Rady a tipy

Jak zařídit garáž, aby se do ní kromě kol, lyží a stanu vešlo i auto

Od   | 

Taky patříte k těm, kteří parkují své auto před garáží, a to jen proto, že se do ní zkrátka nevejde? Možná v ní stačí udělat jen řád a váš čtyřkolový mazlíček bude na zimu pod střechou.

Garáž mnoho kutilů využívá i jako dílnu a sklad věcí. K tomu ovšem potřebují správné vybavení. Především jde o pracovní stůl, úložné prostory a kvalitní osvětlení. Jak to všechno dát dohromady?

Připravte si prostor pro nové vybavení

Když jsme plánovali garáž my, manžel sepsal všechny věci, které je třeba umístit do garáže, a to včetně rozměrů a přiřadil jim čísla. Pak nakreslil půdorys garáže a snažil se pro každé číslo najít místo. Velmi rychle tak zjistil, že je garáž malá a musela se celá uspořádat jinak. Původně samozřejmě začal policemi, které umístil podél všech stěn. Nově je doplnil speciálními úchyty na kola, lyže, snowboardy a dále nářadí a ostatní věci, které do garáže patří.

Celý prostor se snažte účelně a systematicky využít. Zároveň myslete i na bezpečnost a nebezpečí požáru.

Obecně se doporučuje prostor rozdělit na část provozní, skladovací, údržbovou i místo, kam se uloží různé nebezpečné látky (hořlaviny, chemikálie a další). Stěny se využívají až ke stropu. Tam mohou klidně viset předměty, které nepoužíváte často.

Sklápěcí držák kola Bike Up Peruzzo. Cena 3 069 Kč, Šlapací kolo.

Sklápěcí držák kola Bike Up Peruzzo. Zdroj: Šlapací kolo.

Rozměry, které se hodí

Minimální rozměry garáže ovlivňuje velikost vozidla, které vlastníte:

  • Bok vozidla na straně řidiče a stěna musí mít mezi sebou mezeru 0,60 m a 1 m. Vše závisí na délce vozidla.
  • Na straně spolujezdce by pak měl zůstat prostor mezi 0,25 m a 0,50 m.
  • Minimální vzdálenost mezi čelem vozidla a vraty je od 0,5 m do 0,8m.
  • Mezi koncem vozidla a zadní stěnou musí zůstat prostor 0,5 m.

Pro malé osobní automobily do 4,25 m by tak teoreticky měla stačit garáž o rozměrech 2,7 x 5,3 m, střední a velká osobní auta se vejdou do prostoru 3 x 6,2 m a velké karavany potřebují 3,5 x 8,6 m.

Reálně jsou ovšem praktičtější rozměry přibližně 4 x 6 metrů. Takový prostor umožňuje bezpečně otevírat dveře auta, pohodlně vykládat zavazadlový prostor, provádět drobné opravy a možnost vybavit si garáž policemi s nástroji a dalšími potřebami. Vychází se z předpokladu, že v průměru má většina moderních aut přibližně 2,8 metrů na šířku a 4,5 metrů na délku. Minimální výška je pak udávána 2,1 m. Aby se vám ovšem dobře otevíraly výklopné zadní dveře vozu, je lepší výška alespoň 2,5 metru. Než se rozhodnete pro stavbu nebo rekonstrukci garáže, vezměte v úvahu to, že ji určitě stavíte na delší dobu, než budete vlastnit své stávající auto. Proto myslete i na budoucnost. Časem možná zatoužíte po větším voze a do malé garáže by se nemusel vejít.

Využijte strop

Máte garáž vyšší než tři metry? Pak můžete zvážit vybudování mezipatra a získat další zajímavý úložný prostor. Garáž vysoká 3 metry a vrata, která mají o něco méně, vám dávají prostor pod stropem, kam se dají uložit nebo upevnit méně používané věci. Hlavně nesmí vratům nic překážet, aby se mohly bez obtíží otevírat.

Ke stěnám garáže se dají připevnit stěny z perforovaného sololitu. Do jednotlivých otvorů dejte kolíčky, háčky a na ně zavěste nářadí nebo speciální police.

Univerzální držák k zavěšení jízdních kol a jejich vytažení ke stropu pomocí kladkového mechanizmu se dvěma zdvojenými háky. Zásadně zjednodušena je montáž, držák je při prodeji kompletně smontovaný, s kvalitním lanem a brzdou. Cena 699 Kč, Mojekolo.

Univerzální držák k zavěšení jízdních kol a jejich vytažení ke stropu pomocí kladkového mechanizmu se dvěma zdvojenými háky. Zdroj: Moje kolo

Co nesmí chybět v žádné garáži?

  • Pracovní plocha: pokud není místa nazbyt zvolte alespoň sklápěcí stůl, který nezabere tolik místa.
  • Policový systém a úložné boxy: bez nich se neobejdete. Police jsou upevněné na zdi, takže nezaberou žádnou podlahovou plochu a uzavíratelné boxy vám poslouží k uložení všech vašich věcí pěkně přehledně. Vybírejte raději plastové, které lépe odolávají vlhkosti.
  • Stěna s kolíčky: hodí se na uskladnění veškerého nářadí, které máte kdykoliv po ruce.

Do garáže se hodí zdroje světla se studeným bílým světlem s hodnotou nad  5 300 kelvinů. Toto světlo povzbuzuje, takže práce půjde pěkně od ruky.

  • Vybavení na pneumatiky: v garáži by měl být stojan na pneumatiky, hydraulický hever, klíč na kola, kompresor, šrouby, matice či sněhové řetězy. Vhodné jsou i ochranné obaly na pneumatiky, protože zabrání styku pryže s chemikáliemi.
  • Skříňky na zámek: ty se hodí hlavně pro uložení předmětů, které mohou být nějak nebezpečné a mohly by se o ně zranit například děti. Také chemické prostředky, barvy a jiné látky.
  • Schůdky či žebřík: čas od času potřebuje někam vylézt každý, a právě k tomu jsou ideální schůdky a žebřík.

Využijte malý prostor efektivně

Velkou výhodou je nepřeberné množství možností, jak vyřešit úložné prostory v malé garáži. Trh je v tomto ohledu opravdu vybavený. Zkuste třeba kovové regály, které mají možnost rozšíření, zvažte uzavíratelné skříně, různé policové systémy a pojízdné skříňky. Věci se snažte skladovat hlavně do výšky. Menší věci umístěte do průhledných plastových boxů, abyste vždy měli přehled o tom, co kde máte.

Fotogalerie:

 

Světla vhodná nejen do garáže, ale i na cesty


You must be logged in to post a comment Login