Inspirace

Chodby a předsíně jsou stejně důležité jako ostatní místnosti: Proto je náležitě osvětlete, víme jak

Od   | 

První, co vidíte při vstupu do domu či bytu, jsou chodba s předsíní. A jak víte, první dojem je důležitý – i proto je třeba zařídit tyto prostory tak, aby působily nejen útulně, ale také čistě a prakticky. A v tom může pomoci výběr vhodného osvětlení. 

Kvalita LED osvětlení se odráží na hodnotách, které je třeba sledovat. Zdroj: Aulix Lighting

Výběr vhodného osvětlení je důležitý

Osvětlení patří k bodům, nad kterými se většina lidí zamýšlí až při konci rekonstrukce – přitom bychom neměli jeho výběr podceňovat. Světlo totiž dokáže prostor udělat výjimečně příjemným, ale i nepříjemným a chladným. Chodby i předsíně jsou často bez oken – a proto je zde výběr vhodného osvětlení velmi důležitý. Jde o prostor, který je třeba osvětlit nejen v noci, ale i během dne. Protože zde budete s velkou pravděpodobností svítit často, dívejte se hlavně po úspornějších svítidlech. Pokud je vaše chodba úzká a dlouhá, může být vhodným řešením několik žárovek, které na stop umístíte za sebou.

Vyšší stropy na chodbě? Můžete zvolit i závěsné svítidlo. Zdroj: Aulix lighting

 

ZAJÍMÁ VÁS, JAK NA VÝBĚR OSVĚTLENÍ DO KOUPELNY?

 

Má-li předsíň čtvercový půdorys, můžete použít centrální svítidlo doprostřed místnosti, tím se prostor osvítí rovnoměrně. K dalším místům, která budete potřebovat osvětlit, můžete pořídit jen menší lokální svítidla. A to třeba k zrcadlu. Do předsíní a chodeb se hodí zejména jednodušší typy osvětlení.

Některé chodby a haly s vysokým stropem vyžadují svítidlo na míru

Pracujte s více typy svítidel

Jak jsme již řekli, na chodbě i v předsíni je nejvhodnější pracovat s kombinací jednoho centrálního svítidla na stropě a několika menších lokálních svítidel. Z nich se vám mohou hodit různá nástěnná světla, díky nimž celou místnost oživíte a ještě více osvítíte. Umístit je můžete strategicky – pokud chcete zvýraznit nějaký kus nábytku či dekoraci.

Je-li vstupní prostor menší, zvolte podhledová svítidla, která místnost řádně osvětlí a nebudou překážet. Zdroj: Eglo

Nezapomínejte ani na skříně

Je hezké, když budete mít osvětlenou předsíň, méně hezký je však okamžik, kdy neuvidíte do úložných prostor. To lze vyřešit velmi snadno – pokud máte větší předsíň, kam se vešla i skříň, můžete ji osvětlit zevnitř. V tomto případě mohou skvěle zafungovat LED pásky.

Osvětlení jako designová záležitost

Pokud chcete, aby vaše předsíň vypadala co nejvíc stylově, můžete do ní umístit také různé lampy. Ty prostoru přidají na osobitém kouzlu. Vybírejte z dekorativních kousků, které se budou skvěle vyjímat na stolku – klidně vedle křesla, kde si budete moct obout boty. Nebo si zde vytvoříte koutek na čtení? Stolek můžete doplnit o misku, kde budete odkládat své klíče.

Do úzké chodby jsou vhodné lankové systémy. Zdroj: Aulix lighting

Jak na konkrétní osvětlení:

  • Nástěnná světla: Nástěnná světla se hodí do chodeb, kde mohou doplňovat centrální osvětlení. Podlaha bude více rozjasněná, pohyb v prostoru bude bezpečnější. Nástěnné světlo se hodí také k zrcadlu či schodišti.
  • Stropní světla: Do prostor s nižšími stropy volte přisazená svítidla, která nebudou vyčnívat do prostoru. Naopak do chodby s vysokými stropy si můžete dovolit také závěsné lustry. Další alternativou jsou bodová světla.
  • Stolní lampy: Jsou spíše designovou záležitostí, která dodá prostoru na jedinečné atmosféře. Stolní lampu můžete vyměnit také za stojací lampu, tu umístěte spíše do rohu místnosti.
  • LED pásky: Pokud je nainstalujete po celé délce chodby, mohou svítit celý den či noc – skvěle poslouží jako orientační osvětlení. Můžete je napojit na senzor pohybu. V noci nebudete muset rozsvěcovat centrální světlo.

Nezapomeňte osvětlit také zrcadla. Zdroj: Ikea

Jakou barvu světelného zdroje na chodbu?

Výhodou LED svítidel je možnost nastavení barvy světla, i toho bílého a jeho intenzity. Na chodbu, ale i do předsíně je vhodné osvětlení s denní bílou barvou (neutrálně bílá barva). Taková svítidla mají chladně bílou barvu, jsou ideální do prostor, kde je třeba vidět bez nažloutlého nádechu, které vydává teplejší svítidlo. Kromě chodeb jej můžete použít také v koupelně či pracovně. Barvu světla určuje počet Kelvinů. Hodnota je vždy uvedená na krabici zdroje a platí, že do 6 000 Kelvinů vytváří světlo ambientní atmosféru (2 000 K plamen svíčky, 5 200 K denní světlo), nad  6 000 Kelvinů je světlo vhodné pro práci, například v kuchyni nebo v pracovně, ale i v tělocvičně apod.

 

Fotogalerie:

 

Zapojení LED nebylo snazší

 


You must be logged in to post a comment Login