Architektura a design

Bydlení v duchu Provence: Víme, jak si můžete tento styl vnést i k sobě domů

Od   | 

Provence styl pocházející z jihu Francie v sobě nese venkovské a rustikální rysy, které jsou podtrženy fialovými tóny levandule, která je pro tento interiérový design tak typická. Jde o velmi příjemný a útulný styl, i proto není divu, že se těší velké oblibě po celém světě. Pokud si chcete špetku slunné Francie vnést i do svého domova, máme pro vás hned několik tipů, jak na to.

Odkud Provence design pochází a jak vypadá?

Jak jsme již řekli, Provence styl pochází ze stejnojmenné oblasti Francie, kterou pokrývá spousta levandulových polí. Nechybí zde ani kamenné stavby a útulná atmosféra – což jsou charakteristické znaky tohoto stylu, jehož počátky jsou datovány zhruba do roku kolem 1800.

Světlé barvy jsou ideální. Zdroj: Orsei

Provence interiér poznáte velmi snadno – je pro něj typický rustikální charakter ve spojení s masivním nábytkem, který je nejčastěji v bílé barvě. Typická je i patina, proto se nemusíte bát použít starší nábytek, na kterém se podepsal čas. Vše je doplněno o prošívané tkaniny, nesmí chybět ani květinové vzory a levandule na parapetu. Jde o útulný, ale přesto jednoduchý interiér, jehož dominantní barvou je bílá, která je doplněna o patinu, vkusné doplňky a textilie.

Dopřejte si stejný design svítidel

Pro Provence interiér jsou typické tyto barvy: bílá, fialková, tyrkysová, olivově zelená, krémové odstíny, šedá.

Podlaha a stěny v Provence interiéru           

Provence design se hodí jak do domů, tak i do bytů – podlahy jsou většinou z tvrdého dřeva, případě z terakotových dlaždic, jež mají hnědé, oranžové či načervenalé tóny. Protože je Provence oblastí, kde se setkáte i s kamennými domky, může podlahu tvořit také kamenná dlažba. Stěny můžete vymalovat bílou barvou, odvážnější z vás mohou vyzkoušet tapety s jemnými vzory pastelových barev, květinovými dekory. Chybu neuděláte ani s obkladem v dekoru kamene.

Kombinace čistě bílé se dřevem je v Provence stylu vítána. Zdroj: Canstockphoto

Nábytek v Provence interiéru

Provence interiér funguje nejlépe s dřevěným nábytkem v bílé, smetanové nebo šedé barvě. I proto nemusíte kupovat zcela nový nábytek, dobře může posloužit váš starý nebo nábytek z babiččiny půdy, které přetřete bílou barvou. Jestliže toužíte po něčem originálnějším, můžete vyzkoušet také růžovou, modrou či světle zelenou. Brusným papírem můžete nábytek lehce obrousit, aby měl nezbytnou patinu.

Nejvhodnější dřevěný nábytek je vyroben z ořechového, jilmového a dubového dřeva. K jídelnímu stolu přidejte dřevěné židle (či lavici) s pohodlnými sedáky. Když vše doplníte staršími kousky, jako jsou lampy, svícny či křišťálové lustry, dotáhnete design vašeho domova k dokonalosti.

Oprýskaný vzhled do Provence bydlení patří. Zdroj: Canstockphoto

Kuchyň v Provence interiéru           

Ačkoliv je Provence design velmi estetickou záležitostí, v kuchyni hraje hlavní roli zejména praktičnost. Nemusíte si hned kupovat novou kuchyň, aby byla víc Provence. Někdy stačí změnit barvu na bílou, ale taky změnit úchytky – tepaný kov, dřevo i porcelán jsou jasnou volbou. Když i zde přidáte patinu a některé skříňky vyměníte za jednoduché bílé police, bude vaše kuchyň v tomto stylu během chvíle. Chybět by nemělo ani stylové designové nádobí. Pokud vás zajímá víc inspirace ohledně Provence kuchyní, můžete se podívat sem.

K Provence stylu rozhodně patří zaoblené tvary. Zdroj: Canstockphoto

Doplňky v Provence interiéru

Pokud hledáte nejdůležitější dekorace a doplňky v Provence interiéru, jsou to určitě textilie. Velmi důležité jsou zde zejména dekorativní polštářky, záclony a závěsy. A když budou mít navíc květinové vzory, uděláte jedině dobře. Namísto syntetických materiálů jsou sázkou na jistotu materiály přírodní – bavlna a len jsou nejvhodnější.

Na pohovku položte prošívaný přehoz, na židle umístěte sedáky. Ve vašem interiéru by nemělo chybět ani stylové nádobí z keramiky, plechové květináče, starožitné nádobí a spousta obrazů v poctivých dřevěných rámech. Vše můžete doplnit o nástěnné hodiny a voňavé svíčky. Abychom nezapomněli – pro tento styl je typická také levandule. Ať už ve formě sušené nebo čerstvé, klidně si pořiďte i levandulovou interiérovou vůni.

Vychutnat si můžete i výborný šálek z levandule, která uklidňuje.
Zdroj: Pixabay

Kromě levandule se však můžete potěšit také ze slunečnic, hortenzie, rozmarýnu, růží či břečťanu. To, co si během léta vypěstujete, může váš interiér zdobit v zimě. A to v sušené formě.

Fotogalerie:

Římské rolety jsou v kurzu


You must be logged in to post a comment Login