Kuchyně

7 chyb, kterých se běžně dopouštíte při zařízení kuchyně. Víme, jak je snadno odstranit!

Od   | 

Kuchyni pořizujeme na mnoho let, a tak je výhodné důkladně promyslet nejen její vzhled, ale i uspořádání. Vyvarujte se zbytečných chyb, které se navíc stále opakují. Neponechávejte nic náhodě, nevíte, kdo vám bude kuchyni navrhovat.

1. Nesprávné uspořádání kuchyně

Správně navržená kuchyňská linka je taková, kde na sebe jednotlivé pracovní zóny navazují. Jedná se o pohyb mezi chladničkou, dřezem a sporákem. Logicky vyřešený pracovní trojúhelník nás vede správně od jedné činnosti ke druhé. Podle odborníků by celkový obvod rovnostranného trojúhelníku neměl přesáhnout osm metrů. Chladnička s mrazničkou mají být co nejblíže vchodových dveří, abychom nemuseli s nákupem přes celou místnost. Sporák se dřezem v blízkosti, ale tak, aby mezi nimi bylo alespoň 90 cm volné pracovní desky.

Kuchyni navrhujeme s ohledem na práci v ní. Aby jednotlivé práce na sebe navazovaly. Zdroj: Inpro design

2. Nedostatek místa kolem varné desky a dřezu

Hrnec sice velikostí dobře padne na varnou desku, ale někdy přečnívá ucho nebo rukojeť pánve. K dochucení nebo ochutnávání potřebujeme každou chvilku nejrůznější pomůcky, které je výhodné mít po ruce. Proto je příhodné, když kolem varné desky bude alespoň třicet centimetrů pracovní plochy z jedné, ideálně obou stran. Podobně tomu je u dřezu, ve kterém občas potřebujeme umýt velký hrnec, pekáč nebo pánev. Je-li dřez těsně u stěny, pak práce bude velmi nepohodlná. I kolem dřezu proto ponechte alespoň třiceticentimetrovou volnou plochu.

Nejfrekventovanější místo při vaření je prostor mezi dřezem a varnou desku. Tady by mělo být 90-120 cm volné pracovní plochy.

3. Bez elektřiny na varném ostrůvku neuvaříte

Bude-li součástí kuchyňské sestavy i varný ostrůvek nezapomeňte, že je k němu potřeba přivést rozvody vody a elektřiny. To se nejčastěji vede podlahou, takže je nutné připravit instalace ještě před pokládkou podlahové krytiny. V některých případech je ostrůvek umístěn ke stěně, tehdy je možné instalace vést právě jí. Připomínáme, že k varné desce je potřeba třífázový kabel.

Je-li kuchyňský ostrůvek volně v prostoru musíte k němu přivést podlahou rozvody vody a elektřiny. Zdroj: Team 7

Je-li ostrůvek u stěny, mohou se rozvody vést tudy a nemusí se kopat do země.

4. Málo elektrických zásuvek

Málokterá hospodyňka dnes vaří nebo peče bez domácích spotřebičů. Každodenně v kuchyni používáme kávovar, rychlovarnou konvici, toustovač, odšťavovač a k nim ještě ty méně časté jako mixér, šlehač, pekárna na chleba, fritovací hrnec ad. Je nepohodlné přístroje stále uklízet, a tak je máme na kuchyňské desce. Při návrhu kuchyně tedy přemýšlejte, které přístroje nebudete schovávat a pro ty kromě místa v kuchyni ještě nechte vybudovat elektrickou zásuvku.

Součástí některých kuchyňských sestav jsou integrované zásuvky. Zdroj: Team 7

5. Nesprávné umístěné spotřebičů

Pryč je doba, kdy umisťujeme pečicí troubu k zemi. Její výška se doporučuje mezi 90-110 cm. Tehdy můžeme pohodlně kontrolovat pokrm a můžeme bez větších problémů manipulovat s plechem, pekáčem apod. Mikrovlnná trouba může být o něco výš, ideálně ve výšce očí. Maximálně do 150 cm od podlahy.

Všechny spotřebiče mají ideální doporučené rozměry pro instalaci. Zdroj: Inpro design

6. Zásuvka s kuchyňskými noži a nářadím je daleko

Tam, kde budete nejčastěji připravovat jídlo, je zapotřebí i zásuvka s nejpoužívanějším kuchyňským nářadím, včetně nožů a příborů. Je nasnadě, že nebudete odbíhat při každém porcování masa pro nůž na druhý konec kuchyně. Pokud jste na ni zapomněli, zvolte nástěnné držáky, které se připevní mezi horní a spodní kuchyňské skříňky nebo použijte stojánek na pracovní desku.

Vnitřní pořadače usnadní práci při hledání. Nepodceňte je.

7. Nevhodné osvětlení

Na práci v kuchyni potřebujete vidět. Možná jste nezapomněli na osvětlení kuchyňské desky, ale světla svítí jen na její část. Při zřizování svítidel proto volte více světel a rozmístěte je nad celou pracovní desku. Dejte přednost denní barvě světla, aby pokrmy působily chutně. Kromě úsporných zářivek můžete vybírat svítidla s LED.

Světla můžete na sebe napojovat. Tím osvětlíte celou kuchyňskou pracovní desku. Zdroj: Aulix

Tip pro vás: Úžasná novinka do kuchyně

You must be logged in to post a comment Login