Koupelny

Ať už je vaše koupelna malá či velká, my víme, jakou vanu do ní můžete vybrat

Od   | 

Máte před sebou rekonstrukci koupelny a už nyní víte, že se nechcete vzdát svého snu o večerech strávených ve vaně? Nezáleží na tom, zda je vaše koupelna malá nebo velká. Při troše trpělivosti můžete mít vanu i v té nejmenší koupelně. 

Při výběru vhodné vany pro danou koupelnu je důležité zvolit správný tvar vany. A nejde jen o vnější rozměry, většina van má vnitřní prostor tvarovaný, takže přestože zabere menší plochu, poskytne velmi pohodlnou koupel. Takže rada číslo jedna je: nekupujte vanu podle obrázku, ale zajděte do koupelnového studia a vyzkoušejte ji. Oblečení, samozřejmě. Na trhu se můžeme setkat nejčastěji s vanami, které jsou obdélníkové, rohové a asymetrické. Nic neobvyklého nejsou v současnosti ani vany ve tvaru kruhu či čtverce. Ve velké koupelně nejspíš oceníte i volně stojící vany umístěné v prostoru.  

Asymetrické vany

Asymetrické vany mají jednu velkou výhodu – a tou je úspora místa, díky níž se taková vana vejde i to té nejmenší koupelny. Tyto vany mají většinou ploché a široké dno, díky němuž se ve vaně také pohodlně vysprchujete. Zpravidla mají jinou šířku v místě zad, kde sedíte či stojíte při sprchování, a v místě nohou, kde je vana užší. V místě zúžení je pak často možné nainstalovat umyvadlo, kdy dojde k další úspoře místa. 

Asymetrická vana je v části pro nohy zúžena. Zdroj: Duravit

Rohové vany

Rohové vany potřebují prostor. Do malé koupeny jsou zcela nevhodné a ve velké udělají parádu a ocení ji zejména ti, kteří se rádi koupají ve dvou. Navrženy jsou tak, že v nich můžete sedět vedle sebe nebo proti sobě. I u tohoto typu van si můžete nainstalovat vanovou zástěnu. A proč bychom jim nedali Zn. ideál? Kromě toho, že zaberou hodně prostoru, je i díky nim větší spotřeba vody. Také jejich údržba je složitější, protože do rohu se zpravidla není jak dostat, a tak musíte při čištění do vany vstoupit. Pokud jste toto vše ochotni podstoupit, pak směle do rohového řešení.

Rohová vana je vhodná do velké koupelny. Zdroj: Geberit

Obdélníkové vany

Obdélníkové vany patří ke klasice, se kterou se můžeme setkávat ve většině tradičních koupelen. Pokud má obdélníková vana sloužit současně i ke sprchování, dbejte na to, aby bylo její dno co nejširší. Všímejte si toho, zda má vana rovný boční lem, abyste na něj mohli přidat vanovou zástěnu. Pokud je koupelna malá a nemáte dostatek úložných prostor, volte vanu se širokým bočním lemem, kde si můžete odložit všechny sprchové gely a další kosmetiku. Většina obdélníkových van má délku 150 cm, ale můžete najít i tzv. minivanu o délce 120 cm. U opravdu malých koupelen však zvažte asymetrické řešení.

Zvolit můžete i kratší řešení vany. Zdroj: Laufen

Volně stojící vany

Pokud máte opravdu prostornou koupelnu, stojí za zvážení také volně stojící vana. Tu však nikdy neumisťujte ke stěně, kde by zanikla její krása. Tyto vany jsou vyráběny tak, aby vynikaly uprostřed prostoru.  Jedná se o finančně náročnější typ vany, proto si dobře rozmyslete, zda je vaše koupelna dostatečně prostorná. Pokud chcete najít kompromis mezi volně stojící a klasickou vanou, jsou na trhu k dostání také kousky, jejichž jedna strana stojí u stěny. Taková vana je méně náročná na instalaci odpadů a přívodu vody.

Volně stojící vana vynikne v prostoru. Máte-li ho, pak si ji dopřejte. Zdroj: Kaldewei

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login