Zahrada

Zpestřete zahradu malým jezírkem

Od   | 

I malá zahrada se dá vylepšit okrasnými prvky. Pokud již dlouho sníte o jezírku, pusťte se do toho! Můžete si dopřát i mini jezírko, případně ozdobit zelenou oázu větší nádobou. Na malých zahradách se osvědčila ptačí napajedla, díky kterým se budete kochat pohledem na roztomilé ptactvo a zároveň jimi docílíte dokonalého zákoutí, které zahrádce dodá tu pravou romantiku.

Na trhu najdete nepřeberný výběr nádob, které se budou skvěle vyjímat v každém typu zahrady. Jezírko v podobě misky lze vytvořit i na balkoně či terase, důležité je však ohlížet se na váhu celé nádoby, ke které musíme připočítat ještě hmotnost vody. Ve finále nás může překvapit, jak těžká tato malá nádoba s vodou může být. Čemu je ale dobré se u těchto malých vodních ploch vyhnout, je chov ryb. Malé množství vody se rychle ohřeje, a to pro ryby není přívětivá podmínka k životu.

Minijezírkem lze zpestřit i příjemné posezení. Zdroj: Pinterest

Rady a tipy pro malá jezírka

  1. Materiál nádoby může být například z keramiky, ale i z jiných materiálů, které zapadnou do vzhledu zahrádky. Jediný typ, kterému byste se měli vyhnout, je plast, jelikož tento druh nádoby se nejrychleji přehřeje, a voda se tak mnohem rychleji zkazí. Čemu je však opravdu důležité věnovat pozornost, je výška nádoby, která by neměla být nižší než 50 – 60 centimetrů. Prakticky by nad substrátem na dně měla být alespoň 20 – 30 centimetrová vrstva vody. 
  2. Na dno nádoby vždy umístěte alespoň 10 – 15 centimetrovou vrstvu říčního štěrku, který zvoleným rostlinám zajistí co nejlepší podmínky. Na štěrk je ideální nasypat vrstvu zeminy a nakonec trochu rašeliny.
  3. Počet rostlin se odvíjí od průměru nádoby. Pokud máme menší průměr plochy, než je půl metru, pak je vhodné do jezírka umístit maximálně tři, nebo čtyři rostliny. Kombinovat můžete jeden druh rostliny, ale i odlišné.
  4. Rostliny po vysazení nezapomeňte zatížit substrátem, aby se jednoduše nemohly vyplavit na hladinu. Až poté nádobu napusťte vodou.
  5. Péče o jezírka je důležitá i v zimě. Na přelomu října a listopadu, než se objeví první mrazy, bychom měli z nádoby odlít zhruba polovinu vody. Nádobu je vhodné poté přenést do místnosti s dostatečným světlem a s teplotou do 5 – 8 °C. Pokud nemáme možnost nádobu nikde přezimovat, pak je ideální ji obalit bublinkovou fólii, která v nádobě udrží větší teplo.
  6. V minijezírku se bude vyjímat i fontána, kterou je možné umístit přímo do vodní plochy, na okraj nádoby, či namontovat přímo na zeď.

I na malé zahradě lze vytvořit kaskádovité minijezírko. Zdroj: Pinterest

Je-li průměr jezírka menší, než půl metr, pak vysazujte rostliny maximálně po třech, či čtyřech kusech. Zdroj: Pinterest

Vhodné rostliny pro malá jezírka

Protože malá jezírka nemohou rostlinám poskytnout kvalitní podmínky, je důležité vybírat takové druhy, které si vystačí s těmi podmínkami, které jsme schopni jim poskytnout. Velkou roli hraje i výška vody. Některým druhům rostlin bohatě postačí i deseti centimetrová vrstva vody. Mezi takové rostliny řadíme především plovoucí a ponořené druhy rostlin, jako je například stolístek či kotvice plovoucí. V nádobách se bude dařit i bažinatým rostlinám, jako jsou přesličky a orobince. Velkou parádu vodní ploše poskytne i truskavec nebo druh šípovka, které jsou však náročnější na výšku hladiny, jenž by měla být víc jak 15 centimetrů. 

Přejeme-li si do minijezírka i kvetoucí rostlinky, pak zkuste zvolit například kosatec žlutý. U malých a nízkých nádob se opět soustřeďte na výšku vodní hlady, která by měla být alespoň 10 centimetrů. Vhodnou rostlinou může být i leknín, který na vodní hladině vypadá kouzelně, ale vždy je potřeba zjistit, jakou výšku vody v nádobě vyžadují. 

Lekníny se hodí i do malé nádoby, jen je potřeba vědět, jakou výšku potřebují.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Čím natřít (ne)jen v zahradě stavební konstrukce?


You must be logged in to post a comment Login