Ložnice

8 tipů, jak přehledně uspořádat a organizovat šatní skříň

Od   | 

Dobře organizovaná skříň nebo šatna, do které každé ráno s radostí hledíte a bez dlouhého hledání vyberete oblečení podle svého gusta je radost. A není tak těžké dosáhnout takového výsledku. Ať už máte malou šatničku nebo obří skříň, vždy lze prostor zorganizovat tak, aby se vám do něj vešlo všechno a přehledně.

Nábytek můžete využívat nejen pro ukládání, ale i jako stupínek. Zdroj: Blum

V poslední době se doslova roztrhl pytel s různými odborníky na téma, jak si správně naorganizovat život, domácnost, věci a vybavení. Není se čemu divit. Často mají lidé věcí až příliš a s jejich správným a přehledným uspořádáním potřebují občas trochu pomoct. Dneska se společně pustíme do šatní skříně. S našimi tipy bude mnohem snazší najít to, co si chcete vzít na sebe. Víte, kde co najdete a nejste zahlceni hromadou oblečení, které vůbec nenosíte. Jak na to?

Když ukládáme věci na ramínkách, potřebujeme standardní hloubku šatní skříně 60 cm. U policové nám stačí jen 40 cm. Vnitřní rozměr počítejte alespoň 140 až 150 cm. Tyč, kam zavěšujete halenky, košile či saka má být umístěna ve výšce očí a hlavy (cca 150 cm).

Přehledně uložené oblečení ušetří čas a do skříně je doslova radost pohledět. Zdroj: Ikea

1. Začněte tříděním a buďte nekompromisní

První úkol je velmi jednoduchý a zároveň nejtěžší. Vyndejte veškeré oblečení a boty ze šatníku a protřiďte jednotlivé kousky. Noste jen takové oblečení, které vám perfektně sedí a cítíte se v něm dobře. Každý kousek vezměte do ruky a zhodnoťte, zda vám přináší ještě radost, jestli jste ho měli v posledním roce na sobě nebo leží už pěkně dlouho zapomenutý v koutě. Buďte realističtí. Jestliže jste do kalhot o dvě čísla menších nebyli schopni zhubnout za dva roky, pravděpodobně se to v nejbližší době nezmění a když se to změní, můžete se alespoň odměnit novým modelem.

Proč LED patří do ložnice?

2. Rozdělte zásuvky na kategorie

Jakmile máte prázdnou skříň, rozhodně tam nedávejte zase všechno dohromady. Naopak. Jednotlivé zásuvky pěkně rozdělte na kategorie. Vyzkoušejte trychtýřový přístup. Vyberte si jednu hlavní kategorii na zásuvku (například trička) a poté segmentujte v rámci každé kategorie pomocí různých organizérů a přepážek do zásuvky. Zmíněná trička takto rozdělíte na tílka, trička s krátkým rukávem, trička s dlouhým rukávem apod. Nebojte se do rozdělovačů a organizérů investovat. Získáte přesně ten přehled, který vás při každém otevření skříně zahřeje na srdci.

Do vrchních částí skříně či šatny se dává sezónní oblečení, prostor uprostřed je vhodný pro oblečení na každý den a doplňky. Dolu dáváme těžké předměty, popřípadě boty.

Každý kousek oblečení potřebuje své místo. Zdroj: Pexels

3. Třiďte věci na ramínkách

Oblečení rozvěšené na ramínkách automaticky neznamená přehled. Když máte vše nepřehledně pověšené, je to stejný problém, jako v zásuvkách. Opět zvolte praktický systém. Nejdříve zavěste modely bez rukávů, krátký rukáv, dlouhý rukáv, svetry, bundy, kalhoty, sukně, šaty nebo podle svých preferencí. V rámci každé kategorie ještě každý segment rozvěšte podle barev a začněte bílou. A co patří na ramínka? Nejrůznější bundy, kabáty, cardigany, trenčkoty, obleky, kalhoty, sukně, jemné halenky, košile, šaty.

Tip: Kabelky nemusíte nutně mačkat v polici nebo někde ve skříni. Můžete je snadno pověsit na háčky na šatní tyč. Krásně se vám bude vybírat každý den ta pravá a nebudete složitě přehrabovat celou hromádku. Podobně můžete vyřešit také pásky, šály, kravaty.

Věci na ramínkách seřazené podle barvy a využití. Dopřejte si tyč s LED osvětlením. Zdroj: Aulix lighting

4. Schovávejte sezónní oblečení

Pokud máte velkou šatnu nebo dostatek skříní a komod, není sezónní oblečení nutné schovávat. Stačí ho mít jen na jednom místě. V případě, že vám běžně praská šatna ve švech, úklid kousků, které právě nepotřebujete, zvažte. Naskládejte věci do vakuových pytlů a uskladněte například do úložného prostoru v posteli, do sklepa, zádveří, na půdu. Zkrátka tam, kde nebude překážet.

Sezónní oblečení schovávejte.
Zdroj: Blum

5. Organizéry do polic a zásuvek

Police, pojízdné regály a zásuvky jsou skvělé a umožňují přehledné uspořádání oblečení. Není ale vůbec na škodu ho mít poskládané ještě lépe. K tomu jsou vhodné kovové oddělovače na police, které vytyčí prostor pro svetry, trička, ručníky nebo i ložní prádlo. Věci můžete skládat do různých úložných boxů podle druhu, nejlépe na stojato. Vyzkoušejte třeba skládání oblečení podle Marie Kondo, které se těší velké oblibě. Dětem můžete na boxy nalepit štítky s obrázkem oděvu, který se v nich nachází pro lepší přehled, dospělí si své kousky jistě najdou.

