Rady a tipy

Zrušení podpory stavebního spoření: Co by to pro vás znamenalo?

Od   | 

Vláda se snaží najít způsoby, jak získat do rozpočtu více peněz. Jednou ze zvažovaných možností je zkrácení podpory u stavebního spoření. A co by to pro vás znamenalo?

O tom, že dojde ke změnám u podpory stavebního spoření, už vláda rozhodla. V současnosti se však ladí detaily. Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl: „Státní příspěvek stavebního spoření neplní svůj účel, stojí nás přes čtyři miliardy ročně. V okamžiku tak těžké situace veřejného rozpočtu jsou oblasti, kde jsou peníze daňových poplatníků užitečnější.“

Vyplatí se vám stavební spoření? Zdroj: Canstockphoto

O tom, jaké novinky nás čekají, se dozvíme v průběhu jara. Ačkoliv není jasné, jak přesně bude řešení vypadat, cest, kudy by se mohla vláda vydat, je hned několik.

Zásuvky a USB přímo na pracovním stole? Proč ne?

 

Nové a staré smlouvy

Pokud dojde k omezení státní podpory, lze to udělat u nově uzavřených smluv. Tedy až po nabytí právní účinnosti novely zákona. Jednalo by se o změny týkající se smluv uzavřených od 1. 1. 2024. Jde o legální řešení, které nelze nijak napadnout. Ale co smlouvy, které už jsou dávno uzavřené?

Zkrácení podpory u již běžících smluv však není tak jednoduché. Zákony nelze měnit retroaktivně. Ačkoliv podle nálezu Ústavního soudu to udělat lze. Jedná se ale až o nové vklady pro stávající smlouvy, které proběhnou od 1. 4. 2024. Na podporu, kterou dostanete do tohoto data, vám tedy nikdo nesáhne.

Změny by se mohly týkat jen nových smluv. Zdroj: Unsplash

Jiná částka, nebo určení cíle

Další možností je varianta, že by se částka, kterou by stát vyplácel, snížila. Například o polovinu, to znamená na 1 000 korun ročně. V tomto případě by stát ušetřil téměř 2,5 miliardy korun ročně. Spousta kritiků se shoduje na tom, že jde historický produkt, který není využíván tak, jak by měl. Navíc nebyl v průběhu let nijak novelizován. Ačkoliv se jedná o stavební spoření, můžete si spořit na cokoliv – tomuto produktu tedy podle mnohých chybí konkrétní cíl.

Může dojít k tomu, že se starým smlouvám příspěvek sníží a novým se zruší úplně. Nebo i k tomu, že se stavební spoření začne cílit na stavby a rekonstrukce. A příspěvek dostanou jen ti, kteří spoření k těmto účelům použijí.

Co si o situaci myslíte vy?

Zdroj: penize.cz, irozhlas.cz

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login