Rady a tipy

Blíží se konec roku: Získejte plnou státní podporu u stavebního spoření

Od   | 

Máte založeno stavební spoření? Pokud ano, měli byste na svůj účet, který k němu máte přidělený, poslat dostatek financí, abyste získali plnou roční státní podporu. Do kdy byste to měli udělat?

Stavební spoření je nejoblíbenější spořicí finanční produkt v Česku. Zdroj: Pixabay

I přes to, že stavební spoření nepokryje celou míru inflace, jedná se o jeden z nejoblíbenějších spořicích produktů v Česku. Může za to zejména lákadlo v podobě státní podpory.

Co je stavební spoření?

Jedná se o spořicí finanční produkt, který se sjednává na dobu 6 let. Během této doby nelze sáhnout na peníze, které jste si na něm naspořili. Při sjednávání spoření si nastavíte cílovou částku, které chcete dosáhnout a kterou za daná léta nesmíte překročit. Většinou se nevyhnete poplatku za sjednání či uzavření smlouvy, většinou se jedná o jedno procento z cílové částky. Některé banky však nabízejí akce, v rámci kterých je uzavření stavebního spoření zdarma. Zapomínat byste neměli na poplatek za vedení účtu, ten se pohybuje mezi 300 až 400 korunami ročně. U stavebního spoření máte nárok na státní podporu, pokud splníte podmínky, ale i na čerpání případného úvěru.

Víme, kde mají největší výběr obkladů a dlažeb

 

A co státní podpora?

Kromě běžného úročení se vám finance na stavebním spoření rozrůstají ještě o státní podporu. To je částka, kterou dostanete od státu za to, že pravidelně spoříte. Podpora činí 10 procent z částky, kterou zvládnete za rok naspořit. Maximální výše je 2 000 Kč ročně v případě, že za rok zvládnete naspořit alespoň 20 000 Kč. Státní podpora je vždy vázána na osobu. Neznamená to tedy, že si uzavřete několik stavebních spoření a na každém z nich dostanete 2 000 Kč. Můžete mít více účtů najednou, maximální odměna ale bude vždy 2 000 Kč celkem.

Kolik musíte naspořit za rok?

Jak jsme již řekli, k dosažení plné státní podpory byste měli na stavební spoření poslat alespoň 20 000 Kč. Tuto částku však nemusíte spořit pravidelnými měsíčními platbami. Můžete je naspořit i v rámci jedné, dvou či tří splátek. Je to jen na vás. Kromě vložení 20 000 Kč ročně však nezapomeňte i na částku, která se vám strhne za vedení účtu. Ten se strhává z naspořených peněz.

Našetřete si peníze, které použijete na své bydlení. Zdroj: Natuzzi Italia

Do kdy musíte poslat peníze?

Peníze musíte poslat tak, aby byly na účtu vaší banky nejpozději poslední den tohoto měsíce. Poslední den v roce připadá letos na sobotu. Navíc je vhodné mít třídenní rezervu, aby peníze dorazily včas. I proto je vhodné peníze na spoření poslat nejpozději v úterý 27. prosince. Případně si můžete zkontrolovat, zda můžete zadat okamžitou platbu a poslat ji až ke konci měsíce. Pátek 30. prosince bude letos posledním pracovním dnem letošního roku. Do tohoto dne by měly být všechny peníze na účtu.

Zdroj: penize.cz, stavebnisporeni.cz

 

Kterou toaletu s integrovanou sprškou?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login