Ložnice

V ložnici ve stylu Provence se vám bude spinkat jako v bavlnce

Od   | 

Provensálský styl je velmi oblíbený a rozšířený nejen ve Francii, ale i u nás. Především v ložnici působí romantickým a uklidňujícím dojmem, a to díky jednoduché eleganci a vesnické harmonii. V Provence ložnici si vyhrajte s barvami, nábytkem i osvětlením. Své kouzlo rozhodně přinesou i správné doplňky.

Ložnice ve stylu Provence jsou jako stvořené pro romantiky. Zdroj: Ikea

Stěny a barvy jsou základ

Pravou romantickou atmosféru, které chceme docílit, dosáhneme správnou volbou barev. Vhodné je sáhnout po barvách jako je bílá, světle šedá, nebo krémová, v kombinaci s pastelovým odstínem modré, zelené, žluté, růžové nebo lila. K barevným stěnám je možné zvolit i tapetu s jemným vzorem květů. Díky ní získá místnost vzhled pravého francouzského venkova s maximální elegancí a noblesou.

Víme, proč LED do ložnice patří

Nezapomínejte na nábytek!

Hlavní dominantou každé ložnice je kvalitní postel, na které bychom si měli dát záležet obzvláště, pokud místnost zařizujeme v Provence stylu. Důležité je zvolit takové provedení, které bude připomínat bývalá léta. Vždy sáhněte po masivní, velké posteli, která může mít zdobné čelo. Krásně vypadá vyřezávané dřevo s nejrůznějšími ornamenty a vzory. Umístit bychom je měli zády ke zdi tak, abychom z ní měli přehled jak na dveře, tak na okno. 

Ve stejném stylu bychom poté měli sladit i ostatní nábytek v ložnici. Provence styl skvěle charakterizuje oprýskaný bílý nábytek, přirozená hnědá barva, nebo pastelové barvy. Nezapomínejte ani na zaoblený nábytek, který se do Provence stylu hodí mnohem více, než ostré linie. Skříň volte ideálně s dvoukřídlými dveřmi, které se do venkovského stylu hodí nejvíce. Romanticky laděnou ložnici můžete podle dispozice ještě doplnit šifonérem nebo toaletním stolkem pro zkrášlování. 

Levandulí rozhodně nic nezkazíte. Zdroj: Canstockphoto

Ložní prádlo hraje podstatnou roli

Poměrně velkou roli hraje také správně zvolené ložní prádlo. To by mělo nést jemné, romantické vzory a pastelové barvy. Ideální je vzor květin, ptačích klícek, nebo jiných tematických vzorů. Ve stejném stylu a pokud možno i dekoru se snažte pořídit také závěsy, či jemné záclony. Pamatujte však, že pokud vsadíte na povlečení, nebo závěsy s motivem, pak na ostatní dekorativní polštáře zvolte už jen jednobarevné povlaky. Vyplatí se také investovat do kvalitnějšího materiálu, který přidá na eleganci a nebude působit lacině.

Povlečení laďte do jemných tónů a květinových vzorů.
Zdroj: Atelier Oresi

Osvětlení pomůže

Tak jako v jiných místnostech, i zde je nezbytné dbát na výběr vhodného osvětlení. V Provence stylu si můžeme klidně dovolit i zdobený, pro někoho možná kýčovitý křišťálový lustr, nicméně sem se hodí. Vedle nešlápnete ani s lampičkami s látkovými stínítky, které skvěle charakterizují venkov. Rozhodně se však držte jednoho dekoru a kombinujte vhodně barvy.

Vybírejte svítidla s romantickým vzhledem. Zdroj: Eglo

Doplňky vytvoří tu pravou atmosféru

Romantickou Provence atmosféru podtrhneme také příjemnou dekorací. Důležité je se držet pravidla méně je někdy více a přesně u tohoto stylu to platí dvojnásob. Dejte přednost jednoduchým keramickým doplňkům na poličce, nebo rodinným fotografiím v patinových rámečcích. Hodně doženete také sušenou levandulí, nebo čerstvě řezanými květinami. Skvěle vypadají také tématické plédy, nebo polštářky. Komody můžete doplnit stylovými úchytkami nebo svícny.

 

Fotogalerie:

Ovládejte svítidla jednoduše


You must be logged in to post a comment Login