Návštěvy bytů

Extravagantní byt v modré: Lustr z propisek, nábytek jako z plaveckého bazénu a nádhera, která není pro každého

Od   | 

Ne každý chce mít bydlení krásné tak nějak „podle normy“. Tento byt vyčnívá ve všech směrech, aniž by však rezignoval na pohodlí a praktičnost. Každému asi nesedne, ale nám v redakci se rozhodně líbí. 

Královská modrá a zlatá v dokonalém kontrastu. Zdroj: Crosby Studios

Modrá je dobrá 

Dominantní barvou v interiéru je velmi výrazná, „královská“ modrá, plochý a jednoznačný odstín oblíbené barvy. Najdeme ji na výstředním lustru, složeném z notoricky známých propisek (o tom, zdali jsou funkční a lze je v případě psací nouze ze stropu sejmout, nám není nic známo, ale majitel se odvolává na nostalgii, kdy všechny ruské děti na základní škole měly právě takováto pera); na sedací soupravě složené z žíněnek, modrá je celá kuchyň, mnoho nábytku i židlí. Ve zbytku interiéru už je s barvami zacházeno výrazně střídměji a uvážlivěji. Zajímavá je ještě růžová a měděná růžová, jinak již převažuje bílá a dřevěné a přírodní tóny. Zejména teplé, medové tóny dřeva tvoří s vybraným odstínem modré takřka dokonalý kontrast. V bytě byly ponechány původní štuky a dekorace i poněkud hrubší struktura zdiva, což je v dokonalém kontrastu s postmoderním vnitřním zařízením a bytu to přidává na jedinečnosti. Nemůžeme rovněž přehlédnout bohatou uměleckou výzdobu bytu všech různých stylů, od klasiky až po moderní umění. Umělecká díla tvoří jednu z bazálních součástí celého zajímavého interiéru, najdeme je všude, včetně například stěn ložnice. 

Libo lustr z propisek? Zdroj: Crosby Studios

Nábytek, jaký jste neviděli 

Za povšimnutí rozhodně stojí jednotlivé kusy nábytku. Konferenční stolek a židle u jídelního stolu jsou provedeny v jednotném stylu, který nám evokuje tvar madel v plaveckých bazénech. Samotný jídelní stůl je rovněž přímo uměleckým dílem, kdy na podstavci, jehož jednotlivé oblouky připomínají třeba akvadukt, sedí těžká a nádherná mramorová deska. Podobně svébytná a unikátní je mosazná knihovna, samostatně otočná v jednotlivých patrech. Područky křesla ze stejného kovu asi nebudou příliš pohodlné; originalita se však tomuto kusu sedacího nábytku rozhodně upřít nedá. Spekulovat lze ostatně i o pohodlí sedací soupravy, která je složena z vrstvených sedáků potažených lesklou, hladkou modrou kůži, a několika dekorativních polštářků z odlišného materiálu. Výhoda ovšem je, že se taková sedačka v mžiku rozloží na jedno až dvě hostinská lůžka. Z mosazi, tentokrát dozlatova, je vyrobena i krásná stojací lampa, pod kterou si lze například v designovém křesle číst jednu z mnoha knih, kterými je majitelova domácnost vybavena. Chladnými nás nenechá ani designová pracovní židle ve tvaru obří černé ruky. Je libo trochu hororového posezení? I výhled z pracovny je zajímavý a neotřelý, na poměrně neobvyklé venkovní schodiště protějšího domu. Je tak možné sledovat lidské příběhy, odchody a návraty a nerušeně se oddávat nějaké (umělecké?) pracovní činnosti. 

Jednoduchou kuchyni, i když ve výrazné modré, navíc oživuje nepřehlédnutelný obraz. Jak jinak než s modrými prvky. Zdroj: Crosby Studios

Nápady pro netradiční osvětlení

Mezinárodní směs stylů 

Byt stylově vychází ze skandinávského stylu, postmoderny 80. let protnuté se střídmostí japonského designu, a kromě toho v něm najdeme odkazy na nejrůznější světové umělecké styly a historické epochy. Vysoký lesk mosazi a kůže je záměrně kombinován s drsnými strukturami, keramikou, hrubě nahozenými stěnami. Opakovány jsou oblouky a křivky lidského těla. Okénko mezi kuchyní a jídelnou bylo zaskleno růžovým plexisklem, díky čemuž má místnost narůžovělý nádech. Růžové prvky najdeme i v ložnici, třebaže jde o čistě pánský interiér. Celkový dojem z bytu v nás zanechává pocit galerie, živého umění a designu, ve kterém se ovšem dá pohodlně – s několika výjimkami a výhradami – bydlet. Není to ani zdaleka bydlení pro každého, ale o to přece v bytovém designu neběží – nebo ne? 

Kreativní posezení se zajímavým výhledem. Zdroj: Crosby Studios

Fotogalerie:

Pohodlná pohovka, která se přizpůsobí Vám

 

 


You must be logged in to post a comment Login