Rady a tipy

5 tipů, jak správně vybrat kliku ke dveřím

Od   | 

Na kliky saháme denně, a tak je důležité, aby byly pohodlné do ruky a sloužily dobře a dlouho. Přinášíme pět užitečných tipů, na co se zaměřit při jejich výběru. 

1. Vyberte ten správný materiál

Dlouhou životnost výrobku určuje materiál, ze kterého je klika vyrobená. Jedničkou pro dveřní kování zůstává staletími prověřená masivní mosaz. Povrchová úprava k mosazi velmi dobře přilne, díky čemuž nevzniká riziko, že by se povrch dlouhodobým každodenním používáním opotřeboval. Mosazné kliky je však možné mít i v působivé surové variantě bez povrchového pokovení, která umožňuje naplno vyniknout estetickému potenciálu kovu. Povrch mosazných klik v tomto provedení totiž postupem času přirozeně stárne s okolním materiálem a mění svoji barevnost podle vnějších podmínek i frekvence užívání. Dalším kvalitním materiálem pro kování je nerezová ocel, která se vyznačuje pevností, zvýšenou odolností vůči korozi a zlepšenými mechanickými vlastnostmi. Pro kování může nerezová ocel zůstat jak vyleštěná či broušená, tak i v provedení s povrchovou úpravou. A jakým materiálům se raději vyhnout? Vyvarujte se klik z hliníku či zamaku! Tyto materiály jsou sice pro výrobce velmi dobře zpracovatelné, kliky z nich vyrobené však příliš dlouho dělat radost nebudou. Vyznačují se totiž špatnými technologickými vlastnostmi, takže se jejich povrch běžným používáním velmi brzy poškodí. Může se tak stát, že již po roce bude klika zcela uhlazená bez potřebné povrchové úpravy.

Klika Rocksor z masivní mosazi

2. Zvolte vhodnou povrchovou úpravu

Povrchové úpravy, které se na kliku nanáší pomocí kvalitního galvanického pokovení, jsou tím, co dodává klikám originální vzhled a jedinečnou barevnost. Současný svět dveřního kování přitom nabízí opravdu široký výběr z celé řady povrchových úprav, jako je například matný nikl, lesklý chrom, či nejrůznější varianty titanového povrchu. Zatímco například povrchová úprava lesklý chrom dodá klice oslnivě stříbřitý lesk, s povrchovou úpravou titan braun mat získá elegantní, sametově jemný hnědý odstín. Nejpopulárnější povrchovou úpravou je v současnosti titan černý mat, který díky tajemnému vzhledu můžete vidět nejen na klikách, ale prolíná se i celým interiérem, nejnověji v kuchyních, kterým pro letošní rok matná černá barva vládne. Zajímavou novinkou je černý matný povrch s hrubou 3D strukturou podobnou drásanému dřevu, která je velmi příjemná na dotek.

klika Industry Squelette z nerezové oceli s povrchovou úpravou černý titan

3. Vybírejte kliku s ohledem na její účel

Při výběru kliky je nutné se řídit i tím, k čemu bude sloužit. Jiné dveřní kování se totiž hodí pro běžné dřevěné otočné dveře a jiné zase ke skleněným dveřím nebo dveřím od toalet či koupelen. Pro otočné celoskleněné dveře je praktické zvolit kliku vybavenou speciální rozetou a pro uzamykatelné dveře také zámkem, jenž se vyznačuje odlišnou konstrukcí, umožňující montáž na sklo. Pokud by měly být uzamykatelné dveře součástí skleněné stěny, je třeba sousedící skleněnou tabuli navíc opatřit protikusem, do kterého se střelka dveří vysune. U koupelen a toalet je zase nutné, aby kování umožnilo jednoduché zamknutí dveří zevnitř a naopak i otevření z druhé strany. K tomuto účelu je proto vhodné zvolit kliky s takzvanou WC kličkou. Samotnou kapitolu tvoří kování pro dveře se speciálními funkcemi, jako například protipožární dveře, kouřotěsné či bezpečnostní, u kterých musí kliky odpovídat dané funkci a splňovat požadovaná kritéria.

Elegantní provedení kliky v kombinaci lesklý chrom a bílá

4. Nezapomínejte na design a vzhled

Kliky neplní pouze praktickou funkci, ale jsou i důležitým estetickým prvkem, který pomáhá dotvářet celkový vzhled interiéru. Nezapomínejte proto ani na jejich design a vzhled. Kování by vždy mělo ladit designově s dveřmi, a proto k tradičním modelům s oblými tvary volíme kulaté kování s klasickým vzhledem a naopak k modelům s ostrými rysy zase hranaté. Pro ještě dokonalejší sladění s dveřmi je možné zvolit stále populárnější kliky, které v sobě zdařile kombinují kvalitní kovy s různými, pro kování poněkud netypickými materiály. Zajímavým příkladem je klika, do jejíž čelní plochy je možné vsadit designovou výplň z materiálů, jako je například dřevo, sklo či kůže, díky čemuž je možné dosáhnout jedinečného sladění s povrchem dveří.

Kliku v obchodě vyzkoušejte. Musí pohodlně padnout do dlaně.

5.Nechte si poradit od odborníků

Pro laika může být na první pohled velmi obtížné rozeznat kvalitní výrobek od nekvalitního, proto je výhodnější kliky kupovat u odborníku. Například v obchodě s dveřmi a kováním, kde odborně informovaná obsluha nejenom ochotně pomůže a poradí s výběrem, ale navíc poskytne i potřebný nákupní a servis.

Vzhled kliky může být shodný s provedením dveří

Zdroj a foto: M&T


You must be logged in to post a comment Login