Koupelny

Jak na výběr vhodného osvětlení do koupelny?

Od   | 

LED pásky, vestavná stropní svítidla, okrasné lustry, ale i často používané bodovky. Světel, která můžete použít při zařizování koupelny, je opravdu mnoho – a není divu, že nevíte, která z nich pro vás budou nejlepší. Rozhodli jste se pro rekonstrukci své koupelny, nebo ji teprve budete stavět? Pak výběr vhodných svítidel nepodceňujte, my vám dnes řekneme, jak na to.

Nepřímé osvětlení například podsvětlením vany. Zdroj: Keraservis

V první řadě je důležitá bezpečnost

Ačkoliv při výběru vhodných světel do koupelny hraje velkou roli také jejich design, první, na co byste měli myslet, je bezpečnost. Při výběru to znamená, že se budete řídit pravidlem čtyř bezpečnostních zón – a podle nich vyberete vhodné osvětlení do své koupelny. A to s dostatečným krytím.

Jak se dělí bezpečností zóny:

  • Zóna 0: vnitřní prostor sprchového koutu a vany – do tohoto prostoru nemůžete umístit žádná světla.
  • Zóna 1: prostor nad vanou do výšky 2,25 metru – ani zde není doporučováno umisťovat jakékoliv světlo.
  • Zóna 2: je navazující na zónu 1 a je do vzdálenosti 0,6 metru od vany a ve výšce nad 2,25 metru – zde se umísťuje světlo s minimálním IP44.
  • Zóna 3: je zbývající prostor koupelny – zde je ideální použít světla s IP přesahujícím IP21. A to kvůli kondenzaci vodní páry.

Kromě osvětleného zrcadla budete potřebovat také centrální svítidlo. Zdroj: Aulix lighting

Co je IP krytí?

Pojem IP krytí znamená zkratku anglického „Ingress Protection“ – což je stupeň krytí. Ten udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa, v našem případě kapalin. Vyjadřuje se v IP kódu, za ním následují 2 čísla. Zjednodušeně můžeme říct, že čím vyšší je číslo, tím větší je vaše ochrana. Pokud chcete zapojit světlo v blízkosti vany či sprchy (ačkoliv se to nedoporučuje), musíte použít svítidlo s minimální hodnotou IP44.

Trendem je zakomponovat závěsná svítidla vedle zrcadla. Koupelna tak dostává náboj obytného prostoru. Zdroj: Keraservis

Vybírejte světlený zdroj, které nebude zkreslovat

Koupelna patří nejen k místům, kde si dopřáváme zaslouženou sobotní vanu, ale také k prostorám, kde se zkrášlujeme. I proto si musíte pohlídat, aby žárovka nebo zabudované LED světlo dobře zobrazovalo spektrum barev a nezkreslovalo. Pokud budete v koupelně svítit žlutě nebo modře, bude to vypadat skvěle, ale na svůj make-up neuvidíte.

Náš tip: V současnosti jsou velmi oblíbené podhledy. Ty můžete vytvořit za pomoci LED pásek nebo bodových podhledových svítidel.

O hodnocení věrnosti barevných vjemů se stará index podání barev (CRI). Ten zobrazuje hodnotu RA od 0 do 100, při nulové hodnotě osvětlení nerozeznáte barvy, při RA 100 se bude jednat o zdroj přirozeného světla. Stropní svítidla, ale i světla i zrcadla by měla mít RA alespoň 80.

Barva by měla být podobná přirozenému dennímu světlu: Světlo v koupelně by mělo být co nejvíc přirozené, podobné dennímu světlu, nemělo by zkreslovat. To znamená, že si vyberete světelný zdroj s barevnou teplotou kolem 4 000 až 5 000 kelvinů.

Světlo může být zabudované přímo v zrcadle. Zdroj: Duravit

  • 3 000 kelvinů: teplá barva
  • 4 000 kelvinů: neutrální barva
  • 6 000 kelvinů: denní barva

Jak silné by mělo být světlo v koupelně?

Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje. Ve větší koupelně budete muset instalovat výkonnější svítidlo nebo několik svítidel, v malé koupelně zase méně výkonné. V případě, že se koupelna skládá i z několika zákoutí, budete muset zvážit instalaci více světel. Umělé světlo v koupelně by mělo dosahovat intenzity kolem 150 luxů.

Jaký LED pásek?

Bílé světlo je oblíbené a praktické

Pokud si chcete vyhrát zejména s interiérem svojí koupelny, doporučujeme vám být při výběru světla střídmější. Nejčastěji používaná světla do koupelny jsou bílá – díky tomu se snadno kombinují s obklady, nábytkem, ale i různými doplňky.

Čím tmavší vaše koupelna bude, tím silnější budete muset vybrat centrální svítidlo.

Jak vybrat stropní svítidlo

Koupelna by měla vypadat čistě, elegantně, decentně. Neměly by zde chybět čisté linie, měla by být snadná na údržbu. I proto není křišťálový lustr tím pravým ořechovým. Vyhněte se světlům, která by příliš „trčela“ do prostoru, naopak zvažte trend vestavných stropních svítidel, která jsou zapuštěna přímo do stropu. Koupelna tak působí vzdušně a čistě. Pokud si vyberete svítidlo přisazené ke stropu, vybírejte takové, které nebude příliš zasahovat do prostoru.

Bodovky jsou také zajímavým způsobem osvětlení

Pokud si nechcete do koupelny pořizovat běžně používaná stropní svítidla, můžete se vydat cestou bodovek. Ty jsou oblíbené zejména v novostavbách a nízkoenergetických stavbách – a jejich výhodou je možnost využití na stropě, ale i na stěnách. To, jak bodovky rozmístíte, je na vás. Můžete je použít k osvětlení prostoru kolem umyvadla, ale i po obvodu místnosti nebo v různých způsobech rozmístění na stropě.

Barvu svítidla zkombinujte s doplňky, jako jsou baterie, WC tlačítko atd. Zdroj: Geberit

Nezapomeňte na osvětlení zrcadla

Ať je vaše koupelna jakkoliv velká či malá, nesmíte zapomenout pořídit kromě centrálního svítidla také vhodné osvětlení zrcadla. Jde o prostor, kde se muži holí a ženy líčí. A právě zde na sebe musíte dobře vidět. Vybírat si můžete jak ze světel nad zrcadlem, tak i z bočního osvícení. Ideální je také použití LED pásků. Jejich použitím se vyhnete stínům a zkreslení. Světlo u zrcadla volte měkce rozptýlené, aby vám neoslnilo.

Každá koupelna by měla mít minimálně centrální svítidlo a osvětlení zrcadla. To by mělo dosahovat 200 až 300 luxů.

Víte, že můžete svítit i ve sprše?

Je váš sprchový kout umístěn v opravdovém koutě, kde není dostatek světla? Pak můžete využít buď vestavných stropních svítidel, nebo osvětlení, které je zabudované přímo ve sprchové hlavici. Při sprchování si pak můžete užívat pocitu, že se sprchujete různě barevnou vodou.

Zdroj: ČSN 33 2130 ed. 3

Fotogalerie:

 

Jak zvolit správné osvětlení do koupelny?


You must be logged in to post a comment Login