Zahrada

Je čas připravit zahradu na jaro

Od   | 

Jaro je za dveřmi a zahrádkářům tak nevidět začne oblíbená sezóna. Příroda se začíná probouzet a je třeba zahradu na jaro připravit. Jedině tak se budete během roku těšit z bohaté úrody a pěkně upravené zahrady. 

Abyste práci na zahradě neunáhlili, je potřeba hlídat počasí, ato zejména teplotu zeminy. Připravená půda by měla mít v hloubce okolo 5- 10 cm teplotu více než 7 stupňů minimálně jeden týden. 

Zahradu zbavte všeho nepořádku, včetně klacků a větví. Zdroj: Mountfield

Příprava půdy

Nejprve se vrhněte na půdu. Před jarem je potřeba ji pořádně prokypřit a odstranit všechen plevel. Do půdy poté přimíchejte vhodné hnojivo, které napomůže rostlinám a květinám při růstu. Půdu necháme další 2 – 3 týdny odpočinout, dokud nevstřebá všechny potřebné živiny. V půlce března pak můžeme začít vysazovat salát, špenát, česnek, mrkev nebo ředkvičky. 

Zeminu zbavte veškerého plevele. Zdroj: Pixabay

Péče o trávník

Také trávník si zaslouží pozornost a ještě než se do jeho péče pustíte, sesbírejte všechen nepořádek jako jsou kameny, větve, spadané listí, nebo šišky. Při sekání je vhodné mít čistou plochu, jinak hrozí poškození sekačky. První sekání může proběhnout jakmile tomu bude počasí nakloněno. Pokud chcete trávníku věnovat větší pozornost, můžete ho ošetřit také vertikutátorem a holá místa dosejte novou travní směsí. Na závěr trávník posypejte ještě substrátem pro trávníky, který posílí jednotlivá stébla a trávník bude vypadat bohatěji. 

 

Zimní řez jabloní je tady. Jak na to uvidíte v našem videu ZDE

 

Na řadě jsou i růže

Na jaro je nutné připravit také královny zahrady – růže. Jakmile nastane vhodné počasí a teploty již neklesají, je potřeba z růží odstranit zimní ochranu. Poté se pouštíme do jarního stříhání a zbavujeme tak keř suchých, nebo uhnilých výhonků, které by mohly napáchat paseku. Chcete-li vysadit nové růže, je potřeba je zasadit do již teplé, nezmrzlé zeminy a na slunné stanoviště. 

Před jarem si zaslouží péči také růže, minimálně řezem. Zdroj: Pixabay

Ovocné stromky a keře

Kocem února, nebo začátkem března, jakmile se objeví první sluneční paprsky bychom se měli připravit na prořezání ovocných keřů a stromků. Jako první se dáme do jabloní, broskví, meruněk, rybízu a angreštu. Oblíbené třešně a višně necháváme až na léto po úrodě. K bohatější a chutnější úrodě si můžete dopomoci správným hnojivem, které aplikujeme pod korunu stromu tak, že do kmene uděláme několik děr a hnojivo do otvorů vlijeme. Podle počasí také můžeme začít vysazovat ovocné stromy a keře jako je broskev, meruňka, malina, či borůvka. Jakmile se více oteplí, můžete přidat i jahodu.

Začneme prořezávat ovocné stromy. Zdroj: Pixabay

I nářadí si zaslouží pozornost

Ještě než se pustíte do veškeré práce na zahradě, je ideální doba pro zkontrolování zahradního náčiní. Kartáčem z nářadí odstraňte nečistoty a případně zrezivělé mapy. Madla a dřevěné úchyty namažte olejem a zkontrolujte také kondici zahradního nábytku. 

Zahradní náčiní očistěte a připravte na sezónu. Zdroj: Mountfield

Fotogalerie:

 

Nechybí vám na zahradě nezámrzný ventil?

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login