Inspirace

Dávno zapomenuté zvyky: Vyzkoušejte je letos i vy a dozvíte se, zda zbohatnete, provdáte se i jaké bude počasí

Od   | 

Rybí šupiny, držení půstu nebo házení střevícem – to vše jsou zvyky, které známe a které se drží snad v každé domácnosti. Co si letos Vánoce maličko zpestřit tradicemi, které jsou dnes téměř zapomenuty? Nejen že vyzkoušíte něco nového, ale zároveň se přiblížíte prababičkám a pradědečkům, kteří tyto tradice dodržovali.

Oživte Vánoce starými tradicemi. Zdroj: Pixabay

Hrnečky

Naši předci během Vánoc připravili na stůl prázdné hrnečky, pod kterými byl ukryt dudlík, mince, hřebínek, chléb, uhlí, šátek a prsten. Každý z rodiny náhodně odkryl jeden hrneček a to, co se pod ním schovávalo, naznačovalo, jaký rok bude mít. Dudlík – miminko, mince – bohatství, hřebínek – starosti, chléb – štěstí, uhlí – nemoc, šátek – daleká cesta, prsten – svatba, či láska. 

Hrnky skrývaly překvapení pro následující rok.
Zdroj: Pixabay

Patky vánočky

Tato tradice se mohla dodržovat pouze tehdy, pokud hospodyňka napekla alespoň pět vánoček. Znamenalo to, že pokud svobodná a nezadaná dívka dokáže získat a nasbírat během Štědrého dne devět patek vánoček, v příštím roce potká budoucího manžela.

Patky vánoček sbírala svobodná dívka. Zdroj: Pixabay

 

Trendy jsou lampy s přírodními prvky, třeba mechem. Kam pro ně?

 

Řetěz u stolu

Při štědrovečerní večeři se všechny židle s členy rodiny omotaly řetězem, který takto zůstal až do té doby, dokud nedojí poslední. Tato tradice se dodržovala proto, aby se rodina v dalším roce sešla ve stejném počtu. Řetěz tak měl všechny členy semknout k sobě.

Řetěz má držet rodinu pospolu. Zdroj: Pixabay

Slupky z cibule

Cibulové slupky symbolizovaly, jaké počasí bude během následujícího roku. V rodině se tak připravilo dvanáct slupek znázorňujících jednotlivé měsíce vedle sebe a následně se do nich nasypala trocha soli. Slupky se musely ponechat takto až do rána, a pokud se sůl v některé slupce rozpustila, znamenalo to, že v daný měsíc bude deštivo.

Cibulové slupky napoví, jaké bude počasí v dalším roce.
Zdroj: Pixabay

Žádná cizí věc

Na Štědrý večer se také tradovalo, že by v žádné rodině neměla být cizí věc nebo předmět. Zkrátka vše půjčené se muselo do Štědrého dne vrátit. Cizí předmět v domě značil smůlu nebo neštěstí po celý rok.

 

Pohovka, u které snadno nastavíte hloubku sedu

 

Sekera pod stolem

Dříve se pod slavnostní stůl ukládala sekera. Ten, kdo se jí dotknul bosou nohou, si tak měl zajistit zdraví po celý delší rok. Pokud vás trápí nějaké zdravotní komplikace, určitě tento zvyk vyzkoušejte.

Zdroj: Pixabay

Přivolejte si štěstí

Zapomenutou tradicí je i tato – pokud během štědrovečerní večeře sníte kousek okoralého, starého chleba, budete mít po celý rok štěstí. To samé platí i o vajíčku. Sníte-li vajíčko, které slepice snesla na Boží hod, přivoláte si štěstí. 

Zdroj: České zvyky a tradice, Když babička vypráví

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login