětí. Pokud můžete, dopřejte každému dítěti vlastní úložný prostor a psací stůl se židlí.

Z výzdoby společného pokojíčku můžete udělat i zábavu. Sáhněte k zábavným tapetám nebo nástěnným malbám. Zkuste něco namalovat i s dětmi. Dají se koupit různé nalepovací tabule. Uklidňující barvy pomohou vytvořit zábavný prostor, kde se budou cítit uvolněně a příjemně. Aby se děti mohly oddat aktivitám, které je baví, potřebují dostatek prostoru na podlaze. Ať už milují vláčkodráhy nebo stolní hry, skvěle se hodí různé zavírací boxy a úložné šuplíky.

Existuje hodně řešení pro dvě děti v jednom pokoji. Zdroj: Home nabytek

Nezapomeňte, že každé z dětí má své potřeby, které se v průběhu jejich vyrůstání mění. Vytvořte jim oběma vlastní prostor, který se dá uzamknout. Musí se spolu také naučit komunikovat a řešit problémy. Proto příliš nezasahujte do společných hádek a nechte je, ať se domluví. Vše by také měly vykonávat společně a vzájemně si pomáhat.

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Děti a jejich pokoje, Barvy a jejich působení na psychiku

 

Jak správně osvětlit obraz či jiné umělecké dílo?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login