Zahrada

Čas na přesazování pokojových rostlin: Kompletní průvodce pro zajištění jejich dlouhověkosti

Od   | 

Přesazování pokojových rostlin je důležitou součástí jejich péče. Zvláště na jaře, kdy rostliny začínají aktivněji růst, je ideální čas pro tento zásah. Přesazení rostlin nejenže zlepšuje jejich zdraví a růst, ale také vylepšuje vzhled a vitalitu vašeho zeleného koutku. V tomto článku se podíváme na tipy a rady pro přesazování pokojových rostlin na jaře, abyste mohli udržet své rostliny šťastné a zdravé po další rok.

Zjištění potřeby přesazování

Než se pustíte do přesazování, zjistěte, zda vaše rostlina potřebuje být přesazena. Existuje několik klíčových znaků, díky kterým to bezpečně poznáte. Ať už to jsou kořeny vykukující z otvorů na dně květináče, rychle vysychající půda nebo znatelně zpomalený a zhoršený růst rostlin, rostlina vám vždy bude dávat najevo, když potřebuje změnu.

Výhody přesazování pokojových rostlin na jaře

Jaro je období, kdy rostliny zažívají pořádnou obnovu růstu se začátkem vegetačního období. Přesazení vašich pokojových rostlin během tohoto období jim umožní těžit ze zvýšeného slunečního záření a vyšších teplot, což povede k bujnému růstu a zdravému kořenovému systému. Přesazování také poskytuje příležitost řešit kořenové trable, ke kterým dochází, když kořeny přerostou svou nádobu. To zpravidla vede k zastavení růstu, protože rostlina má problémy s přístupem k živinám a vodě. Přesazování umožňuje, aby se kořeny rozprostíraly ve větší nádobě, což podporuje lepší zdraví a růst. V neposlední řadě je přesazování nezbytné pro doplnění živin. Nabízí možnost nahradit starou půdu za čerstvou a na živiny bohatou květináčovou směsí, která vašim rostlinám poskytne základní prvky, které potřebují, aby rostly silné a zdravé.

Ačkoliv pokojové rostliny příchod jara vnímají, je třeba jim trochu pomoci. Zdroj: Unsplash

Výběr vhodného substrát

Různé pokojové rostliny vyžadují odlišné substráty pro optimální růst a zdraví. Například sukulentní rostliny a kaktusy preferují dobře propustnou půdu, která obsahuje zhruba 50-70 % perlitu nebo písku a zbytek zahrnuje kvalitní zahradnickou zeminu. Na druhou stranu tropické rostliny, jako je filodendron či monstera, vyžadují bohatší a vlhčí půdu, která obsahuje vyšší podíl rašeliny a kompostu a menší část perlitu pro zajištění dostatečné drenáže. Pro orchideje je nejlepší speciální orchidejový substrát, který se skládá z kůry, rašeliny a dalších složek, které podporují vzdušnost a odvodnění. Pro rostliny upřednostňující neutrální až zásadité pH, jako je juka nebo dracena, použijte směs zemin s vyšším obsahem zahradního vápníku. Důležité je seznámit se s konkrétními potřebami každé rostliny a připravit pro ni ideální směs půdy, která zajistí její zdravý růst a vitalitu.

Tip: Pokud jste si koupili novou pokojovou rostlinu, s největší pravděpodobností je zasazena v lehkém rašelinovém substrátu, který má vláknitou strukturu. Rostlina je také často v malém květináči, a to pro její růst není zrovna ideální. Proto neváhejte a rostlinu přesaďte do trochu většího květináče a vyberte jí výživnější zeminu vhodnou pro pokojové rostliny.

Substráty, jejichž základem je rašelina, zadržují velké množství vody, ale obsahují málo živin. Zdroj: Pixabay

Správná velikost květináče je zásadní

Když přesazujete rostlinu do nového květináče, zvolte nádobu pouze o několik centimetrů větší než původní. V opačném případě se rostlina soustředí na růst kořenů, ale květy se jí pravděpodobně neobjeví. Pro azalky, bonsaje a kaktusy jsou vhodnější mělké nádoby, zatímco palmy preferují hlubší a úzké květináče. Můžete použít plastové, keramické, terakotové nebo hliněné květináče, ale důležité je, aby měly drenážní otvor, kterým může unikat přebytečná voda do podtácku. Pokud rostliny přesadíte do nádoby bez drenáže, je velká šance, že brzy uhynou. Keramické a terakotové květináče mají tendenci schnout rychleji.

Keramické a terakotové květináče jsou nejlepší volbou pro suchomilné rostliny. Zdroj: Pixabay

Postup samotného přesazování

Mnoho rostlin vyžaduje dobrou drenáž, a proto je důležité umístit na dno nádoby drenážní vrstvu z písku, keramických střepů nebo keramzitu. Před přesazováním si připravte tento materiál. V extrémním případě můžete použít i zlomené kousky polystyrenu, což rostlině neuškodí a účel splní.

Při přesazování jemně vyjměte rostlinu ze starého květináče nebo ji opatrně vyklepněte o okraj stolu. Jestliže kořeny rostou z květináče, tak můžete květináč rozbít nebo, pokud je plastový, rozříznout, abyste co nejméně poškodili kořeny. Během přesazování kořenový bal neporušujte, obvykle je kompaktní po vyjmutí z nádoby. Odstraňte pouze vrchní vrstvu zeminy. Pokud jsou kořeny příliš husté, opatrně je uvolněte po obvodu a dole. Odklepněte zeminu z kořenů a odstraňte shnilé nebo poškozené části.

Do květináče umístěte drenážní vrstvu, poté přidejte vrstvu substrátu a na něj kořenový bal rostliny. Postupně přidávejte zeminu kolem kořenů a utlačujte ji svými palci. Povrch zeminy dosypávejte a jemně přitlačte, aby byla rostlina zasazená stejně hluboko jako předtím. Květináč nevyplňujte zeminou až po okraj, ale nechte dostatek místa pro zálivku. Mějte na paměti, že substrát se po zavlažení mírně usadí.

Základem je vždy kvalitní substrát a dobrá drenáž. Zdroj: Canstockphoto

Zdroj: Pokojovky, Rostlinný klub

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login