Ložnice

Co nepatří do ložnice?

Od   | 

Pokud využíváte místnost, ve které spíte i k jiným účelům, než má sloužit, pak si nepochybně škodíte. V pokoji, ve kterém máte odpočíváte, spíte a také prožíváte milostné chvíle, totiž dělat nic dalšího nemáte. V opačném případě si možná i nevědomky zanášíte mysl, která tak nemůže relaxovat. A to je pro hektický život, který většina z nás vede, skutečně škodlivé.

Jak tedy ložnici zařídit tak, abychom si v ní skutečně odpočinuli, jaké zařízení zde nechat a co tam ani náhodou nepatří?

1.Pracujte v práci

Jedním ze základních prvků, které do ložnice rozhodně nepatří, je vše, co je spojeno s prací. Zejména v malometrážních bytech jsme si zvykli začleňovat pracovní stůl do pokoje, ve kterém spíme. Jenže při celodenním pohledu na pracoviště si opravdu neodpočineme. Proto pro ně, počítač, ale i knihovnu se šanony s dokumentací najděme místo kdekoliv jinde, jen ne v ložnici. Nejde-li pracoviště jinak vyřešit, pak ho alespoň schovejme, aby nebylo na očích. Vhodná je posuvná stěna, paraván anebo ho rovnou zavřete do skříně.

2. Výdobytek doby

Přivykli jste sledovat oblíbené pořady a filmy z pohodlí postele? Bohužel, ani to neprospívá klidné mysli. Před spaním si raději pusťte hudbu, která pozitivně naladí vaše vnímání. Ovšem aby tomu skutečně tak bylo, je vhodné vybírat relaxační a uklidňujíc tóny, heavy metal či tvrdý rock a jiné jen stěží navodí pohodovou atmosféru.

3. Co způsobí světlo

K poklidné atmosféře velkou měrou přispívá i vhodné osvětlení. Ideální je nepřímé světlo, tedy to, které se do místnosti odráží od stropu nebo stěn. Zvolit můžeme některá přisazená stropní svítidla, nástěnné modely nebo speciální lišty, které se zabudují do stropního podhledu. Rozhodně nic nezkazíte, využijete-li vypínače se stmívačem, s jejichž pomocí lze ovládat intenzitu světla. Důležité je zdůraznit, že do ložnice rozhodně nepatří LED zdroje. Svítí totiž takzvaným trichromatickým světlem (červená-zelená-modrá) a modrá vlnová délka blokuje tvorbu melatoninu, který má důležitou funkci v řízení bio rytmu den-noc. Tvorba melatoninu je tedy při LED osvětlení potlačena a do našeho organizmu se nedostane informace o tom, že tělo má odpočívat. Z dlouhodobého hlediska si tedy zahráváme se zdravím.

4. Doplňky a stavební artefakty

Abychom se v ložnici cítili dobře, je nutné podřídit určitým pravidlům i její zařízení. Z postele bychom měli vždy vidět na dveře, v opačném případě se nám nebude dobře usínat, podobně, jako bychom postel umístili přímo v těsné blízkosti okna. Z hlediska feng-šuej také hraje důležitou roli proudící energie čchi. Spáči se nebude dobře usínat ani v momentě, bude-li nad jeho lůžkem viset velký těžký obraz, police aj., zároveň ani nerovný strop (trámoví) nepřidá na hodnotném spánku.

5. Barvy v ložnici

Do ložnice nepatří ani ostré zneklidňující barvy, například sytě červená, ale ani černá. Snažme se ji zařídit v uklidňujících a příjemných tónech, zároveň volme jemné dekory. V pokoji klidu a relaxace se zabydlelo i zrcadlo, a to i přesto, že jeho funkce zde není obzvlášť vítaná. Chcete-li ho tady přece jen mít, pak dobře zvažte jeho umístění. Např. z postele by na ně nemělo být vidět, aby spáč neměl pocit, že je v místnosti víc lidí.

A co do ložnice patří?

  1. Postel s kvalitní matrací a roštem
  2. Uklidňující barvy, vzory
  3. Umění

You must be logged in to post a comment Login