Rady a tipy

Na co byste se měli zaměřit při nákupu pračky: Jednoduchá kritéria, díky kterým nesáhnete vedle

Od   | 

Pračku doma potřebuje každý z nás. Víte ale, jak postupovat při jejím výběru? Která bude pro váš domov nejvhodnější? Který uspokojí všechny vaše potřeby? 

Správné nastavení programu a teploty je nesmírně důležité. Zdroj: Candy

Jaká pračka pro vás bude nejvhodnější?

Při nákupu pračky musíte zohlednit několik kritérií. Zvažte nejen typ pračky, ale i její kapacitu (pro jednotlivce 6 kg, pro rodinu s dětmi i 10 kg). Dále se zaměřte na energetickou účinnost spotřebiče, ale také na funkce, které vám mohou praní usnadnit – například program pro zkrácení doby praní, praní jemného prádla nebo automatický dávkovací systém. Při výběru dbejte i na to, aby byla pračka co nejtišší a nerušila vás při práci.

 

Pračka se sušičkou ve slim verzi, která vypere i 10 kg prádla!

 

Jaký typ pračky potřebujete?

Zvolíte si pračku s předním plněním nebo dáte přednost pračce s horním plněním? Oba typy praček zabírají jiné množství prostoru, plní se jinak a jinak se vyprazdňují. Zatímco pračky s předním plněním mají dvířka na přední straně, takže je otevřete jen směrem do místnosti, pračky s horním plněním mají dvířka nahoře, proto na ně nemůžete nic postavit. Pokud šetříte každým centimetrem, je pro vás vhodnější pračka s horním plněním, kterou lze instalovat i do té nejmenší koupelny. Nevýhodou může být menší kapacita oproti pračkám s předním plněním.

Pokud nebudete mít pračku v prádelně, dbejte na co nejtišší provoz. Nebude rušit vás ani sousedy. Zdroj: unsplash.com

Na co se zaměřit při nákupu?

Hlučnost pračky

Pokud máte pračku přímo doma a ne v prádelně či sklepě, je pro vás hlučnost velmi důležitým parametrem. Snažte se zvolit pračku, která bude pracovat co nejtišeji. Zkoumejte údaje o decibelech na jednotlivých produktech. U většiny praček jsou uvedeny parametry jak pro praní, tak i pro odstřeďování. U velmi tichých praček je často udávána hlasitosti 45 decibelů pro praní a 68 decibelů pro odstřeďování.

Kapacita pračky

Kapacita pračky se vždy řídí podle počtu osob ve vaší domácnosti. Pokud máte domácnost s několika dětmi, dívejte se po pračkách s kapacitou kolem 12 kg prádla. V domácnosti jednotlivců se může jednat o menší modely. Nikdy nekupujte pračku s mnohem větší kapacitou, než opravdu potřebujete. Řídit se můžete dle této rady:

 • Domácnost (1 až 2 osoby): Kapacita minimálně 3 kg.
 • Domácnost (3 až 4 osoby): Kapacita minimálně 6 kg.
 • Domácnost (více než 5 osob): Kapacita minimálně 9 kg.

Počet otáček při odstřeďování

Většina praček má obvykle počet otáček v rozmezí 1000 až 1600 ot/min. Čím vyšší počet otáček bude, tím nižší bude zbytková vlhkost prádla. Větší počet otáček je vhodný zejména ve chvílích, kdy používáte také sušičku. Provoz sušičky je spojen s vyššími náklady za energie. Pokud prádlo věšíte v bytě, může být zbytková vlhkost trochu vyšší než v případě, že prádlo sušíte v sušičce. U některého prádla je naopak žádoucí nižší počet otáček, protože by jej mohly maximální otáčky poškodit.

Některé pračky mají programy podle druhu textilie. Zdroj: unsplash.com

Spotřeba vody a elektřiny

Zvážit byste měli samozřejmě i náklady na provoz. Před nákupem se informujte o třídě energetické účinnosti. Ty jsou klasifikovány od A do G, přičemž třída A je energeticky nejúspornější. Na energetickém štítku by vás měly zajímat také tyto parametry:

 • Spotřeba energie v kWh
 • Třída účinnosti odstřeďování
 • Spotřeba vody v litrech
 • Spotřeba energie na 100 pracích cyklů
 • Doba trvání energeticky úsporného programu
 • Hlasitost v dB při praní a odstřeďování
 • Kapacita
 • QR kód s podrobnějšími informacemi o produktu

Prací programy

Zamyslete se, které prací programy budete používat. S velkou pravděpodobností vám budou stačit běžné prací programy, jako jsou: bílé prádlo, běžné prádlo, jemné prádlo, ECO program, bavlna. U některých praček si lze nastavit praní konkrétní textilie: hedvábí, vlna, džíny, peří či záclony. Některé pračky mají také prací cyklus, který je velmi krátký a slouží k rychlému očištění nového oblečení a prádla, které není příliš ušpiněné. Oblíbené jsou také automatické programy, kdy spotřebič rozpozná stupeň ušpinění vloženého prádla, ale i jeho množství a podle toho zvolí vhodný program. Spoustu spotřebičů už lze ovládat pomocí chytrého telefonu.

Zdroj info: Haier, Candy, DatArt

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login