Kuchyně

Trendy v moderní kuchyni: Přírodní materiály, černá barva a inteligentní funkce

Od   | 

Nejnovější trendy v kuchyních jsou odvážnější, plné nezvyklých materiálů a výrazných barev, zároveň ale minimalistické, nadčasové a jednoduché. Velmi žádaný je koncept chytré domácnosti. Jaké trendy v kuchyních můžete následovat?

Baterie mohou mít i vlastní kameru

Rychlá doba nahrává odolným materiálům a spotřebičům, které za nás udělají maximum práce. Díky nim pak nemusíme v kuchyni trávit zbytečně moc času. Kdo by o to nestál?

V kuchyni využívejte kontrasty. Zdroj: Estúdio DC55

Nebojte se barev

Současné trendy velí nebát se barev, a to ani těch tmavých. Prim hraje černá nebo odstíny šedé barvy. Tyto tmavé odstíny působí elegantně a dokonce jsou vhodné i do nevelké kuchyně, tehdy se je doporučuje kombinovat se dřevem nebo rozjasňujícím tónem. Pokud se do takových experimentů nechcete pouštět, zkuste barevnější variantu. Zkuste třeba tón v tónu, kdy zvolíte kuchyňské skříňky ve dvou barvách. Nahoře je obvykle světlejší a dole tmavší. Co se týče povrchu, odzvonilo lesklému vzhledu a v kurzu je nyní mat. Vzhledem k moderním materiálům se ho nemusíte bát. Otisk ruky na kvalitních materiálech nemusí být vůbec vidět.

Barvu můžete vnést do kuchyně i pomocí výrazného obkladu. Zdroj: DEHO

Dřevo, kámen i beton

Dřevo je nadčasové a ani po létech se neomrzí. Jen záleží, zda ho zvolíte na skříňkách v rustikálním provedení nebo moderním anebo mu dáte přednost na jídelním stole se židlemi. Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, jeho předností je, že se velmi dobře kombinuje s ostatními materiály. S dnes velmi často vyhledávaným betonem vytváří skvělou industriální atmosféru, s některými druhy kamenů se zase hodí do venkovských kuchyní.

Černé a šedé tóny zjemňuje dřevo. Zdroj: The Fild

Absence horních skříněk a žádné úchytky

Výrazně se proměnil design skříněk. Stále více se prosazují velké „potravinové“ skříně, do kterých můžeme ukrýt jak lednici, tak i jídlo i nádobí. Zpravidla je tato sestava lehce stranou od pracovního místa, které je tvořeno jen spodními skříňkami. Absence horních skříněk je estetickou záležitostí, bez nich totiž působí sestava subtilnějším dojmem. A kde kuchařka vaří a připravuje jídlo? Zpravidla je pracovní i úložný prostor rozšířen díky kuchyňskému ostrůvku, který zároveň slouží pro rychlé občerstvení.   

 Trendy jsou linky bez úchytů, proto se stále častěji využívají systémy bez úchytů nebo takové, které jsou schované v drážce.

Správné osvětlení

Nejčastějších chybou při osvětlování kuchyně je, že se nasvítí ulička a zapomíná se na pracovní plochu. Přitom právě tady potřebuje kuchařka opravdu dobře vidět, a co si budeme namlouvat, s přibývajícím věkem to lepší není. Do kuchyně rozhodně zvolte více okruhů světla, která můžete mezi sebou kombinovat, nezapomeňte na možnost stmívání. Velmi praktická je také možnost nastavení barvy světla. Ideální je LED pásek, jímž nasvětlíte pracovní plochu, v případě, kdy krájíte a připravujete pokrmy, zvolíte studenou barvu světla (cca od 4 000 K). V momentě, kdy toužíte po relaxační atmosféře, můžete změnit barvu světla na teplejší (3 000 K a méně).

Dopřejte si netradiční kuchyňskou baterii

Zvykli jsme si, že vzhled baterie přizpůsobujeme stylu kuchyně a barvu nenecháváme pozadu. Moderní baterie toho ale umí mnohem víc. Můžete přímo z nich napustit sklenku s perlivou vodou nebo naopak horkou vodou. Celkem běžná je i filtrace vody, kdy z kohoutku teče přefiltrovaná, tedy voda bez mikroplastů a dalších nepříznivých částic. Na trhu se dokonce objevily baterie, které můžeme ovládat hlasem. Spustí požadované množství vody i její teplotu. V kuchyních se zabydlely i baterie, které spustíme pomocí senzoru zabudovaného ve spodní hraně kuchyňské linky.

Vodu můžete v kuchyni spustit pomocí nožního senzoru. Zdroj: Grohe

V hlavní roli udržitelnost

Udržitelnost a upcyklace jsou důležitými tématy takřka ve všech odvětvích a nejinak je tomu u vybavení interiérů. Zkuste se tímto směrem pustit a pořiďte si něco, co není úplně nové. Podívejte se po bazarech, blešácích nebo k babičce na půdu. Často se objevují úplně skvosty v podobě masivního krásného stolu, kvalitních židlí, různých kredenců a skříněk nebo polic. Starý nábytek se dá dobře upcyklovat. Znamená to, že jej přemalujete, upravíte, použijete z něj jen určitý kus nebo přetvoříte na nový nábytek.

Upcyklujte, natřete starou židli nebo stůl. Zdroj: Primalex

Chytré technologie

Chytré technologie hýbou světem, a tak je celkem logické, že si toužíme s jejich pomocí usnadnit práci i v kuchyni. V současné době je in využít chytré funkce a propojení spotřebičů s telefony nebo tablety. Tak se dají spotřebiče dálkově ovládat (například z práce), mohou za vás vařit přes noc, nabídnou vám recepty i nejvhodnější program pro přípravu apod. Mezi velké trendy patří moderní pojetí odsavače par, který je integrovaný ve varné desce. 

Nezapomeňte na „chytré“ spotřebiče. Udělají mnoho práce za vás a sedněte si raději s partnerem a sklenkou dobrého vína k pěknému filmu. Zdroj: Haier

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login