Inspirace

Aby váš obývací pokoj působil harmonicky: Kam umístit sedací soupravu a na kterou stěnu pověsit obraz?

Od   | 

Obývací pokoj bývá považován za srdce domova, slouží k relaxování i k setkávání s přáteli a rodinou. Vzhledem k tomu, že tu probíhá více činností, je nutné ho přizpůsobit všem aktivitám. I přesto všechno by ale stále měl působit harmonicky a útulně. Jak na to?

V obývacím pokoji si budete chtít především odpočinout. Zdroj: Home Style

Ústřední bod – nechte vyniknout

Při zařizování obývacího pokoje dbáme na to, aby si všichni měli kam sednout, dobře viděli na ústřední bod např. televizi, velké okno s výhledem, krb a aby měli po ruce praktický odkládací prostor. Televize není vždy nejhezčím předmětem v místnosti, je na vás, jestli ji budete chtít schovat. Třeba do skříňky či za posuvné dveře. V případě krbu ho designéři doporučují obložit kamenem nebo natřít tmavším odstínem než okolní stěny. Prostor pro sezení můžete zvýraznit zajímavým kusovým kobercem a barevnými polštářky.

Sedací soupravu situujte tak, aby z ní byl pohled jak na televizor, tak i na krb. Zdroj: Decoland

Obrazy – najdete pro ně to správné místo

Máte sbírku obrazů, na kterou chce upozornit? Hodí se vám pár rad, jak na to. Horní třetinu obrazu umístěte do výše očí. Neexperimentujte s rámem. Je přímo žádoucí ho podřídit obrazu a především všechny rámy by měly být stylově jednotné. Pokud více obrazů zorganizujete do řady či skupin, zohledněte, odkud přichází do místnosti přirozené světlo.

U obrazů zohledněte, odkud přichází denní světlo. Zdroj: Canstockphoto

Barvy – nemusíte podléhat trendům

Do obývacího pokoje jsou vhodné hřejivé tóny, které vnášejí do interiéru teplo domova a navozují pocity klidu a odpočinku. Vhodné jsou tak odstíny zelené, žluté po medovou. Chybu rozhodně neuděláte tlumenými odstíny – béžová, šedá, bílá, které lze dobře kombinovat. Světové strany mají významný vliv na pohodu, zejména pokud jde o to, jestli v místnosti bude temno, studeno nebo horko. Vzhledem k tomu, že v obývacím pokoji trávíme většinu času, doporučuje se orientace jižním či jihozápadním směrem. Díky této orientaci bude co nejdelší přístup slunečního světla do pokoje. Trend v barvách pro letošní rok nastolili specialisté amerického institutu Pantone poněkud divoký, vytvořili PANTONE 17-3938 Very Peri modrofialový odstín, který vznikl mixem výrazných červených a modrých tónů. Oproti loňským barvám žluté Illuminating PANTONE 13–0647 a šedé Ultimate Gray (PANTONE 17–5104), je to bezesporu krok extravagantnějším směrem.

Loni byla barvou roku kombinace žluté s šedou. Letos je modrofialový odstín. Vy si zařiďte ústřední pokoj dle vašich preferencí. Vezměte v pvahu orientaci pokoje vůči světové straně. Zdroj: Canstockphoto

Nábytek – ne moc, ani málo

Nezapomeňte, že někdy méně je více. Pokud máte dostatek úložných prostor ve zbytku domácnosti, nemusíte si pořizovat obývací stěnu a dozajista vám bude stačit pár skříněk a poliček. Trendem letošního roku je i nadále téma udržitelnosti a používání organických materiálů. Při zařizování vedou závěsné skříňky, rafinované úložné prostory a u pohovky se objevuje více menších stolků. Opomíjet bychom neměli ani různé košíky, boxy a organizéry pro zajištění dokonalého přehledu ve věcech.

V obývacím pokoji by měla vyniknout sedačka. Proto ji neobklopujte robustním nábytkem.
Zdroj: Natuzzi Italia

Jak sladit interiér pomocí textilních dekorací?

Kam umístit pohovku? Kryjte si záda!

Pohovku se doporučuje umisťovat do klidové zóny s výhledem na vstupní dveře.  Velmi často bývají u stěny nebo volně v prostoru s orientací k ústřednímu bodu místnosti. V případě, že je v prostoru, nechte za ní dostatečné místo pro průchod. K pohovce neodmyslitelně patří křesla, případně taburety. Není nutné, aby byly ve stejné barvě a potahu jako pohovka, jde o to, aby celek působil harmonicky.

