Rady a tipy

Dostatečné větrání, praktické vybavení a účelnost. I prádelna si zasluhuje vaší pozornost

Od   | 

Kdo má to štěstí, že může mít doma prádelnu, určitě jásá. Ovšem i její zařízení si rozhodně zaslouží pozornost. Zařiďte si ji příjemně, chytře a zorganizujte tak, abyste všechno potřebné měli po ruce.

V prádelně by nemělo chybět umyvadlo

Atraktivní i praktická zároveň

Ať už disponujete samostatnou místností pro praní, nebo vám vybyl jen menší prostor v komoře, promyslete nejprve, které práce tu přesně bude dělat. Prát i věšet prádlo? Mýt boty a další větší věci? Žehlit? To vše je třeba zohlednit. Obecně se doporučuje nepokládat spotřebiče přímo na zem, ale raději na podstavec nebo úložnou skříňkou. Pak se k nim nemusíte ohýbat a nebolí vás záda. Na prádlo rozhodně pořiďte více košů, ideálně perforovaných po straně a shora uzavíratelných.

Podlahy a stěny odolné proti vodě

I když vody není tolik jako v koupelně, přesto se zde vyskytuje a vlhkost je všudypřítomná. Některé oděvy vyžadují i ruční praní a nehoda s převráceným lavorem se stane hned. Někdy dojde k tomu, že se pračka porouchá a kde myslíte, že skončí všechna voda? Proto se určitě vyplatí obložit stěny i podlahy v prádelně obklady i dlažbou, kterým voda ani vlhkost nevadí. Volte teplé barevné odstíny, které navodí příjemný pocit. Ať už vlastníte sušičku nebo ne, občas potřebuje nějaký kousek prádla usušit. Natažené šňůry v prádelně jsou nepraktické a velkou parádu neudělají. Mnohem lepší službu nadělají moderní sušáky na prádlo. Ty se dají rozvinout, svinout, sklopit, vyklopit. Takže neustále nepřekáží. 

Důležité je dostatek polic a boxů

Nezapomeňte na větrání

Tam, kde se pere, suší a popřípadě i žehlí, bývá velmi vlhký vzduch. Pokud nechcete mít na zdech plíseň, zajistěte dobré odvětrávání. Ideální je samozřejmě okno, ale ne vždy je to možné. V takovém případě potřebujete ventilaci. V létě se bude hodit  větrák, protože v horku teplota stoupá strmě vzhůru. Jinak se v prádelně budete cítit jako v sauně. Mimo čerstvého vzduchu potřebujete také dostatek světla. Opět je nejlepší to denní, ale pokud okno nemáte, musíte vybrat vhodná a dostatečná svítidla. Není nic příjemného nevšimnout si fleku na pracovní blůze a pak v ní vyrazit na schůzku. 

Pro umístění pračky i sušičky je často vhodné místo pod schody

Stůl na skládání prádla a dostatek úložných prostor

Prádlo a zase prádlo. Zejména rodiny s malými dětmi dobře ví, že je pořád co prát a skládat a uklízet. Abyste nemuseli oblečení pořád někam přenášet, využijte prostor nad pračkou a sušičkou. Pořiďte si praktický stůl či vhodnou desku a můžete vesele skládat. Nezbytností je i menší umyvadlo, je-li pro ně místo. Některé oděvy se musí prát jen ručně, potřebujete rychle přeprat malý flíček, hodí se na umytí rukou apod.

Nezapomeňte na dostatek úložných prostor v prádelně. Využijte malé vestavěné skříňky, různé košíky a boxy na prací prášky, bělidla, čističe apod.

Při organizaci prádelny musíte myslet, tak jako vždy, také na velikost prostoru, který máte k dispozici. Nejdůležitější jsou vždy spotřebiče. Standardní sušičky se vyrábí 60 x 60 x 85 cm. Vrchem plněné pak bývají široké asi 40 až 45 cm. Hloubka sušiček se pohybuje mezi 60 a 64 cm a výška mezi 80 a 84 cm. Standardní rozměry praček jsou v podstatě totožné se sušičkami. V případě menších prostorů jsou dostupné takzvané slim rozměry s hloubkou 32, 40 a 45 cm. Některé podstavné modely jsou o pár centimetrů nižší. Pračka i sušička s horním plněním potřebují nad sebou volný prostor, přibližně asi 50 cm. Nelze je mít jako vestavné.

Najděte sušák, který snadno „uklidíte“

I sem se hodí přírodní materiály 

Přírodní materiály umí udělat z každé místnosti útulný prostor. Pořiďte dřevěné skříňky, proutěné koše apod. Dřevo umí pohltit nepříjemné pachy a skrz otvory v koši může prádlo dýchat. Prádelnu není potřeba vybavovat hromadou dekorací. Dobře se tu bude dařit rostlinám, které mají rády vlhko a nezapomeňte na rádio nebo televizi – a uvidíte, třeba vás nakonec praní i žehlení začne bavit.

Do prádelny volte materiály, kterým nevadí vlhké prostředí


You must be logged in to post a comment Login