Kuchyně

5 účinných rad jak skoncovat s octomilkami a dalším hmyzem, který nás doma obtěžuje

Od   | 

Octomilky naštěstí obtěžují jen pár týdnů v roce, ale když se do toho dají, je to velmi nepříjemné. V současné době létají ve většině domácností a my víme, jak s nimi skoncovat!

I když se snažíme čistotu udržovat a nenechávat ležet zbytky, přesto se objevují. Jsou přímo posedlé vším, co je sladké, láká je ovocná vůně. Mají rády klasické ovoce, ale nejvíc je lákají zkvašené, nahnilé nebo nakyslé kousky. Nejčastěji se vyskytují kolem otevřené lahve s vínem, nahnilého ovoce v míse nebo nakrájeného na talíři ponechaném na jídelním stole. Samozřejmě je najdete všude tam, kde ponecháváte bio odpad, proto je důležité ho stále vynášet ven. Octomilky se totiž neuvěřitelně rychle množí. Jedna samička dokáže naklást do kousku jablka i 300 vajíček a po třech dnech máme hejno s 300 muškami, které nebudou chtít odletět.

Účinně se octomilek zbavíte pomocí doma vyrobeného lapače. Do nádoby nalijete víno nebo ocet a vložíte papírový trychtýř. Octomilky nenajdou cestu zpět.

Jak předejít tomuto obtížnému hmyzu ?

– nezapomínat uzavřít lahve s pivem či vínem nebo sirupem

– do koše neodhazovat nahnilé ovoce, ale odnést ho popelnice

– odpad často vynášet

– koš na odpadky vymývat, aby se v něm nezadržovala šťáva z ovoce

– nenechávat volně ležet naťuklé ovoce

K hubení octomilek pomůže i prázdná lahev od vína. Stačí její vůně, případně nechte na dně pár kapek.

Vzhledem k ohromným rozmnožovacím schopnostem octomilek je nutno začít s jejich likvidací ihned, jakmile se doma vyskytnou. Pokud je jich zatím jen pár, snadněji se najde jejich zdroj a jejich likvidace je snazší. 

Masožravé rostliny si na octomilkách pochutnají

Jak octomilky zlikvidovat ?

1. Rychlým způsobem je vysát vysavačem, z kterého neuniknou.

2. Utopit je ve sklenici s octem či vínem, která se uzavře potravinovou folií, do níž se udělají malé dírky. Mušky se dostanou dovnitř, ven ale už ne. Účinný je také ve sklenici uzavřený banán, citron nebo rajče.

3. Obdobný rychlý způsob je dát do malé skleničky ocet, do něj kapku saponátu na nádobí a přidat lžičku cukru, zamíchat a nechat stát na polici.

4. Zakoupit lapače octomilek

 5. Účinné jsou i masožravky, rosnatka kapská a mucholapka podivná. Jejich umístěním v kuchyni se mušek zbavíte.

A jak si s otravným hmyzem poradily naše prababičky?


You must be logged in to post a comment Login