Kuchyně

Jak zvětšit malou kuchyň

Od   | 

At´se snažíte jakkoliv, stále vám v kuchyni chybí prostor. Nemusíte ale být kouzelník a ani se nemusíte hned stěhovat. Stačí správně využít prostor, který máte k dispozici.

Jedeno z možných řešení rozšíření pracovního prostoru.

Jedeno z možných řešení rozšíření pracovního prostoru.

Využijte i úzký prostor

Většina kuchyní je navrhována s korpusy s danou šíří, která se sice může hodit do určitého rozměru, ale častokrát se stává, že zbude i třeba jen 10 cm, které nemáme jak smysluplně vyplnit. Zpravidla je tato část zakryta dekorativní lištou. My ale přinášíme praktičtější řešení. Je jím speciální přihrádka, do které se za dvířka vejdou drobné nebo úzké kuchyňské předměty. Kromě koření sem můžeme uklidit například vál, tác, smetáček s lopatkou ad. Širší prostor pak můžeme využít pro ukrytí schůdků, PET lahví aj. V některých případech se vyplatí prostor vybavit speciálním výsuvným drátěným programem, který drobnosti pomůže více utřídit. 

Úzká zásuvka pro kořenky. Zdroj: Leroymerlin

Šikovný nábytek

Optimální je využití sklopného nábytku. Sklopný stůl připevněný ke stěně nebo boku linky může dle potřeby rozšířit pracovní desku nebo vytvořit místo, kde si vychutnáte snídani. To samozřejmě poskytne i stolek instalovaný ke stěně. Pomohou i nejrůznější sestavy nevržené přímo do malých prostor u nichž lze s pomocí důmyslných systémů zvětšit výšku nebo velikost pracovní plochy. Vhodný je nábytek vybavený kolečky, která umožní stůl, kontejner či komodu snadno přemístit tam, kde je potřebujeme.

Výsuvný stůl a židle zaberou minimální prostor. Zdroj: Deavita

Zabydlete stěnu až ke stropu

Tam kde není místa nazbyt je nutné využít každý centimetr, a to i přesto, že neměříme dva metry. Proto by měly horní skříňky dosahovat až ke stropu, přičemž do horních pater uložíme méně používané předměty. Ostatně takto zaplněná stěna bude zároveň působit jednotně, což se v nevelkém prostoru hodí.  

Kuchyňské skříňky až do stropu jsou elegantní a užitečné. Zdroj: Ikea

Skrytá zásuvka

Někdy se z estetických důvodů hodí vysoká dvířka, která korespondují s celkovým vzhledem sestavy, ale prostor za nimi je zbytečně velký. Tehdy se hodí dvojitá zásuvka. Rozdělením zásuvky na menší oddíly získáte více prostoru než byste čekali. Navíc tak získáte větší přehled o předmětech, které tam jsou uloženy.

Získejte přehled nad předměty uloženými v zásuvce. Zdroj: Leroy Merlin

Nezapomeňte na stěnu

Velkým pomocníkem v malé kuchyni jsou závěsné systémy, které umisťujeme na stěnu mezi horní a spodní skříňky. Existuje různé provedení. Buď jsou jednotlivé díly ukládány do závěsných prvků, nebo se předměty přichytávají pomocí magnetické lišty, věší na háčky apod. Zvolte systém, který vám bude plně vyhovovat a nezapomeňte, že v kuchyni budete mít často špinavé ruce, tak ať pomocníky sundáte jednoduše.

Na stěnu mezi skříňkami lze elegantně umístit mnoho užitečných věcí. Zdroj: Sykora nábytek

Nevyužité místo

Rohy v kuchyňských sestavách představují prostor, který bohužel bývá velmi často prázdný, přitom právě sem se vejde skutečně hodně věcí, a to i velkých hrnců. Běžné police jsou málo, využijte proto otočné systémy nebo speciální výsuvné díly, které dovolí zaplnit i zadní část a umožní s předměty snadno manipulovat.

Využijte rohy do posledního centimetru. Zdroj: Pausecafein

K nohám se toho také dost vejde

Pod skříňkami bývá ve většině kuchyní jen prázdný prostor zakrytý soklem. Věřte, že i sem se vejde mnoho věcí. Stačí jednoduchý nápad a chtít ho zrealizovat. 

VYužijte opravdu každý centimetr své kuchyně. Zdroj: Leroy Merlin.fr

Barvy jsou také pomocníky

Zejména v malých prostorách je víc než důležité používat správné barvy. Nic nezkazíte bílou, ideálně v lesklém provedení, případně dalšími světlými odstíny jako je béžová, šedá a nově i růžově pudrová. Vhodné jsou i pastelové barvy jako je modrá, zelenkavá a jste-li příznivci pestrých barev, použijte sluníčkově žlutou, nebo červenou v odstínu vlčí mák, případně i oranžovou. Tmavé barvy jako je hnědá, černá, tmavě šedá protentokrát raději nechte za dveřmi.

Fotogalerie:

 

Několik tipů pro stolování očima architekta


You must be logged in to post a comment Login