Bonusem u pohovky představuje prvek polohování.  Polohovací mechanismy slouží ke zvednutí nohou a sklápění opěrné zadní části. Někteří výrobci nabízejí polohování zadní části pohovky, kdy se odsune zadní část do prostoru a tím vznikne plocha pro odpočinek. Existují i pohovky s vestavěnou technologií bluetooth, díky níž můžete sedačku spárovat s chytrým mobilem a ovládat ji přes mobil. Další variantou jsou pohovky s nabíjecí baterií nezávislé na připojení k elektrické zásuvce, což ocení snad každý, kdo nebude chtít klopýtat přes kabel.

 

 

Pokud máte nižší rozpočet, není na škodu, když zvolíte pohovku s čalouněním z látky. Bude působit v interiéru příjemným a útulným dojmem. Jedinou nevýhodou je, že látkové potahy jsou méně odolné než kožené, jsou náročnější na údržbu a nevydrží tak dlouho. V případě, že se řídíte heslem dlouhá životnost, luxusní vzhled a snadná údržba, pak si zvolte koženou sedačku, ale připravte se samozřejmě na to, že vás budu stát více. Co se týče trendů, letos pohovkám vévodí organické tvary a hnědá, béžová, krémově bílá a terakotová barva. Z materiálů stále přetrvává manšestr a nově i samet. Nicméně při výběru dejte na vlastní pocit a pořiďte si takovou pohovku, která svou funkčností bude odpovídat vašim požadavkům a její design bude korespondovat s vaší představou. I takové křeslo dokáže změnit atmosféru obývacího pokoje. Uchvacujícím čalouněním, které bude příjemné i na dotek nebude splývat s okolím. Samet vnese do interiéru prvek vznešenosti a luxusu. Dáváte-li přednost klidné atmosféře venkova nebo skandinávského stylu, vsaďte na křeslo potažené hrubou tkaninou v neutrálních odstínech. Robustní křeslo v kůži zase bude dominantou v industriálnějších interiérech.

Nezapomeňte sladit dekorace i osvětlení. Zdroj: Eglo

Osvětlení

V obývací místnosti trávíme nejvíce času, proto bychom neměli opomenout dostatečné osvětlení. Vedle pohovky by neměla chybět stojací lampa s přímým světlem, abyste si mohli svítit při čtení. Stropní svítidlo je nezbytnost! Mělo by být zdrojem rovnoměrného osvětlení a zajistit dobrou viditelnost v celém pokoji. Řada stropních svítidel navíc disponuje nejen regulací intenzity osvětlení (stmívání), ale i změnou teploty barvy světla (změna ze studené na teplou bílou). Pokud chcete posvítit na obrazy, zvolte přímé bodové osvětlení. Pro osvětlení polic nebo kolem televize jsou ideální LED pásky. Obecně je známo, že tlumenější a teplejší světlo vytváří příjemnou atmosféru. I barva světla by nás měla zajímat Určená je hodnotou Kelvin (K).  Čím je hodnota vyšší, tím světlo působí běleji (studeněji). Pod 3300 K se světlo označuje jako teplé bílé, mezi 3300 – 5300 K jako neutrálně bílé a nad 5300 K jde o studené bílé. Do obývacího pokoje je vhodné volit teple bílou barvu světla (teplota chromatičnosti 2700-3000K). Pro zajímavost, denní světlo má teplotu kolem od 5 000 po 7 000 K. Současným trendem jsou jednoduchá reflektorová svítidla, která lze umístit do speciálního profilu. Reflektory mohou být otočné, fixní a svítí buď plošně anebo směrově. Trendem je používání systémů inteligentního osvětlení, které umožňuje pomocí tabletu, chytrého telefonu, či jiného zařízení, jednoduše ovládat osvětlení v interiéru.

Trendy jsou reflektorová svítidla

 

Nejčastější chyby při zařizování obýváku

Nevhodná velikost a umístění konferenčního stolku

Nedostatek osvětlení

Neladící podlahové krytiny a barevnost nábytku při propojení kuchyně a obývacího pokoje

Kombinování více textur a barev dřeva

Špatně zvolená velikost nábytku včetně sedací soupravy vůči velikosti místnosti

Při koupi textilií sledujte jejich vlastnosti

 

Fotogalerie:

 

Luxusní a kvalitní nábytek na celý život

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login