V kurzu jsou římské rolety i plisé

6. Organizace spodního prádla

V každé skříni či komodě budete mít také spodní prádlo. Některé vhodné pro každodenní nošení a pak určitě i pár luxusnější kousků pro zvláštní příležitosti. Jestliže si úložný prostor teprve navrhujete, doporučujeme přidat tam pár speciálních polic pro uložení prádla. Do těch, které máte už doma, přidejte opět speciální úložné boxy (ale poslouží dobře i kartonová krabice) a pěkně je poskládejte. Opět lze využít různé metody skládání, například již zmíněné Marie Kondo. Určitě je vhodné oddělit kalhotky, podprsenky, ponožky a mužské spodní prádlo zvlášť. Zvlášť šetrnější zacházení si zaslouží podprsenky, proto je ukládejte do vodorovné zásuvky, neobracejte košíčky a nevěšte na ramínka.

Okolí šatní skříně také dobře prosvětlete.
Zdroj: Eglo

7. Využijte dveře skříně a přidejte police

Máte-li klasické otevírací dveře u skříně nebo do šatny, můžete tento prostor šikovně využít. Na zadní stranu dveří se dají velmi dobře umístit držáky na boty. Taková vychytávka se hodí hlavně tehdy, když nemáte velké ukládací prostory. Neskladujte ale nic objemného, aby šly dveře snadno otevřít a zavřít. Velmi dobře se oblečení skládá do komody. Když na ni ale místo nemáte, nechte si přidělat do šatní skříně pár polic či výsuvných regálů. Jen s šatní tyčí totiž nevystačíte. Dnes se dají koupit různé závěsné koše, police a regály s výsuvy. Pokud nechcete kupovat sami, nechte tvorbu na odborníkovi. Rozmístění polic a zásuvek dobře promyslete, aby bylo efektivní. 

Využijte různorodé možnosti uložení a nevynechejte ani dveře skříně. Zdroj: Casamoderna

8. Starého oblečení se zbavte

Vytříděné oblečení, které už nechcete, rozdělte na to, které jde rovnou vyhodit, na takové, které už není v nejlepší kondici, ale někomu by mohlo ještě posloužit a na kousky, které jsou v bezvadném stavu a mohli byste je prodat. Relativně dobré oblečení předejte do nějaké charitativní organizace nebo do speciální kontejneru na oblečení. Můžete také dát inzerát, že nabízíte větší množství oděvů lidem v nouzi. Můžete také zkusit kontaktovat nějakou ekologickou organizaci, která staré oblečení poskytne někomu, kdo ho nechá recyklovat. Někteří návrháři dokážou ze starých oděvů vytvořit dokonalá díla. Na konec si nechte prodej. Buď vše nafoťte a dejte na internet na některé z prodejních platforem, popřípadě Facebook, nebo uspořádejte domácí blešák a pozvěte všechny známé a rodinu. Třeba by se jim mohly některé kousky líbit a za pár korun si je jistě rádi koupí. Jako bonus ještě získáte příjemné odpoledne s přáteli, více prostoru a nějaké peníze navíc.

Zdroj: Canstockphoto

 Uspořádání podle Marie Kondo

Pokud si nevíte rady, inspirujte se zázračným úklidem Marie Kondo, podle které organizují domácnost miliony lidí po celém světě. Podle její filosofie je právě přebytek věcí viníkem chaosu, neuspořádanosti a stresu v našem životě. Její základní rady zní:

  • Uklízejte jednou, ale pořádně. Vše přetřiďte, vyhoďte nepotřebné věci a zbytek přehledně uskladněte. Získáte už nadobro uklizenou skříň, nebo ještě lépe, celou domácnost.
  • Postupujte při úklidu podle kategorií (oblečení, knihy, časopisy, kosmetika a další).
  • Šatníkem reorganizace začíná. Buďte opravdu důkladní. Přineste si ke skříni všechny krabice a pytle s oblečením. Vyskládejte na jednu velkou hromadu a dejte se do práce. Kopice věcí před vámi vám totiž nejlépe ukáže, kolik položek vlastně vlastníte a ani o tom nemáte tušení. A když o nich vůbec nevíte, pravděpodobně je ani nepotřebujete.
  • Rozlučte se nekompromisně se všemi zbytečnostmi, na které si běžně ani nevzpomenete.
  • Nemějte z velkého třídění strach. Nikdo vás nenutí vyhazovat věci. Kousky, které vám stále dělají radost, si hezky poskládejte zpátky do skříně a těšte se z nich. Když vám nezapadnou do hromady nepotřebných zbytečností, jistě vás budou těšit mnohem víc.
  • Oblečení je lepší skládat vertikálně (přeložte na třetiny a uložte takto do skříně jako knihy do knihovny). 
  • Nejtěžší bod je ten poslední – vytrvejte. Nastavit nový systém, vydržet v něm a nesklouznout zpět k zajetým zvykům je poměrně obtížné, ale jde to. Odměnou je čistší a harmoničtější život. Abyste dokázali udržet pořádek ve svém šatníku, obklopujte se stále jen věcmi, po kterých skutečně toužíte a dělají vám radost.

Držte se několika pravidel.
Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:

 

Jak dokonale zatemnit ložnici?


You must be logged in to post a comment Login