Ložnice

Zútulněte ložnici dřevěným obložením. Je to snadnější, než si možná myslíte.

Od   | 

Dřevěné obložení dodá ložnici kouzelnou a útulnou atmosféru, ze které přímo srší elegance, jednoduchost a pocitově budete navíc o krok blíže přírodě. I přesto, že se v současné době stále více přikláníme k ultra modernímu stylu bydlení, který pomalu, ale jistě ztrácí na osobitosti, pořád se najde velká část domovů, jež dají přednost přírodou vytvořenému materiálu – tedy dřevu.

Dřevěný obklad zjemní stěny. Zdroj: Pinterest

Dřevěný obklad v ložnici skýtá spoustu výhod. Zejména dokáže skvěle skrýt vady a nedokonalosti na stěnách, patří mezi přírodní, ale přitom i dominující designový prvek a zároveň působí teplým dojmem. Z toho důvodu se v ložnici vyplatí aplikovat obklad  ze dřeva v těsné blízkosti postele tak, abychom nemuseli sahat na ledové stěny. Zároveň má dřevo skvělou tepelnou i zvukovou izolaci a chrání stěny před nechtěným poškozením.

Jaké dřevo použít?

Obklad ze dřeva se řadí mezi nejznámější varianty, kterými lze v ložnici docílit útulného a teplého vzhledu. Na stěny se převážně používají klasické dřevěné palubky, tudíž je možné vybírat z několika barevných odstínů a zároveň je údržba obkladů minimální. Skvěle vypadá sladění dřevěného obkladu stěn s materiálem a stylem postele. Odborníci zároveň doporučují vybrat najednou jak obložení stěn, tak i podlahu. Docílit můžete příjemného sjednocení, ale originální bude i kontrast v ložnici. Například tmavší podlaha spolu se světlejším obkladem na stěně bude vypadat neotřele a zajímavě. Pro obklad se nejčastěji používá smrkové, borovicové, březové nebo dubové dřevo. Moderní dřevěné palubky jsou ale již bělené a ručně nejen škrábané, ale také kartáčované.

Stejný obklad stěny s podlahovou krytinou sjednotí prostor. Zdroj: Pinterest

Stěna z palubek, nebo dřevěného obkladu?

Před samotným obkládáním je důležité si ujasnit, zda-li stěnu v ložnici obložit palubkami, nebo klasickým dřevem. Palubky jsou cenově dostupnější a jednoduše se montují tak, že s nimi stěnu zvládnete obložit sami. Tloušťka palubek se pohybuje mezi 10 – 15 milimetry a délka mezi 2 – 4 metry. Vybírat můžeme z nejrůznějších barevných odstínů, ale i provedení. K dispozici jsou palubky s vyškrábaným povrchem, nebo zaoblenými hranami. Palubky se upevňují na zeď buď svisle, nebo vodorovně na dřevěný rošt. Ten je ale třeba do zdi pořádně upevnit. Chceme-li do obkladu zainvestovat, můžeme zvolit přímo dřevěné obklady, které výrobci vyrábí již předpřipravené pro obkládání stěn. Na trhu najdeme obklady v podobě panelů, které lze namontovat přímo na zeď, ale i jednotlivé díly, které si můžeme poskládat sami. Dřevěný obklad vypadá elegantně a zároveň i luxusně. Navíc jsou již natřeny ochranou, díky čemuž vydrží opravdu dlouhá léta. 

Palubky jsou cenově dostupnější, ale dřevěný obklad působí luxusním dojmem.
Zdroj: Pinterest

Nezapomínejte na správný podklad

Správný podklad pod dřevěné obložení je základ. Před obkládáním je důležité, aby byl povrch stěn nejen suchý a čistý, ale i rovný. Zároveň na povrchu nesmí být ani mastné mapy, nebo díry. V případě staré omítky je lepší kompletní ošetření penetračním nátěrem. Při práci používejte vodováhu, díky které bude dřevěný obklad naprosto rovný. Důležité je si tužkou označit první řadu, od které začneme pracovat.  

Stěnu je třeba mít před obkládáním dokonale připravenou.
Zdroj: Pinterest

Pozor na optické zmenšení místnosti

Dřevěné obložení v ložnici sice vypadá originálně, ale je důležité dbát na velikost místnosti. Obklad, který je namontovaný od země až ke stropu totiž téměř ve všech případech místnost opticky zmenší, proto ho odborníci doporučují zvolit především do prostornějších ložnic. Jestliže si ale dřevěný obklad zkrátka nedokážete odepřít ani v malé ložnici, pak jej aplikujte pouze do poloviny stěny. Takto zvolený dřevěný obklad může ložnici opticky rozšířit. Vyhrajte si s obložením jak na šířku, výšku, ale i na šikmo. S každou variantou docílíte naprosto jiného vzhledu ložnice.

Obklad aplikujte na výšku, šířku, na šikmo anebo vše zkombinujte. Zdroj: Pinterest

A s jakými barvami dřevěný obklad kombinovat?

Dřevo dodá místnosti pořádnou dávku přirozenosti, ale i útulnosti. Neméně důležité je ale i sladění dřeva s ostatními barvami ložnice. Velkou roli hraje druh a odstín dřeva, přesto ale platí, že pokud chceme ložnici plnou příjemné pohody, je ideální zvolit bílé doplňky, ale stejně tak aplikovat bílou barvu na větší plochy. Takto zvolenou barevnou kombinaci oceníte především v malých a tmavších ložnicích, jelikož místnost příjemně prosvětlí a opticky zvětší. Jste-li milovníky černé barvy, nemusíte se vyhýbat ani té. Zvolte ji pouze ale na malé doplňky a detaily. Se dřevem se dají příjemně kombinovat i šedé odstíny, které se budou hodit ke světlému dřevu.

Neutrální šedá barva se s dřevem skvěle kombinuje. Zdroj: Pinterest

Dřevo vytvoří dokonalou harmonii také se zelenou barvou. Tato barevná kombinace bude představovat les, čímž se budeme cítit v ložnici jako v přírodě. K teplému odstínu dřeva zvolte světlou zelenou barvu a k tmavšímu dřevu zkombinujte sytější odstín zelené barvy. Zavrhovat nemusíte ani pomerančové barvy, jako je žlutá, nebo oranžová. Tyto barvy se budou hodit především ke světlému dřevu, čímž vytvoří příjemnou a teplou atmosféru.

Oranžová barva se dřevem vytvářejí hřejivou atmosférou. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login