Rady a tipy

Banky nepřinášejí dobrou zprávu: Pokud hypotéky zlevní, tak jen mírně

Od   | 

Pokud dojde ke zlevnění hypoték, tak jen mírně – říkají banky. Od listopadu přitom klesla sazba IRS. Od ní se úroky hypoték odvíjejí nejvíce. Ještě víc než od repo sazby České národní banky.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů zůstanou vysoké i letos. Potvrzuje to také statistika Fincentrum Hypoindex. Ta sleduje bankovní nabídky pro zájemce, který si chce půjčit na 80 procent hodnoty nemovitosti. Pokud vás současná situace zajímá, můžete se na situaci podívat blíže ZDE.

Získání vlastního bydlení je stále složitější. Zdroj pexels.com

Splátky i úroky jsou vysoké

Průměrná nabízená sazba činila začátkem ledna 6,34 % – zůstala tedy na stejných hodnotách jako v prosinci. Pokud byste si půjčili 3,5 milionu korun (80 % z ceny nemovitosti) při fixaci na tři roky a splatnosti 25 let, budete měsíčně platit 23 274 korun. Rok zpět byl průměrný nabízený úrok u hypoték 3,43 %.

Dle hypotečních analytiků budou úroky hypoték stagnovat pravděpodobně až do jarních měsíců. Pak by mohly banky spustit své pravidelně jarní akce.

Úroky letos příliš neklesnou. Zdroj: pexels.com

Ani ceny nemovitostí nejsou nižší

Pokud patříte k lidem čekajícím na pokles cen nemovitostí, také vás nepotěšíme. Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select udává: „Je sice pravdou, že některé nemovitosti v některých lokalitách zlevnily o více jak deset procent. Pokud se však podíváme na trh jako celek, tak ceny nemovitostí poklesly velmi mírně. A i zde vidíme spíše stagnaci cen. Dá se očekávat, že i developeři u novostaveb začnou pomalu snižovat základní cenu za metr čtvereční. Prozatím se uchylovali pouze k bonusům ve formě parkovacího místa nebo kuchyňské linky zdarma.“

Jaký nábytek do koupelny?

 

Pravidla pro získání hypotéky jsou přísnější

Získání hypotéky komplikují kromě vysokých úroků také přísnější pravidla. Zájemce o hypotéku může žádat maximálně o 80 % z odhadní ceny nemovitosti. Celková výše úvěru nemůže překročit 8,5násobek čistého ročního příjmu žadatele. A jeho celkové měsíční splátky nemohou překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu. Žadatelé mladší 36 let mají limity mírnější.

Zdroj: finance.cz, hypoteky.cz

 

Kam pro jídelní židle?

 

 


You must be logged in to post a comment Login