Kuchyně

Dispoziční řešení kuchyňské linky pořádně promyslete. Jak uspořádat kuchyni snů?

Od   | 

Kuchyň má být odolná, lehce udržovatelná, útulná a hezká. Právě proto patří k nejdůležitějším krokům při její realizaci volba vhodné dispozice. Potřebujete co největší užitnou plochu, úložné prostory a dostatek místa pro volný pohyb.

I prostornou kuchyni navrhněte tak, abyste se v ní zbytečně nenachodili. Zdroj: Nobilia

Nová kuchyně vám nebude sloužit měsíc nebo rok, ale mnoho let. Také to není úplně levná investice a každá chyba, která vznikne, vás bude každý den štvát. Když se to naopak povede, budete se každý den do kuchyně těšit. Proto důkladně rozvažte, co očekáváte, jak má vypadat, co vše tam chcete nebo nechcete mít. Poraďte se také s odborníky a netrvejte za každou cenu na svých představách, abyste později nelitovali. Nějaký kompromis se jistě vždy najde.

Perlátorem ušetříte 

 

Plánování dispozic kuchyně

Než se pustíte do samotného plánování dispozic, odpovězte si na některé otázky:

  • Jak často budete v kuchyni vařit? Chcete připravovat hostiny pro spoustu lidí, nebo vaříte jen pro sebe a partnera pár jídel týdně?
  • Trošku jiné požadavky má muž a jiné žena. Kdo bude v kuchyni častěji? Podle toho byste měli zvážit i výšku pracovní desky, kuchyňského ostrůvku, velikost skříněk apod.
  • Jaké chcete spotřebiče? Vestavné nebo volně stojící?
  • Kolik potřebujete úložného prostoru? Musíte někam uskladnit spotřebiče, nádobí, potraviny.
  • A poslední, taktéž velmi důležitá otázka. Kolik peněz můžete do nové kuchyně vložit?

Nezapomeňte každý centimetr využít ve svůj prospěch. Například stupínkem, který zároveň poskytne úložné místo. Zdroj: Blum

Vyberte ideální tvar linky

Velmi významnou roli hraje při výběru dispozice kuchyně tvar kuchyňské linky. Pokud stavíte nový dům, nejspíš máte volnější ruku než například při rekonstrukci nebo v bytě, kde jsou dispozice dané. Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé možnosti?

Rohová do L

Rohové řešení kuchyně se hodí do středně velkých domácností a patří k nejoblíbenějším. Vše máte po ruce a nemusíte zbytečně běhat po kuchyni z místa na místo. Je to vhodné řešení tam, kde máte spojenou kuchyň spolu s obývacím pokojem. Počítejte ale s tím, že bude do kuchyně vidět napřímo, a tedy by v ní mělo být stále uklizeno. Obecně se nedoporučuje roh zabydlet ani dřezem ani varným centrem, nechte ho vyznít v celé kráse vy užijte ho například pro odkládání pečiva nebo dekorací.

Zelenou barvu vybírejte pečlivě, některé odstíny totiž vrhají na jídlo nepěkné stíny. Zdroj: Kuchyně DEHO

Rohová do U

Má podobné výhody jako předchozí varianta. Je vhodná do velkého prostoru, kdy se dá rozčlenit pracovní a jídelní část. Pracovní zóny je nezbytné umístit v dostatečné vzdálenosti od sebe. Mezi nevýhody se dá započítat to, že abyste mohli dostatečně využít rohové skříňky, potřebujete karusely nebo výsuvy, které stojí více peněz.

Kuchyně do U poskytne na relativně malém prostoru dostatek pracovní plochy. Zdroj: Pinterest

Ostrůvková kuchyňská linka

Kuchyně s ostrůvkem vytváří oddělenou pracovní plochu. Lze ji využít k dobrému uspořádání nádobí. Může tam být varné centrum, mycí centrum. Někdy slouží také jako jídelní stůl. Je důležité, aby k ostrůvku byl ze všech stran přístup a nemusel se neustále obcházet kolem dokola. Při plánování je nutné promyslet přívod vody a elektřiny.

Optický předěl mezi pracovním a obývacím prostorem vytvoří poloostrůvková dispozice. Získáte jí tak, že necháte prodloužit pracovní desku. Máte najednou jídelní stůl nebo další místo.

Lineární dispozice (přímá)

Lineární kuchyňská linka se hodí do menších domácností, protože neposkytuje tolik úložného prostoru. Všechny skříňky i spotřebiče jsou řazeny za sebou a je vhodné volit vestavěné, abyste mohli všechen prostor využít pro pracovní plochu. Pokud umístíte sporák nebo varnou desku do rohu, myslete na odstup od stěny, abyste při manipulaci s hrnci neměli problém. Potřebujete také odkládací plochu ve velikosti alespoň 30 až 40 cm. Pokud postavíte linku na stranu, kde je i okno, je důležité promyslet umístění dřezu nebo varné plochy. U místa pod oknem vezměte v úvahu jeho rozměr a způsob otevírání.

Kuchyně v jedné linii je velmi praktická. Zdroj: Franke

Paralelní dispozice

Paralelní neboli uličková dispozice je tvořena dvěma vodorovnými linkami, které stojí vedle sebe. Může se také jednat o kombinaci linky a ostrůvku. Hodí se tam, kde není příliš široký průchozí prostor. Získáte dostatek pracovních ploch a úložných prostor. Myslete na dostatečnou vzdálenost, aby do sebe zásuvky a skříňky při otevírání nenarážely. U délek nad 3 metry můžete mít na jedné straně umístěný sporák a dřez za předpokladu, že mezi nimi zůstane plocha široká minimálně 60 cm. Hlavní pracovní plocha je pak na opačné straně. Šířka kuchyně menší než 2,6 metru už neposkytuje ten správný prostor a je tedy lepší dát na jednu stranu dřez spolu s pracovní plochou a na druhou stranu sporák nebo varnou desku a troubu.

V úzkých místnostech je praktické „uličkové“ uspořádání. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login