Inspirace

Zútulněte si domov: Dřevěný nábytek a dekorace jsou ideální volbou

Od   | 

Jak docílit toho, že na vás doma bude dýchat příjemná a hřejivá atmosféra? Zapojením dřevěných prvků. Žádný jiný materiál takové kouzlo nemá. Dřevo vždy mělo v našich domácnostech své místo a stále je trendy. Jak jej využít i jako dekoraci?

Dřevo vnáší do domova velmi příjemnou, přírodní atmosféru. Zdroj: Home Style

Sázka na jistotu

S dřevem chybu neuděláte. Krásně vypadá, voní, působí útulně a je jedinečné. Ať už je staré nebo použité na moderní nábytek. S dřevěnými dekoracemi se dá neuvěřitelně kouzlit. Zapojte svou fantazii a vytvořte si sami něco originálního. Použijte prkýnka, větvičky, palety a další dřevěné pomůcky. Hodnota dřeva časem roste a nikdy nezestárne.

Investujte do kvality

Dřevo není doménou pouze domácností zařízených ve venkovském nebo rustikálním stylu.  Najdete ho takřka všude, ať už v podobě jídelního stolu, skříně, komody a různých dekorací. Výjimkou nemusí být ani domovy v ryze puristickém či high-tech stylu. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, myslete na originalitu a na kvalitu. Dřevo je totiž materiál, který nikdy nevyjde z módy a při vhodné péči vydrží řadu let. Nebojte se trochu připlatit za něco, co nikdo jiný nemá.

Dřevo můžete zvolit i mořené do světlého odstínu nebo bílé barvy. Zdroj: KPP

Stačí jen malá změna

Nemusíte hned vybavit celý svůj domov masivním nábytkem a hromadou dekorací. Stačí malý dřevěný stoleček k odkládání, zdobený stojan na květiny, originální věšák, zrcadlo či obrazy v dřevěných rámech apod. Elegantně rozčlení místnost dřevěný paraván a nádherně vypadají různá sofa a pohovky s dřevěnými konstrukcemi.

Stačí i výrazný dřevěný solitér. Zdroj: Natuzzi Italia

Dřevěné dekorace do každého domova

Našli jste v lese pěkný pařez nebo máte k dispozici nařezané dřevěné kulatiny? Vytvořte si z nich konferenční nebo snídaňový stolek.  Kousek pěkné větve z poraženého stromu se hodí na báječný svícen. Stačí do ní vyvrtat kulatý otvor. Jen dejte pozor na výběr svíček a jejich umístění. Dřevo hoří. Variantou mohou být svíčky na baterie s umělým plamenem. Nařežte pár silnějších větší na kolečka asi centimetr silná a využijte je jako podtácky pod hrnečky. Větší kulatiny využijte místo prostírání pod talíře nebo tác na horký hrnec. Dřevo můžete využít také na obaly na květiny či na tužky, poličky, dřevěné obrazy a mnoho dalších dekorací.

A co dřevěné poličky? Zdroj: Doimo Salotti

Ošetření přírodního dřeva

Dřevo potřebuje samozřejmě i péči. Při jeho ošetření můžete volit mezi lakem, olejem či voskem k tomu určených. Bezbarvý lak není sice nijak výrazný, ale vidět určitě bude. Lepší variantou jsou oleje a vosky, které dokážou zachovat přirozený vzhled. Takové dřevo je vyživené, chráněné a může dýchat.

Stalo se vám, že na dřevěném stolku zůstala světlá skvrna od orosené sklenice? Snadno jí odstraníte smícháním dvou polévkových lžic jedlé sody a dvou čajových lžiček vody. Směs vložte do hadříku z mikrovlákna a přejíždějte po skvrně, dokud nezmizí.

Jak věci správně sladit?

Nezapomeňte, že jednotlivé kousky by spolu dohromady měly tvořit harmonický celek. Nezáleží na tom, zda máte velký stůl z masivu, robustní komodu či skříň po babičce z borovicového dřeva. Vše si zaslouží pozornost. K doplnění celkové atmosféry se hodí bavlněné a lněné textilie, květinové a zvířecí motivy, puntíky a pruhy. Nebojte se nejrůznějších košíků, podnosů, pytlů na zeleninu a dalších doplňků podle fantazie a nálady.

Samozřejmostí je i dřevěná obývací stěna. Zdroj: Pianca

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login