Inspirace

Chcete být šťastní, milováni či být v očekávání? Nezapomeňte na jmelí. Má magickou moc

Od   | 

Ani bez jmelí si snad žádná domácnost nedokáže Vánoce představit. Říká se o něm, že má magickou sílu, a to přeci stojí za pár minutek, abyste se o něm dozvěděli víc. Co vlastně jmelí je, jaká je jeho historie a které zvyky jsou s ním spojeny?

Jmelí lze zakomponovat do domácnosti i v podobě dekorace.
Zdroj: Canstockphoto

Jmelí je stálezelené a najdeme ho v korunách listnatých stromů, ale i na větvích jehličnanů. Přestože se jedná o poloparazita, do domácnosti si ho před Vánocemi i tak s radostí přineseme, zkrátka je součástí vánoční výzdoby. Zavěšujeme ho především nad dveře nebo jídelní stůl, ale může sloužit také jako dekorace ve váze nebo ve svícnu.

 

Stolní lampy doladí vánoční atmosféru. Víme, kde mají obrovský výběr

 

Historie jmelí. Věděli jste, že se nesmělo dotknout země?

Jmelí bylo uctíváno našimi předky již odpradávna. V římských a řeckých bájích o něm bylo psáno jako o rostlině druidů. Bylo spojováno s magií a kouzly zejména proto, že roste v korunách stromů – předci tak rostlinu brali jako dar z nebe, která ochraňuje před zlými duchy. Za nejobdivovanější jmelí bylo považováno to z dubu a v zimě se řezalo zlatým srpem, který měl představovat energii slunce a měsíce. Aby větvičky neztratily svoje kouzlo, nesměly se dotknout země. V historii se jmelí vázalo ke krku a lidé věřili, že je ochrání před zlou a špatnou energií. Kromě magické síly se jmelí hojně využívalo i v lékařství, a to při vysokém tlaku, srdečních nemocech či při bolestech hlavy. Dnes je jmelí bohužel spojováno s poškozenými stromy, které často musejí být pokáceny. 

Nástěnná světla mají i přidanou hodnotu. Kam pro ně?

 

Zvyky a tradice 

A protože jmelí zdobí o Vánocích každou domácnost, je s ním spojeno i několik zvyků. Asi každý o jmelí ví, že do rodiny o Vánocích přináší lásku, štěstí, ale i plodnost. Mezi nejznámější tradici patří ta s polibkem – pod jmelím by se měli milenci políbit a s každým polibkem utrhnout jednu bílou kuličku. Tato tradice pochází z Anglie a říká, že pokud nebude dívka nebo žena o Vánocích pod jmelím políbena, bude následující rok osamocena. 

Dalším zvykem je zavěšování jmelí nad štědrovečerně prostřený stůl. Pokud totiž pod jmelím povečeříte, měli byste se v příštím roce dočkat hojné úrody. Vybírejte tak jmelí s vyšším počtem bobulek. 

Jmelí roste v podobě koulí ve výšce na korunách stromů. Zdroj: Pixabay

Dalším zvykem je, že by jmelí mělo být darováno a neměli bychom si ho sami pro sebe kupovat. Jedině darované jmelí do domácnosti vnese štěstí, radost a lásku. Zavěsíte-li jmelí a zašeptáte do první zapálené svíčky na vánočním stromku své přání, bude vám prý splněno. 

Jestliže se snažíte o miminko, je zapotřebí, aby byla žena pod jmelím políbena do konce roku, díky tomu snáze otěhotní. Jmelí často zůstává pověšené v rodině po celý rok, přičemž by do příštích Vánoc měla alespoň jedna kulička zůstat na větvičce. 

Zdroj info: České zvyky a tradice, České Vánoce

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login